Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Reakcie na „tweet“ Elona Muska: Vybrali sme najzaujímavejšie vyjadrenia

Článok

Anthony Pompliano
Pixabay.com

Ako sme vás informovali v predošlom článku, Elon Musk v stredu večer na Twitteri oznámil, že Tesla nebude ďalej akceptovať Bitcoin (BTC) ako platidlo. Odôvodnil to tým, že značná časť ťažby BTC je realizovaná za pomoci neekologických zdrojov, čo má negatívny dopad na prírodu. Cena Bitcoinu na to reagovala prudkým pádom až k hodnote  47 000 USD. V tomto článku vám prinášame reakcie známych predstaviteľov kryptotrhu.

Eric Wall z ArcaneAssets si myslí, že zo strany Tesla mohlo ísť o chytrý ťah. ,,Tesla prestáva prijímať Bitcoiny (čo však predstavuje len nepatrnú časť ich príjmov), avšak necháva si svoje bitcoiny za miliardy dolárov. To im dáva lacnú pozíciu “mea culpa” (vo voľnom preklade “neúmyselne zavinenie”), v rámci ktorej budú mať lacnú obranu pri ich komunikácii s ekológmi a regulačnými orgánmi.”

CSO firmy CoinShares Meltem Demirors uviedla, že Bitcoin nie je len o ťažbe a spotrebe energie. Hoc je z časti neekologická. Má aj sociálne rozmery pre spoločnosť, ktoré treba vnímať. 

,,Bitcoin ESG (environmentálne, sociálne a vládnuce faktory), to nie je len o eniviro. Ak ľuďom ide o sociálnu spravodlivosť, Bitcoin im umožňuje uniknúť pred tyraniou, cenzúrou, finančným násilím a zlepšuje ich prístup (k financiám). Pokiaľ ide o vládnutie, Bitcoin beží na software s open-source kódom.”

Dave Portoney, ktorý stojí na čele úspešnej firmy BarstolSports, no v posledných mesiacoch je známy aj ako aktívny trader, si myslí, že zo strany Elona Muska a Tesla ide skôr o špekuláciu. Musk sa podľa neho snaží manipulovať trh po tom ako Tesla predala nejaké bitcoiny v minulom mesiaci. 

Šéf burzy Binance Changpeng Thao poznamenal len v krátkosti: ,,Elon si pravdepodobne nespravil prieskum, koľko energie sa spotrebováva pri používaní iných mien (mimo kryptomien), ktoré Tesla akceptuje.”

Portál Blockworks na to reagoval uverejnením porovnávacej tabuľky od Dana Helda. Ťažba BTC podľa nej spotrebuje výrazne menej energie, než ťažba zlata, nehovoriac o tom, koľko energie spotrebujú ročne bankový systém a vlády. 

Brad Garlinghouse, CEO Ripple, sa Muska zastal. ,,Skúste sa na to pozrieť s nadhľadom. Len málo ľudí tak výrazne zmenilo svet ako Elon Musk. Niet pochýb o tom, že Bitcoin tu zostane. Ale popretie problému nie je cestou k jeho vyriešeniu. Či už je to prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energie alebo architektonických zmien, pokračujme v riešení.”

Cameron Winklevoss, ktorý s bratom Tylerom stoja na čele burzy Gemini, upozornil na to, že Bitcoin a jeho ťažba, môžu v budúcnosti mať na prírodu presne opačný – pozitívny efekt. ,,Keď si Elon uvedomí, že žaba Bitcoinu v skutočnosti tlačí odvetvie obnoviteľnej energie vpred, obnoví svoju pozíciu a Bitcoin pôjde na mesiac.”

Tému neobišiel ani trader PlanB, autor známeho stock2flow modelu (S2F), ktorý skonštatoval: ,,Ak Elon môže byť donútený k tomu, aby “zmenil názor”, tak je naozaj dôležité vedieť prečo. Prečo je pre Bitcoin proof-of-work kľúčový? Pretože platný hash (PoW) je ako P2P nody vedia, že blok je validný bez toho, aby na to potrebovali server alebo dôveryhodnú tretiu stranu. Bitcoin je bez POW mŕtvy.”

Anthony Pompliano bude o tejto téme hovoriť už vo štvrtok v rámci relácie SquawkBOX na CNBC. Na Twitteri odkázal, že divákom vysvetlí, prečo je Bitcoin dobrou vecou pre prírodu. ,,Je čas skončiť tento nonsens,” odkázal. 

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne