Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Reakcie na americký záchranný balíček a možný vplyv na Bitcoin

Článok

Bitcoin vs. dolár
Bitcoin vs. dolár

Ako sme informovali už včera, americký prezident Joe Biden by mal už čoskoro podpísať zákon, na základe ktorého americká vláda uvoľní stimulačný záchranný balíček v hodnote 1,9 bilióna dolárov na podporu koronavírusom zdecimovanej americkej ekonomiky.

Súčasťou balíčka bude okrem podpory ekonomiky a urýchlenia procesu očkovania proti COVID-19 aj prerozdelenie 1400 dolárov takmer každému jednému Američanovi.

Kým túto pomoc väčšina Američanov víta, nakoľko sa dostanú k peniazom, ktoré môžu využiť na svoje dennodenné problémy (treba priznať, že mnoho ľudí sa v dôsledku pandémie dostalo do situácie, kedy majú problém zaplatiť za základne služby), kritici upozorňujú, že vytvorenie nových peňazí prakticky z ničoho bez vzniku inej hodnoty bude viesť k devalvácii dolára a v konečnom dôsledku ľudí tento krok ešte viac okradne, nakoľko hodnota ich majetku klesne.

Čo je to Bitcoin (BTC)? Kde ho kúpiť a ako si BTC chrániť?

Možný vplyv na Bitcoin

Či už je stimulačný balík pre Američanov dobrým krokom, alebo nie, kryptomédia sa venujú najmä téme, aký môže mať dopad na cenu Bitcoinu. Prevláda názor, že pozitívny. Už predošlý záchranný balíček za vlády Donalda Trumpa naznačoval, že nemalá časť týchto financií skončila na akciových trhoch a aj v Bitcoine, nuž a podobný scenár sa očakáva aj teraz.

,,Veríme, že existuje veľká pravdepodobnosť, že aspoň nejaká časť z týchto peňazí pôjde ku vlajkovej lodi kryptomien (Bitcoinu), alebo k iným altcoinom,” povedal pre DeCrypt Jason Deane, analytik firmy Quantum Economics.

Investovať 1400 dolárov do BTC môžu Američania, ktorí patria do solventnejšej kategórie a uvedomujú si, že dolár vplyvom týchto stimulov veľmi pravdepodobne stratí na hodnote. Bitcoin sa naopak zmieňuje ako nástroj, ktorý dokáže proti inflácii ochrániť. Okrem toho sa prízvukuje jeho veľký potenciál ďalšieho rastu, čomu prispievajú správy o akvizíciách Tesla či Microstrategy.

Bitcoin už posilnil

Bitcoin po schválení stimulačného balíka v americkom senáte začal prakticky okamžite posilňovať. Kým v piatok sa obchodoval za menej než 48 tisíc dolárov, aktuálne je na cene 54 000 USD. Či to má priamy súvis so záchranným balíčkom je zatiaľ otázne. Z dlhodobého hľadiska sa to však javí ako logický scenár, najmä keď zmieňované peniaze naozaj začnú prúdiť do trhu.

,,Keď vstúpi do obehu viac dolárov, ceny aktív sa pravdepodobne ešte zvýšia. Ovplyvňuje to všetky druhy aktív od nehnuteľnosti, cenných papierov, umenia až po kryptomeny. V skutočnosti ide o devalváciu dolára voči všetkým týmto aktívam,” skonštatoval Ingo Fiedler, zakladateľ Blockchain Research Lab.

Generálny riaditeľ CF Benchmarks Sui Chung predpokladá, že záujem o Bitcoin teraz prejavia ďalší inštitucionálni investori. ,,Toto vysoko inflačné pozadie pravdepodobne prinúti mnoho dlhodobých investorov, najmä inštitúcií, ako sú penzijne a poisťovacie fondy, ktoré majú expozíciu voči dlhodobým úrokovým sadzbám, aby investovali do aktív, ktoré nie sú vystavené inflačným tlakom – ako sú kryptomeny.”

Od schválenia záchranného balíka v senáte uplynulo len pár dní, no už sa objavilo niekoľko správ týkajúcich sa nákupov bitcoinov zo strán inštitúcii. Urobil tak čínsky výrobca mobilných aplikácii Meitu či nórska nadnárodná spoločnosť Aker ASA.

Investovať  venované doláre do BTC sa oplatilo

Twitter účet Bitcoin Stumuls.net upozornil, akú časť BTC si mohli Američania kúpiť za predchádzajúce vládne stimuly z roku 2020 a koľko BTC si za ne môžu dovoliť dnes. Kým pri prvom stimule v hodnote 1200 dolárov mohli získať až 0,18 BTC (teraz by mali 9600 USD), pri druhom v hodnote 600 USD len 0.02 BTC. Tretí doposiaľ najväčší stimul v hodnote 1400 dolárov im však aktuálne umožní získať už len 0.026 BTC. To naznačuje, ako výrazne rastie hodnota BTC od vypuknutia pandémie koronavírusu voči americkému doláru.

Budú investovať najmä mladší?

Nedávna štúdia Deutsche Bank zistila, že približne 50% ľudí vo veku medzi 25-34 rokov plánuje investovať stimulačné balíky na akciovom trhu.Prieskum zároveň zistil, že približne polovica respondentov investovala do akciových titulov aj peniaze, ktoré získali z predošlých stimulačných balíkov. Pravdepodobnosť, že nejaká časť týchto peňazí skončí aj vo vysokovýkonnom Bitcoine je teda veľká.

Yellenovú devalvácia teraz nezaujíma

Ministerka financií USA Janet Yellenová sa nechala počuť, že riziko devalvácie dolára ju teraz trápi omnoho menej, než aktuálne riziká, ktorým čelí mnoho Američanov. Balík je určený na rýchlu pomoc tým, ktorí nemôžu platiť účty a tiež na pomoc malým podnikom, ktoré sú na pokraji krachu, čo môže viesť k stratám zamestnaní.

Zákon ešte nie je v platnosti. Dnes ho musí schváliť Snemovňa reprezentantov, kde však majú demokrati väčšinu, takže sa očakáva potvrdzujúci verdikt. Následne ho môže podpísať Joe Biden.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.