Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Cena Bitcoinu reagovala pozitívne na záchranný stimul v hodnote 1,9 bilióna dolárov

Článok

Bitcoin dolár
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Americký senát tesne pred víkendom podporil návrh stimulačného balíku v hodnote 1,9 bilióna dolárov, ktorý má v nasledujúcich mesiacoch pomôcť  americkej ekonomike a občanom USA lepšie zvládnuť ekonomické dopady pandémie koronavírusu. Čerpal z toho aj Bitcoin, ktorého cena na tento stimul prakticky okamžite reagovala rastom.

Návrh z dielne Joea Bidena ešte nemá definitívnu platnosť, nakoľko musí byť schválený aj v Snemovni reprezentantov, no v nej majú demokrati väčšinu a tak sa očakáva, že zákon v dohľadnej dobe, ešte v priebehu marca, podpíše samotný prezident.

Stimul by mal byť určený najmä na:

  • Jednorazovú platbu väčšine Američanov vo výške 1400 dolárov
  • Zvýšenie federálnych výdavkov pre nezamestnaných – o 400 dolárov týždenne (platné do septembra)
  • Podporu očkovacej kampane hodnote 20 miliárd dolárov
  • Založenie nových programov pre podporu Američanov, ktorí majú problém aj s pokrytím nákladov na základne potreby

Zo stimulov čerpá aj Bitcoin

Kým tento stimul môže na prvý pohľad vnímať drvivá väčšina Američanov pozitívne, z dlhodobého hľadiska môže mať podľa jeho kritikov mimoriadne negatívny vplyv na hodnotu dolára, pretože spôsobí rast inflácie. Inak povedané stimuly “prispejú“ k tomu, že reálna hodnota toho, čo si Američania našetrili alebo čo zarobia, bude klesať.

V apríli 2020, keď bol prijatý prvý stimulačný balík po vypuknutí pandémie, do nemalej miery z neho čerpal aj z Bitcoin. Ten totiž vďaka nemu zdôraznil svoju úlohu držiteľa hodnoty, nakoľko má na rozdiel od “nafukujúceho sa” inflačného amerického dolára obmedzenú zásobu a okrem toho čoraz viac Bitcoinov je nelikvidných.

Dá sa teda povedať, že prvý americký záchranný balík výrazne spropagoval Bitcoin a ten postupne začali uznávať ako držiteľa hodnoty viacerí známi investori. Azda ako prvý Paul Tudor Jones, ktorý ho označil za investičného čierneho koňa koronakrízy. Ako sa neskôr ukázalo, mal pravdu.

Nový stimulačný balík z dielne nového prezidenta môže mať podobný dopad. Skutočnosť, že Bitcoin už medzitým cez víkend opäť poskočil k cene 50 000 USD, to dobre naznačuje.

,,Devalvácia amerického dolára ešte len začala. Toto je dôvod, prečo Bitcoin, nehnuteľnosti ,americké akcie a komodity budú naďalej rásť, keď bude ich hodnota vyjadrená v amerických dolároch,” skonštatoval k novému balíku skúsený Wall Street veterán Peter Brandt.

K stimulu sa vyjadril aj Anthony Pompliano, ktorý na Twitteri okrem iného uviedol: ,,Stimulačný balík sa nazýva ako záchranný balík. Nezachráni však Američanov. On im ublíži a veľmi výrazne. Znehodnocuje totiž ich menu a ich úspory. Mame tú nové peniaze bez toho, aby sme vytvorili viac hodnoty.”

https://twitter.com/APompliano/status/1368255342291910663

Medzi fanúšikmi Bitcoinu panuje prakticky dokonalá zhoda v tom, že stimulačný balík bude viesť k znehodnocovaniu dolára, no rastu popularity aktív, ktoré majú potenciál byť držiteľom hodnoty. Stimulačný balík je teda pre najznámejšiu kryptomenu celkom dobrou reklamou.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.