Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Prvý prieskum Bitcoin Mining Council: Ťažba Bitcoinu je z 56% zelená

Článok

energia ťažba
Pixabay.com

Bitcoin Mining Council (BMC), dobrovoľné združenie ťažiarov Bitcoinu, ktorého vznik inicioval šéf firmy Microstrategy Michael Saylor, a v súčasnosti patria medzi jeho členov predovšetkým významní severoamerickí ťažiari, zverejnil výsledky prvého prieskumu, ktorý sa týka využívania zelených zdrojov energie pri ťažbe BTC.

Využívanie zelených zdrojov energie je od momentu, ako automobilka Tesla prestala akceptovať platby BTC pre jeho údajne veľký negatívny dopad na prírodu, ostro sledovanou témou. Ešte väčšmi od momentu, ako Elon Musk informoval, že Tesla opäť obnoví prijímanie BTC v momente, kedy sa dokáže, že minimálne 50% ťažby BTC využíva obnoviteľné zdroje energie a že tento trend je rastúci.

Medzi zelené zdroje energie podľa Bitcoin Mining Council patria vodná, veterná, solárna, jadrová a geotermálna energia a tiež výroba energie za pomoci uhlia s čistými uhlíkovými kreditmi. Táto definícia je odvodená od princípov Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) pre dosiahnutie nulových emisií CO2 do roku 2050.

Odporúčame tiež: Bitcoin Mining Council predstavil svoje stanovy. Musk v ňom nemá žiadnu rolu

Aké čísla priniesol prvý prieskum?

V rámci prvého prieskumu, ktorého sa malo podlá Bitcoin Mining Council zúčastniť odhadom 32% bitocinových ťažiarov (celosvetovo) boli položené tri jednoduché otázky:

  • Aká vysoká je aktuálna spotreba energie pri vašej ťažbe BTC?
  • Aký je celkový percentuálny podiel udržateľných zdrojov energie pri vašej ťažbe?
  • Aký je váš celkový súhrnný hashrate?

Ťažobné spoločnosti u otázky, ktorá sa týkala podielu zelenej energie využitej pri ich ťažbe, odpovedali, že ju využívajú v priemere na 67%. Z tohto čísla Bitocin Mining Council následne odvodil predpoklad, že celosvetová spotreba zelenej energie pri ťažbe BTC predstavovala v druhom kvartáli 2021 až 56%. BMC k tomuto číslu dodala, že Bitcoin je zároveň jedným z „najzelenších“ respektíve vôbec energicky najudržateľnejší veľký priemysel na svete.

Hoci závery tohto prieskumu naznačujú pozitívny trend smerujúci k zelenej ťažbe BTC, uvedené čísla nemožno preceňovať. Nutné je zdôrazniť, že prieskumu sa zúčastnila len zhruba tretina celosvetových ťažiarov a zodpovedanie otázok bolo dobrovoľné bez akejkoľvek spätnej možnosti overiť si pravdivosť odpovedí.

Na druhú stranu treba zmieniť, že severoamerickí ťažiari majú logický a zjavný záujem viesť svoju ťažbu ekologickejším smerom, k čomu ich motivuje aj samotný trh. Mnohí investori totiž priznávajú, že s investíciou do Bitcoinu váhajú práve pre jeho otázny vplyv na prírodu. Existujú dokonca už aj ťažiari, ktorí ponúkajú investorom na predaj len tzv. “čisté bitcoiny”, u ktorých garantujú, že boli vyťažené výhradne za pomoci zelených energetických zdrojov.

Ak chcete vedieť o Bitcoin Mining Council viac, prečítajte si aj náš článok o základných stanovách tejto organizácie.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.