Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Elon Musk tvrdí, že Tesla nepredala žiadne bitcoiny a môže ich opäť prijímať ako platidlo

Článok

Elon Musk
Zdroj: Pixabay.com

Podnikateľ, vedec, vizionár, no podľa mnohých aj manipulátor trhu s kryptomenami Elon Musk zrejme opäť ovplyvnil cenu Bitcoinu (BTC). Tentokrát však pozitívnym smerom, keď naznačil, že Tesla môže opäť zmeniť svoju politiku ohľadom akceptovania BTC ako platidla.

Šéf firiem Tesla, SpaceX, Boring Company či Neuralink Elon Musk sa k Bitcoinu vyjadril v reakcii na článok portálu Cointelegraph, ktorý sa týkal kritických slov na jeho adresu z úst jednej z najbohatších žien Juhoafrickej republiky Magdy Wierzyckej. Tá kritizovala Elonov obrovský manipulatívny vplyv na Bitcoin a trh s kryptomenami a poznamenala, že by bol takmer určite vyšetrovaný regulačnými orgánmi, keby takto konal v súvislosti s hocijakým iným investičným aktívom. Pre nízku mieru regulácie kryptomien však môže ohľadom Bitcoinu a iných kryptomien ako je jeho obľúbeny Dogecoin “tweetovať“ prakticky čokoľvek.

,,Ak by išlo o spoločnosť, ktorá je kótovaná na burze, bol by určite vyšetrovaný a sankciovaný SEC,” poznamenala Wierzycká, čím pripomenula, že Musk raz už vyšetrovaniu SEC čelil. V roku 2018 dokonca dostal pokutu 20 miliónov dolárov za tweety, v ktorých špekuloval na cenu akcii jeho firmy Tesla.

Reakcia Muska vyhnala cenu BTC

Je otázne, čí Elon Musk čítal cely článok, v ktorom sa naznačuje, že úmyselne vypumpoval cenu Bitcoinu, aby ho mohla Tesla výhodne predať, alebo reagoval len na samotný tweet. V ňom bola vyňatá citácia Wierzyckej, v ktorej bolo uvedené: ,,To čo vidíme je manipulácia ceny jedným veľmi vplyvným indivíduom.”

Elon Musk reagoval príspevkom, ktorý sa zrejme postaral o to, že cena Bitcoinu pokračovala v nedeľňajšom raste, keď napísal:

,,Toto je nepresné. Tesla predala len 10% zo svojich bitcoinov, aby potvrdila, že je likvidný bez toho, aby ovplyvnila trh. Keď sa potvrdí, že 50% ťažby bitcoinu je poháňanej spotrebou čistej energie popri pozitívnym budúcom trende v tejto veci, tak Tesla obnoví bitcoinové transakcie.”

Z tohto tweetu, či už išlo o špekulatívny zámer Muska, alebo len jeho vôľu ohradiť sa voči kritike, sú zrejmé dve dôležité veci:

  • Musk potvrdil, že Tesla nepredala žiadne ďalšie bitcoiny (okrem tých 10%, ktoré zmieňuje Musk a boli predané už v Q1 2021), čo je dobrý signál, nakoľko mnohí špekulovali, že táto firma mala svojimi predajmi zásadný vplyv na prepad ceny BTC v predošlých týždňoch
  • Tesla je otvorená myšlienke opäť akceptovať Bitcoin ako platidlo – podmienka Muska o 50% ťažbe BTC za pomoci zdrokov zelenej energie spolu s pozitívnym trendom v tejto oblasti sa javí byť ako ľahko splniteľná – dokonca je možné, že tomu tak už v skutočnosti je

Muskov vplyv sa nestratil

Cena Bitcoinu v nedeľu posilňovala už pred tweetom Elona Muska, no po ňom posilnila o ďalších zhruba 2000 dolárov. Zdá sa, že kryptotrhu dodala ďalšie sebavedomie, no Musk ním zároveň potvrdil, že jeho vplyv na Bitcoin sa stále nevytratil.

Blíži sa obdobie, kedy spoločnosť Tesla oznámi výsledky hospodárenia za druhý kvartál 2021 a tak rastú očakávania týkajúce sa jej bilancie držaných Bitcoinov. Ak sa naozaj potvrdí, že Tesla nepredala žiadne bitcoiny, môže to byť pozitívny signál pre investorov. Dokonca sa špekuluje, že Tesla mohla využiť turbulencie na trhu na posilnenie svojej pozície v najznámejšej kryptomene.

Zdroje: twitter, cointelegraph.com, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne