Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin Mining Council predstavil svoje zásady. Musk v ňom nemá žiadnu rolu

Článok

Ťažba Bitcoinu
Pixabay.com

Bitcoin Mining Council (skratka BMC), respektíve po našom “Rada pre ťažbu Bitcoinu”, ktorej vzniku prispel šéf firmy Microstrategy Michael Saylor tým, že v máji zorganizoval stretnutie najvýznamnejších severoamerických ťažiarov Bitcoinu, odhalilo na novej webovej stránke základne zásady svojho fungovania.

Primárnym cieľom tohto dobrovoľného spoločenstva je docieliť stav, pri ktorom bude prebiehať ťažba Bitcoinu ekologickým, teda prírode neškodiacim spôsobom. Inak povedané ide o záväzok firiem, ktoré sú súčasťou Bitcoin Mining Council podnikať kroky smerujúce k tomu, aby na svoju činnosť využívali primárne zelené zdroje – čiže energiu z vodných, solárnych či veterných elektrárni.

Musk nezohráva v skupine žiadnu úlohu

Na prvotné májové stretnutia ťažiarov bol pozvaný aj jeden z najbohatších ľudí sveta Elon Musk a to zrejme z dôvodu, že sa stal v určitú dobu azda najhlasnejším kritikom neekologickej ťažby BTC. Cieľom rozhovoru severoamerických ťažiarov s Muskom teda bolo vysvetliť šéfovi Tesla, že ťažba Bitcoinu môže byť aj 100% ekologická, dokonca potenciálne pre prírodu prínosná. Samotný Musk následne účasť na stretnutí potvrdil a naznačil, že má z neho dobrý pocit.

Ako však bolo včera ozrejmené, Elon Musk nezohráva v tejto skupine žiadnu aktívnu úlohu, čo potvrdzuje aj text na novom webe bitcoinminingcouncil.com: ,,Elon Musk nemá v BMC žiadnu úlohu. Dôvod jeho zapojenia bol ten, aby sa zúčastnil edukačného rozhovoru so skupinou severoamerických spoločnosti ohľadom témy bitcoinovej ťažby.”

Súčasní členovia a podmienky účasti v skupine

Podlá webovej stránky sa prvotnými členmi BMC stali firmy Argo, Blockcap, Core Scientific, Hive, Hut8, Marathon Digital Holdings, Microstrategy, RIOT a Galaxy Digital.

Portál taktiež zdôrazňuje, že členom BMC sa môže stáť akýkoľvek ťažiar Bitcoinu, ktorý bude dodržiavať štandardy ekologickej ťažby. Konkrétne sa uvádza, že takýto subjekt musí:

  • Dodržiavať transparentnosť týkajúcu sa spôsobu, akú energiu používa na ťažbu a súhlasiť s tým, že informácie o svojom energetickom mixe a hashrate bude zdieľať s ostatnými členmi pre edukačné účely
  • Súhlasiť s tým, že bude zdieľať svoje nové prospešné skúsenosti s ekologickou ťažbou s ostatnými ťažiarmi
  • Propagovať a uznávať najdôležitejšie zásady Bitcoinu ako sú jeho decentralizácia, peer to peer, odolnosť voči cenzúre a open-source protokol.

Šéf firmy Microstrategy Michael Saylor je v pozícii akéhosi čestného člena skupiny, keďže neprevádzkuje firmu, ktorá by aktívne ťažila Bitcoin. Zrejme ide o formu vďaky a prejavu rešpektu za to, že pomohol k jej vzniku. ,,Je to kľúčový člen a veľký podporovateľ Bitcoinu,“ píše portál Bitcoin Mining Council.

Ďalšie informácie o združení

Na stránke projektu Bitcoin Mining Council sa taktiež dočítate:

  • Členovia by mali absolvoval štvrťročné rozhovory, v rámci ktorých sa podelia o svoje nové skúsenosti
  • Stať sa členom skupiny nevyžaduje žiadny vstupný poplatok
  • Cieľom skupiny je prispieť k lepšej reputácii Bitcoinu z pohľadu ekologickosti jeho ťažby
  • Skupina nemá za cieľ nijakým spôsobom zmeniť decentralizovanú povahu Bitcoinu a jeho základné princípy
  • Skupina žiadnemu z ťažiarov nekáže, čo má robiť. Každý člen je nezávislý hráč, ktorý má právo na vlastné rozhodnutia
  • Akékoľvek verejné vyjadrenia konkrétnych členov skupiny nereprezentujú názor celej skupiny
  • Skupina zatiaľ predstavuje len malú časť celosvetových ťažiarov, no dúfa, že noví členovia sa budú pridávať rýchlym tempom. Podmienkou je, aby dodržiavali pravidlá týkajúce sa ekologického spôsobu ťažby

Ak vás zaujímajú ďalšie detaily, nájdete ich na prehľadnom stručnom webe bitcoinminingcouncil.com.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne