Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Elon Musk sa v tajnosti stretol s ťažiarmi Bitcoinu. Vraj to vyzerá sľubne

Článok

Elon Musk
Zdroj: Pixabay.com

Šéf firmy Tesla Elon Musk naďalej zostáva v pozícii človeka, ktorý má významný vplyv na ceny kryptomien. Potvrdilo sa to aj včera, keď stačil jeden jeho “tweet“, aby cena Bitcoinu (BTC) nárazovo stúpla 2000 dolárov.

Stretnutie so severoamerickými ťažiarmi Bitcoinu

Šéf firiem Tesla, SpaceX či Neuralink v zmieňovanom príspevku na Twitteri informoval, že sa stretol s viacerými predstaviteľmi bitcoinoveho ťažobného priemyslu zo Severnej Ameriky. ,,Hovoril som so severoamerickými ťažiarmi Bitcoinu. Zaviazali sa zverejniť ich súčasne a tiež plánované využitie obnoviteľných zdrojov energie a tiež o to požiadali WW (ťažiarov z ostatných kútov sveta). Vyzerá to sľubne.”

Tweet Muska prišiel v čase 15:42 ET (u nás je o šesť hodín viac, pozn.red.), no a v čase 15:57 bola už hodnota Bitcoinu vyššie o 2000 dolárov – stúpla z ceny 38 000 USD na 40 000 USD.

Michael Saylor stretnutie potvrdil

Stretnutie Elona Muska s ťažiarmi Bitcoinu potvrdil Michael Saylor, ktorý zdá sa pôsobil v úlohe akéhosi „organizátora“ celej akcie. Šéf firmy Micrsotrategy, ktorý je v súčasnosti azda najväčším propagátorom Bitcoinu v západnom svete, uviedol, že Musk sa stretol so zástupcami firiem Argo, Hut8, BLOCKCAP, Core Scientific, Galaxy Digital, Hive, Marathon Digital HoldingsRiot Blockchain a že títo ťažiari súhlasili s vytvorením „Rady pre ťažbu Bitocinu”.

 

V rámci nej sa bude dbať na dodržiavanie transparentnosti spotreby energie pri ťažbe Bitcoinu a na urýchlení iniciatív, ktoré budú v rámci celého sveta viesť k udržateľnému spôsobu ťažby za využitia zelených zdrojov.

Účasť na stretnutí následne potvrdil aj Peter Wall, generálny riaditeľ firmy Argo. ,,Novovytvorená Rada pre ťažbu Bitcoinu je ďalším logickým krokom pri podpore prechodu tohto odvetvia na obnoviteľné zdroje energie,” uviedol v písomnom oznámení pre magazín Forbes, v ktorom potvrdil, že sa teší, ako sa jeho firma pripojí k Michaelovi Saylorivi a ďalším popredným BTC ťažiarom na Severe Ameriky.

Michael Novogratz, šéf Galaxy Digital, adresoval cez Twitter poďakovanie Muskovi aj Saylorovi. ,,Ďakujem Michael Saylor za túto iniciatívu. Ďakujem Elon Musk, že si nás vypočul a bol toho súčasťou. Galaxy Digital je šťastná, že môže byť súčasťou tohto projektu.”

Spustil Musk pozitívnu lavínu?

Hoci sa smerom k tomuto  stretnutiu objavuje aj kritika, ktorá vyčíta náznak centralizácie ťažby respektíve akéhosi elitárskeho združenia ťažiarov Bitcoinu v Severnej Amerike, v skutočnosti asi nemožno vnímať toto stretnutie (zatiaľ) negatívne, ak má viesť k snahe ťažiť Bitcoin “zeleným” spôsobom.

Iniciatíva zároveň potvrdzuje, že Elon Musk v žiadnom prípade neláme nad Bitcoinom palicu a skôr sa naopak snaží prispieť k vyriešeniu aktuálne azda najväčšieho problému Bitcoinu – jeho negatívnej reputácie súvisiacej s jeho zlým vplyvom na životné prostredie.

Vďaka tejto iniciatíve sa zároveň množia fámy, že zo strany Muska môže ísť o stratégiu, ktorá bude viesť smemrom k tomu, že samotná Tesla (v spolupráci so SolarCity, ktorá sa k Tesle pridala) má ambíciu zapojiť sa do ekologickej ťažby Bitcoinu.

Nezabudol ani na Dogecoin

Elon Musk počas včerajšia nezabudol ani na svojho miláčika – kontroverznú kryptomenu Dogecoin (DOGE). Na Twitteri zverejnil príspevok, v ktorom doslova verbuje nových vývojárov pre tento projekt. ,,Ak sa chcete spolupodieľať na developmente Dogecoinu, prosím pošlite vaše idey na GitHub.“ K tomu následne vo vlákne doplnil: ,,Niekto navrhol, aby sa Dogecoin poplatky zmenili podľa fáz mesiaca, čo je celkom pekná myšlienka…haha”.

Musk tak nadviazal na svoje nedávne tvrdenia, v ktorých uviedol, že ak má Dogecoin uspieť ako hlavná kryptomena internetu, musí ešte vratne zvýšiť možnosti svojej škálovateľnosti – naznačil minimálne zrýchlenie blokov o desaťnásobok.

Vitalik Buterin, zakladateľ kryptomeny Ethereum, ktorá taktiež (zatiaľ) funguje na konsenze Proof of Work ,však naznačil, že to zďaleka nie je také jednoduché. ,,Zvyšovanie parametrov znie na začiatku veľmi atraktívne. Ak si urobíte matematiku na obrúsku, môžete sa ľahko presvedčiť, že spotrebiteľský notebook dokáže spracovať tisíce transakcií za sekundu. Bohužiaľ existuje veľa jemných dôvodov, prečo je tento prístup zásadne chybný.”

Elon Musk však na poznámky Buterina reagoval len vtipným obrázkom a popisom: ,,Bojí sa psa…”

Zdroje: Twitter, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne