Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Projekt decentralizovaného Twitteru povedie bývalá vývojárka Zcash

Článok

Twitter
Pixabay.com

Zakladateľ populárnej sociálnej siete Twitteri Jack Dorsey už niekoľkokrát potvrdil, že špecializovaný tím, ktorý financuje, pracuje na budovaní decentralizovaného štandardu pre sociálne siete, na ktorého základoch by v budúcnosti mohol fungovať aj samotný Twitter. Ambiciózny projekt s označením BlueSky, ktorý bol prvýkrát predstavený v roku 2019, má odteraz nového šéfa – bývalého core developera kryptomeny ZCash Jaye Graberovú.

Jaye Graberová sa do kontaktu s projektom BlueSky dostala prvýkrát januári 2021, kedy bola požiadaná o vypracovanie jeho recenzie. Zahrnula do nej poznatky vývojárov Protocol Labs, ktorí pracujú na systémoch ako Filecoin Network či InterPlanerary File System a venovala sa v nej taktiež projektom, ktoré majú ambíciu budovať nový decentralizovaný internet (napríklad token Basic Attention Token od decentralizovaného prehliadača Brave).

Graberovej recenzia však Dorseyho a jeho tím zaujala natoľko, že jej ponúkli pozíciu nového lídra celého projektu BlueSky. Rešpektovaná vývojárka však musí počítať s tým, že to nepôjde cez implementáciu existujúcich funkcionalít kryptomeny Ethereum.

Jack Dorsey, ktorý je obrovským fanúšikom Bitcoinu, dal totiž viackrát jasne najavo, že funkcie Ethereum nie sú na Twitteri vítané (Ethereum napríklad vyčíta nedostatočnú decentralizáciu) a taktiež viackrát zopakoval, že Twitter nemá ambíciu vytvoriť vlastnú kryptomenu (na rozdiel od Facebooku).

Vyzerá to teda tak, že Graberovej úlohou bude navrhnúť riešenie BlueSky takým spôsobom, aby bolo kompatibilné s Bitcoinom, respektíve s Bitcoin lightning network peňaženkami. Tomuto predpokladu nahrávajú aj nedávne vyjadrenia Jacka Dorseyho, ktorý priznal, že minimálne jeden z jeho projektov je blízko k integrácii Lightning Network platieb.

Prvou úlohou Graberovej bude zostaviť tím, ktorý bude schopný vyvinúť technológiu pre „otvorenú a decentralizovanú verejnú konverzáciu“. Túžbou Twitteru totiž je zbaviť sa nutnosti vystupovať v úlohe centralizovaného moderátora diskusií (za čo bol kritizovaný napríklad počas prezidentskej kampane v USA, kedy musel korigovať dezinformačné vyjadrenia Donalda Trumpa). Inak povedané Dorsey si predstavuje budúcnosť Twitteru tak, že o tom, čo na tejto sieti bude a čo nie, rozhodne samotná komunita.

,,Teším sa na úzku spoluprácu s Twitterom a ďalšími spoločnosťami, ktoré sa vydajú na túto cestu. Nestane sa to do dňa na deň, ale o naše pokroky sa podelíme,” uviedla nová líderka ambiciózneho projektu BlueSky.

Zdroj: cointelegraph.com, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne