Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Prepad hashrate Bitcoinu sa stabilizoval. V Číne toho už zrejme veľa nezostalo

Článok

Ťažba Bitcoinu
Pixabay.com

Hashrate Bitcoinu v v predošlých dňoch v dôsledku vynúteného zastavenia ťažby BTC v Číne klesol od historických maxím rekordným tempom. Najnovšie čísla však naznačujú, že to najhoršie je už pravdepodobne za nami.

Ako informoval portál Coindesk priemerný sedemdňový hashrate BTC sa v utorok nachádzal na hodnote 90,6 EH/s, čo je mierne zvýšenie v porovnaní s pondelkom, kedy bol na úrovni 90,5 EH/s. Naznačuje to, že po vypnutí väčšiny ťažby BTC v Číne už nemá hashrate veľa ďalšieho priestoru kde klesať.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Myslí s to aj Sam Doctor, šéf strategického oddelenia firmy BitOoda, ktorý pre Coindesk uviedol: ,,Domnievame sa, že v Číne už nezostáva veľa aktívneho hashratu (ťažby). To čo ešte zostalo, pravdepodobne nie je oficiálne a zatiaľ pokračuje, kým sa nevypne alebo neprevezú zariadenia z Číny a nenájdu pre ne alternatívne miesto niekde inde.”

Prečítajte si tiež: Obrovský prepad hashrate. Významná metrika je na úrovniach z roku 2019

Súčasné hodnoty hashrate sú zhruba o polovicu nižšie než rekordné čísla, ktoré boli dosiahnuté v polovici mája. To približne sedí s dlhodobými odhadmi, že Čína mala viac než polovičný podiel na celkovej ťažbe Bitcoinu.

Čínski ťažiari sa medzitým presúvajú do iných regiónov. Spomína sa Kazachstan či Severná Amerika. Pozvánku dostali napríklad do Miami a ako veľmi hostinné prostredie pre ich podnikanie sa javí byť Texas, ktorý prijal viaceré krypto-friendly zákony. Atraktívnou destináciou sa pre nich môžu stať aj El Salvador či Paraguaj. Každopádne analytici odhadujú, že presun ťažobných zariadení z Číny a kompletná obnova ich prevádzky môže trvať aj niekoľko mesiacov.

Prepad hashrate sa odzrkadlil aj na priemernom čase vytvárania nových BTC blokov. Štandardná doba respektíve  priemer na vysúťaženie jedného bloku, čiže 6.25 BTC, je 10 minút. Po prudkom prepade hashrate však v nedeľu podľa Arcane Research trvalo vyťaženie jedného bloku v priemere až 23 minút (kým včera okolo 16 minút).

Tento čas by sa opäť mal dostať do normálu po najbližšej úprave mining difficulty (obťažnosti ťažby), ktorá optimalizuje proces ťažby novým podmienkam (obťažnosť stúpa ak stúpa hashrate a klesá, ak klesá hashrate). Takáto aktualizácia sa deje vždy automaticky po vyťažení 2016 blokov, pričom pri súčasnom výkone by sa tak mohlo stať okolo 5. júna. S najväčšou pravdepodobnosťou dôjde k najvýraznejšiemu poklesu mining difficulty v histórii – až o 25%, čo je možné maximum v rámci jednej úpravy.

V Číne sa predávajú malé vodné elektrárne

Zákaz ťažby Bitcoinu v Číne môže mať v konečnom dôsledku horší dopad na samotnú Čínu, než Bitcoin ako taký. Najväčší čínski ťažiari sa so svojim hardvérom jednoducho presunú inam a časom plnohodnotne obnovia svoje podnikanie. Vo všeobecnosti sa preto predpokladá, že hashrate sa v dohľadnej budúcnosti vráti na pôvodné hodnoty.

Horšie však dopadnú tí, ktorých podnikanie bolo naviazané priamo na ich podnikanie v Číne. Príkladom sú majitelia malých vodných priehrad s hydroelektrárňami, ktorí sa aktuálne snažia podľa informácii Yahoo Finance svoje elektrárne predať. Dokonca aj priamo cez ponuky na internete. Yahoo Finance dokonca konštatuje, že niektorí majitelia týchto priehrad tvrdia potenciálnym kupcom, že na nich môžu naďalej potajomky ťažiť kryptomeny. Iní uviedli, že ich ponuka nesúvisí priamo so zákazom ťažby BTC (pravdepodobne v snahe zmiasť potenciálneho kupcu0. Problém je, že po týchto elektrárňach nemusí byť prakticky žiadny dopyt. Bitcoinoví ťažiari mali pre ne využitie, no keď odišli, nových zákazníkov sa bude hľadať veľmi ťažko.

Otázna teda znie, či Čína napokon svoje rozhodnutie zakázať ťažbu BTC v budúcnosti neoľutuje.

Zdroj: coindesk.com, finance.yahoo.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.