Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Čína pokračuje v boji proti Bitcoinu. Prichádza cenzúra a ďalšie obmedzenia

Článok

Čína
Pixabay.com

Kým z El Salvador a iných krajín latinskej Ameriky prichádza množstvo pozitívnych správ týkajúcich sa priateľského prístupu k Bitcoinu, v najľudnatejšej krajine sveta Číne zďaleka taký “chrumkavý” nie je. Skôr naopak – Čína zjavne tlačí na to, aby sa od neho čo najviac dištancovala. Minimálne na povrch.

Pribúdajú oficiálne zákazy ťažby Bitcoinu

Skutočnosť, že čínska vláda sa snaží obmedziť ťažbu Bitcoinu vo svojej krajine je zrejmá už niekoľko týždňov. Zo strany samotnej vlády však zatiaľ neprišiel žiadny špecifický zákon, ktorý by to priamo nariaďoval. Skôr to vyzerá tak, že proces obmedzenia ťažby sa necháva na zodpovednosť úradom spravujúcim konkrétne čínske regióny, ktoré boli dlhé roky obľúbenou destináciou bitcoinových ťažiarov.

Najnovšie správy hovoria o tom, že ťažba Bitcoinu sa stáva oficiálne zakázanou v čínskej provincii Qinhai. V stredu ráno oddelenie priemyslu a informačných technológii tejto provincie vydalo dokument, v rámci ktorého jednoznačne nariadilo, že podnikateľská činnosť zameraná na ťažbu kryptomien je zakázaná. Provincia zároveň podnikne aktívne kroky, aby kontrolovala, či sa toto nariadenie dodržiava.

Podobné správy prichádzajú v rovnakom čase aj z ďalších dvoch oblasti Xinjiang a Changji, v ktorých miestne úrady taktiež vydali nariadenie na pozastavenie ťažby kryptomien.

Obzvlášť oblasť Xinjiang je pre bitcoinovú ťažbu mimoriadne významná, no zároveň škodí ekologickej reputácii Bitcoinu ako takého. V tejto provincii sa totiž nachádza obrovský Zhongdongský ekonomicko-priemyselný park, ktorý disponuje množstvom energetických zdrojov produkovaných za pomoci vyše 390 miliárd tón uhlia na rozlohe vyše 15 500 kilometrov štvorcových. V roku 2015 dokonca Čína tvrdila, že v tejto oblasti “má pod nohami” dosť uhlia na tvorbu energie pre celú Čínu na ďalších 100 rokov.

Cenzúra “krypto” internetu

Súčasné nariadenia podľa všetkého súvisia so snahou Číny o zmenu jej environmentálnej politiky. Hoci je otázne, do akej miery vplýva Bitcoin na celkové emisie Číny (zrejme len minimálne) táto téma môže pomôcť krajine aj v snahe obmedziť potenciálny rast popularity v krajine.

Potvrdzujú to aj ďalšie správy, podľa ktorých sa v Číne najnovšie cenzuruje internetový obsah spojený s kryptoburzami Binance, Huobi či Okex a to skrz tri hlavné a najpopulárnejšie čínske internetové služby– Weibo, Zhihu Baidu. Vyhľadávanie zmienok o týchto burzách totiž ponovom ukazuje nulové výsledky.

Čína môže ísť ohľadom cenzúry kryptomien na internete teoreticky ešte ďalej. Vyhľadávanie kryptomien ako takých totiž zatiaľ obmedzené nie je. O svoje profily na sociálnej sieti Weibo však už prišli najznámejší čínski kryptoinfluenceri.

Zdroje: decrypt.co, decrypt.co, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.