Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Nováčikovia pozor: Neurobte na Binance transakciu, ktorá vás bude mrzieť!

Článok

binance transakcie
Binance Czech & Slovak

Kúpiť a obchodovať kryptomeny cez najväčšiu kryptomenovú burzu Binance, obzvlášť ak na to použijete mobilnú aplikáciu „Binance Lite“ optimalizovanú pre potreby nováčikov, nie je žiadny problém. V súvislosti s Binance sa však občas objavuje kritika týkajúca sa neprehľadného riešenia výberu z burzy (withdrawals) na privátne peňaženky. Práve tejto téme sa venujeme v tomto článku, pretože pre nováčikov je veľmi dôležitá.

Transakcie pre nováčikov v skratke

Podobne ako v roku 2017 tak aj v koncom roka 2020 a začiatkom roka 2021 pribudlo do tohto trhu množstvo nováčikov, ktorí pri prvotnom kontakte s kryptomenami nerozumejú presnému princípu narábania s kryptomenovými transakciami.

Na úvod je preto nutné zdôrazniť základnú podmienku úspešnej transakcie – posielajte kryptomeny len v rámci siete danej kryptomeny. Zjednodušene povedané to znamená, že Bitcoin môžete posielať len v rámci bitcoinoveho blockchainu, Ethereum len v rámci Ethereum blockchainu či Cardano len v rámci Cardano blockchainu a tak ďalej…

Ešte jednoduchšie:

  • Pri transakcií Bitcoinu (BTC) vyberiete sieť Bitcoin (BTC)
  • Pri transakcií Litecoinu (LTC) vyberiete sieť Litecoin (LTC)
  • Pri transakcií Cardano (ADA) vyberiete sieť Cardano (ADA)
  • Pri transakcií Ethereum (ETH) vyberiete sieť ERC-20. Počkať, čože? Aké ERC-20?

Ethereum a Binance to komplikujú

Áno… Ethereum to tak trochu komplikuje. A tak trochu to komplikuje aj burza Binance.

Základný “problem” je v tom, že Ethereum (ETH) ale aj všetky ostatne tokeny, ktoré fungujú na tomto blockhaine, sa posielajú z burzy Binance cez sieť s označením ERC-20. Čiže v ponuke sieti nie je žiadne „ETH”, čo by bolo pre nováčikov minimálne v prípade výberu ETH ľahšie pochopiteľné.

Vysvetľujúca poznámka: Kryptomena Ethereum je veľký ekosystém, na ktorom funguje množstvo iných kryptomien – hovoríme im ERC 20 tokeny. ERC-20 tokeny sa teda presúvajú v rámci Ethereum siete.

Takže ešte raz: Ak chcete cez Binance poslať Ethereum (ETH) na vašu peňaženku, ktorá je určená prer kryptomenu Ethereum, tak proste zvoľte ERC-20 a všetko bude v poriadku.

Obrovský problém nastane vtedy, keď namiesto siete ERC-20 zvolíte inú sieť – na výber vám totiž Binance ponúka aj siete siete BEP-2 a BEP-20. Ak zvolíte pri výbere sieť BEP-2, o vaše kryptomeny prídete. Ak zvolíte sieť BEP-20, vaša peňaženka musí podporovať Binance Smart Chain (takémuto problému sa ale chcete tiež zrejme vyhnúť, hlavne ak ste úplný nováčik a ani neviete, čo to ten Binance Smart Chain vlastne je).

Žiaľ realita je taká, že mnoho nováčikov už urobilo chybnú transakciu. Siete BEP-2 alebo BEP-20 si totiž chybne vybrali, aby ušetrili na transakčných poplatkoch a to bez toho, aby popri tom vedeli, že táto transakcia sa realizuje nesprávne. Urobili tak dokonca aj napriek tomu, že ich pred potvrdením transakcie aplikácia Binance ešte raz upozornila, aby si overili, či vedia, čo robia.

Pomocná infografika

Zastupiteľstvo burzy Binance pre Slovensko a Českú republiku zo zmieňovaných dôvodov uverejnilo prehľadnú infografiku, v rámci ktorej vysvetľuje, ako realizovať transakcie v prípade najpoužívanejších kryptomien Bitcoin, Ethereum, BNB, BUSD a USDT. Táto tabuľka by mala dobre poslúžiť každému nováčikovi, ktorý sa v problematike stráca. Pozorne si ju preto naštudujte:

Transakcie Binance

Ak si nie ste istí…

Stále si nie ste istí? Tak urobte skúšobnú transakciu malej hodnoty, aby ste si overili, že prostriedky dorazia v poriadku. Pri realizácii prvej transakcie rozhodne neodporúčame prevádzať celú investíciu. Obzvlášť ak ide o čiastku, ktorej strata by vás veľmi mrzela. Kryptomeny si treba tak trochu „odskúšať“ – rovnako ako čokoľvek iné, v čom je človek nový. Alebo sa jednoducho radšej pýtajte skúsenejších.

Binance je dobrá burza

Hoci uvedené informácie naznačujú neprehľadnosť Binance, po ostatných stránkach vám ju radi odporúčame a dokonca ju označujeme za najvhodnejšiu burzu na nákup a obchodovanie kryptomien. Z nášho pohľadu ide o najlepšiu voľbu – a to aj pre nováčikov vďaka tomu, že jej mobilná aplikácia Binance Lite všetko uľahčuje aj tým najmenej skúseným. Binance má totiž najširšiu ponuku kryptomien, vysokú likviditu a aj dobré meno naprieč kryptokomunitou. Ak by ste na nej zvažovali registráciu, určite na to použite náš registračný link s doživotnou 20% zľavou na poplatky za obchodovanie. Ak váhate, našu rozsiahlu recenziu Binance, ktorá poukazuje na plusy aj mínusy, si môžete prečítať tu.

Ako používať Binance Lite

Ak sa chcete zoznámiť s tým, ako aplikácia Binance Lite funguje a aké možnosti prináša a to ešte pred tým, ako sa na burze zaregistrujete, pozrie si video z dielne partnerského YouTube kanálu Zaujalo ma:

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne