Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Najdecentralizovanejšie kryptomeny: Bitcoin vraj medzi TOP nepatrí

Článok

decentralizacia-kryptomeny
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Marius Kramer, ktorý odpovedá na otázky týkajúce sa kryptomien na platforme Quora, zostavil na základe podnetu od publika poradie najdecentralizovanejších blockchainov podľa toho, ako ich pozná a čo všetko si o nich naštudoval. Rozdelil ich do štyroch kategórii.

Najhoršie decentralizované

Najprv zhrnul tie najcentralizovanejšie – čiže z tohto uhlu pohľadu najhoršie. Absolútne hroznú decentralizáciu majú podľa neho NEO, ICON, WTC, EOS a špičkou ľadovca je TRON (TRX). Prvé štyri spomenuté kryptomeny kontroluje len niekoľko nodov. Tron zas spravil údajne obrovskú chybu, keď vymenil svoju pôvodný PoS blockchain výmenou za rýchlejšie transakcie a škálovateľnosť. Podľa Kramera sa tak stal najmenej decentralizovanou známou kryptomenou vôbec (aktuálne majú Tron v rukách 27 volení superreprezentanti, ktorí sú ľahko manipulovateľní autormi projektu). Medzi zle centralizované kryptomeny zaradil ešte aj Ark, Lisk, VeChain Nuls.

Zle decentralizované

Do druhej kategórie kryptomien, ktoré sú už viac decentralizované, no stále sú výrazne ovplyvniteľné centralizovanou mocou, patria Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, Dogecoin, Monero, či Verge. A hlavne Bitcoin. Dôvod je ten, že nad nimi majú výraznú kontrolu mining pooly. V podstate Bitmain plus ešte jeden by mohli teoreticky urobiť pokus o 51% útok.

V rovnakej kategórii vidí aj Dash, DigiByte, Hashgraph, Stellar a XRP. U Stellaru spomenul, že 80% tokenov je stále kontrolovaných Stellarom, no priznal, že úplne nerozumie tomu, ako to má Stellar vymyslené. XRP funguje na základe 120 validujúcich nodov, avšak viac než 52% všetkých XRP je stále pod kontrolou jedinej firmy, teda Ripple.

Dobre decentralizované a najdecentralizovanejšie kryptomeny

Medzi dobre decentralizované kryptomeny zaradil tri: Nano, Cardano Decred.

No a na záver uviedol tie, ktoré sú podľa neho na tom úplne najlepšie z pohľadu decentralizácie. Zaradil sem Tezos, IOTA, Holochain, Quarkchain, Zilliqu a Elastos. Tezos konštantne mení hlasujúce nody, IOTU kontrolujú milióny entít, rovnako ako Holochain. Quarkchain používa takzvaný sharding consensus, ktorý je údajne skvelý v decentralizácii. Zilliqa tiež používa sharding a Elastos kontrolujú milióny entít.

Záver

Marcus Kramer na záver dodal, že decentralizácia nie je všetko a kryptomena nebude úspešná len vďaka tomu, že dosiahne najvyššiu úroveň decentralizácie. Preto skonštatoval, že z jeho pohľadu sú na tom aktuálne najlepšie Tezos, IOTA, Holochain a Elastos, pretože majú vysokú mieru decentralizácie, no riešia aj problémy škálovateľnosti. Naopak Tezos sa na tento problém údajne vôbec nesústredí. Kým Tezos dokáže realizovať len 300 TPS (transakcií za sekundu), IOTA, Holochain a Elastos sú schopné miliónov.

Neprehliadnite

O téme decentralizácie kryptomeny Cardano sme sa nedávno rozprávali s odborníkom na túto tému Jaromirom Tesařom. Rozhovor si môžete prečítať tu. Významný míľnik smerom k decentralizácii zas oznámila len tento týždeň kryptomena IOTA, o čom sa dočítate v tomto našom článku.

Rozhovor o Cardano s J. Tesařom: Jestli vše vyjde, decentralizace bude vyšší než u Bitcoinu

Zdroj: quora.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.    

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.