Sme aj na sociálnych sieťach

IOTA

Významný míľnik IOTA: Kryptomena sa stane decentralizovanou

Avatar

Článok

zo dňa

iota

IOTA Foundation, nadácia, ktorá stojí za vývojom kryptomeny IOTA, oznámila spustenie programu Coordicide. Ide o plánované rozšírenie protokolu, ktoré odstráni centralizovaný koordinátor siete.

Cieľom Coordicide je priniesť nový typ decentralizovaného mechanizmu na zabezpečenie dát a digitálnych aktív v sieti Tangle založenej na IOTA Tangle sieti. V tlačovej správe sa uvádza, že aktualizácia IOTA Coordicide sa bude riešiť tri hlavné problémy, s ktorou sa pasuje technológia blockchain:

 • Vysoké transakčné náklady
 • Výzvy škálovateľnosti
 • Sklon k centralizácii

Kým bola sieť IOTA v rannom štádiu vývoja, developeri projektu vytvorili koordinátor na zabezpečenie majetku užívateľov. Koordinátor bol navrhnutý tak, aby zabránil dvojitým výdavkom (double spendingu) a zabezpečil konečnosť transakcií.

Všetky transakcie a aktivity, ktoré zabezpečuje koordinátor, sú overované sieťovým uzlami IOTA, takže užívateľské prostriedky sa nedajú stratiť, ani sa nezmenia. Odstránenie koordinátora však bude viesť k tomu, že sa zo systému vytratí centralizovaný prvok, ktorý bol doteraz potrebný na funkčnosť celej siete a zároveň odrádzal mnohých investorov.

Spoluzakladateľ IOTA Foundation David Sønstebø uviedol:

,,Pracujeme na odstránení koordinátora už od založenia IOTA. Teraz so zrelosťou a rastom protokolu a kvalitou nášho výskumného tímu prinášame sľub, že budeme tento cieľ realizovať.Zároveň dodal, že cieľom IOTA je vznik slobodného a škálovateľného decentralizovaného riešenia.

Významný míľnik

Podľa zakladateľov IOTA bude spustenie protokolu Coordicide znamenať dokončenie významného míľnika pre celý projekt. Vývojári projektu však už pracujú na ďalej fáze, ktorou je zameranie sa na prijatie produktu samotnými spoločnosťami.

Coordicide má zvýšiť celkovú flexibilitu protokolu IOTA. Jedinečné dizajnové funkcie umožnia rýchlejšiu konečnosť transakcií, väčšiu škálovateľnosť a efektívnejšie riadenie uzlov.

Aktualizácia protokolu by mala podľa tlačovej správy potenciálne umožniť aj to, aby na sieti IOTA fungovali streamovacie služby a rôzne iné aplikácie, ktoré fungujú v reálnom čase. Hoci IOTA Network bola vyvinutá pomocou pokročilých krypotmenových algoritmov, nie je založená na technológii blockchain. Namiesto toho funguje na riadenej dátovej štruktúre acyklického grafu (DAC), ktorý je nazývaný aj ako Tangle. Podľa vývojárov bola architektúra platformy navrhnutá špeciálne pre aplikácie Internet of Things (IoT). Môže tiež uľahčiť sofistikované interakcie medzi strojmi, ako je bezpečný prenos dát a mikroplatby v reálnom čase s nulovým poplatkom.

Zdroj: cryptoslate.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.    

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Analýzy

Technická analýza (4.7.): Ethereum, IOTA a XRP: Pripravte si nákupné zóny!

Avatar

Článok

zo dňa

analyza-kryptomeny-kralovansky

Náš portál na základe spolupráce s kryptotrejdermi zo slovenskej a českej scény prináša pravidelne aktuálizácie k Bitcoinu, ktoré občas doplnia aj o zaujímavé altcoiny. Dnes sa na trh, avšak výnimočne len na altcoiny, pozrel podrobnejšie Jakub Kraľovanský z Nexaltic Capital.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Dnes dáme v analýze priestor altcoinom a pozrieme sa Ethereum, IOTA a XRP.

Ethereum

Ethereum momentálne prechádza cez korekciu a ako vhodnú zónu na nákup trackujem zónu medzi 238 – 255 dolárov. Nemyslím si, že momentálna korekcia by bola dokončená. Prečo daná zóna?

 1. Support celej štruktúry
 2. 786 – 1.01 fibo extension projekcie AB
 3. Hladina 0.382 – 0.5 fibo retracement celej vlny

Toto sú tri veľmi silné dôvody, prečo si môžeme myslieť, že ETH sa v tejto zóne začne otáčať smerom nahor. Verím, že trh nebude veľmi bullish a nechá aby altcoiny došli do rozumných zón pred ďalším rastom. Môže sa stať niečo podobné ako na BTC v mojej zóne. Bitcin došiel len dotykom knotu na moju objednávku. Nižšie objednávky v zóne už neboli vyplnené. Verím, že pri ETH sa ná to nestane a uvidíme peknú korekčnú štruktúru, aby sme mali šancu na rozumné dokupy.

V prípade, že graf nepríde až do našej zóny, ale otočí sa už skôr, tak postup je veľmi jednoduchý. Necháme dokončiť 1-vlnu nového cyklu a budeme chytať retracement. Síce nakúpime za horšiu cenu, ale s veľkou pravdepodobnosťou, že graf bude ďalej rásť.

IOTA

IOTA je posledné týždne veľmi pomalá a bez výraznejšej volatility. Ostatné altcoiny sú oveľa akčnejšie. Každopádne Iota ešte nedošla do nákupnej zóny aj keď je už veľmi blízko. Dosť podobný set-up ako pri ETH. V dané zóne vidíme:

 1. Support, ktorý drží celú štruktúru
 2. 786 fibo extension AB projekcie
 3. 618 fibo retracement celej vlny.

Od nákupnej zóny nás už delí len 3,8%. Dĺžka korekcie od top-u je už cez 35 dní, čo nám dáva nádej, že by uptrend mohol pokračovať. Presne takto vyzerá 4-tá vlna. Niečo takéto potrebujeme aj pri ostatných altcoinoch. Najskôr strmí pád (odmietnutie) potom retracement a pozvolný a pomalý pád do finálnej zóny z ktorej musí prísť reakcia. Keď sa na korekciu pozrieme cez časový úsek, alebo % prepad, tak korekcia by mohla byť dostatočná.

XRP

XRP ide tradične svojim životom. Tým pádom je aj štruktúra úplne iná. Ja však vo svojich analýzach beriem celý trh ako celok. Akonáhle začne rásť znova Bitcoin a bude ťahať aj altcoiny, tak pôjde hore aj Ripple. Máme preto 2 možnosti :

 1. Finálny pokles bude až medzi 0.27-0.29
 2. Bitcoin a ostatné altcoiny potiahnu XRP už od 0.36-0.37

Jednoducho buď sa odrazíme z prvej zóny, alebo z druhej. Zóna od 0.50-0.55 je silno rezistenčná a XRP bude mať čo robiť, aby ju prekonalo. Avšak bavíme sa o XRP, ktorý nemá problém spraviť 300% behom mesiaca. Buďte však opatrný pri tomto coine, pretože je zatiaľ za očakávaniami.

NEPREHLIADNITE! Od 1.7 do 31.7. sme pre vás pripravili výhodnú zľavu -20% na všetky produkty Trader2.0. Ako bonus dostane každý klient ku kurzu aj 10 mincí so zápalanou šnúrou zdarma.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Jakub Kraľovanský

nexaltic-90

Ing. Jakub Kraľovanský
V spoločnosti Nexaltic Capital pracujem ako Senior Trader. S kryptomenami a blockchain technológiou mám viac než 4-ročnú prax. V roku 2017 som úspešne promoval na Ekonomickej Univerzite v odbore Medzinárodný obchod. Po ukončení univerzity som získal osvedčenie o vykonaní odbornej skúšky v sekcii Kapitálový trh. Nexaltic Capital je spoločnosť, ktorá si všíma značný potenciál v novovzniknutých trhoch, akými sú napríklad kryptomeny. Naším cieľom je prinášať do tejto oblasti profesionálny a odborný prístup dostupný širokej verejnosti, a to bez ohľadu na finančný status alebo znalosti klienta.

Čítať ďalej

Binance Coin

Weiss Ratings: Litecoin sa zaradil medzi špičku. Pozrite si TOP10

Avatar

Článok

zo dňa

od

weiss-ratings

Americká ratingová agentúra Weiss Ratings, ktorá začala ako prvá udeľovať ratingy kryptomenám, zvýšila hodnotenie Litecoinu a zaradila ho po bok “najlepších kryptomien“.

Weiss Ratings hodnotí kryptomeny známkami od A po F, pričom F je najhoršia známka. Rating A nemá dlhodobo žiadna kryptomena. Konečnú známku tvorí kombinácia dvoch hlavných faktorov, ktoré sa tvoria z čiastkových ratingov za:

 • Technológiu/adopciu
 • Mieru rizika/odmeny

Litecoin si polepšil v čiastkovom hodnotení “Risk/odmena”, keď dostal nový rating B- namiesto predchádzajúceho C+. Vďaka tomu sa jeho celkový rating zmenil na B, čím sa vyrovnal Ethereum, EOSCardano na spoločnú pomyselnú druhú priečku najlepších kryptomien.

Na prvom mieste je naďalej Bitcoin, ktorý má celkový rating B+. Za technológiu a adopciu má známku A a za riziko/odmena známku C+.

Weiss Ratings pred 3 týždňami zhoršil hodnotenie kryptomeny EOS, ktorú kritizoval za problémy s decentralizáciou, ktorú sa zdá sa ani neplánuje intenzívne riešiť. Naopak zvýšil rating Cardano vďaka blížiacemu sa prechodu na fázu Shelley, v rámci ktorého urobí výrazný krok vpred práve v oblasti decentralizácie.

Poradie 10 najlepších kryptomien podľa Weiss Ratings:

rating

Známku C+ majú aj Stellar, Monero, Dash, NEO, Ethereum Classic, Zcash, Decred, BitShares. S hodnotením C sú NEM, Ontology, Bitcoin Gold, VeChain, Dogecoin, OmiseGO, Holo, Lisk, Waves, Komodo, Icon, Steem, GXChain, Elastos, Vertcoin a Qtum.

Zdroj: weisscrypto.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Analýzy

VIDEO: Kedy príde čas altcoinov (LTC, EOS, ADA, IOTA)?

Avatar

Článok

zo dňa

od

analyza-majzlik

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto videu sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Michal Majzlík, ktorého určite dobre poznáte ako trejdera Mike Crypto Group sa nedávno spojil s Crypto Kingdom, kde sa stal rýchlo neodmysliteľnou súčasťou. Včera večer pripravil analýzu pre štyri vysoko kapitalizované a zároveň kvalitné altcoiny Litecoin, EOS, ADA a IOTA, na ktoré sa pozrel v páre s americkým dolárom. ak chcete byť v obraze, pozrite si jeho video.

Ak obchodujete na kryptoburzách, odporúčame vám vyskúšať 3Commas. Viac sa dozviete tu:

5 funkcií, pre ktoré sa oplatí vyskúšať platformu 3commas

 

 

Čítať ďalej

Binance Coin

Koľko % strácajú altcoiny na svoje all-time-high v páre s Bitcoinom?

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin-vs-altcoiny

Keď porovnávame ceny altcoinov s ich historickými maximami, zväčša to robíme v dolárovom vyjadrení. Veľmi zaujímavý je však pohľad aj na to, koľko ostatné kryptomeny strácajú v páre s Bitcoinom.

Napriek súčasnému veľkému rastu ceny Bitcoinu sa altcoinom zatiaľ veľmi nedarí. Nemôžeme síce konštatovať, že by boli v dolárovom vyjadrení v mínuse, no keď ich hodnotu prepočítame na to, koľko sme mohli zarobiť, keby sme namiesto nich držali v posledných mesiacoch len Bitcoin, nie je to príliš pekný pohľad. Veď len za posledný týždeň stratilo Ethereum voči Bitcoinu 10% svojej hodnoty, XRP až 20%, Bitcoin Cash 15%, Litecoin 28%, EOS 24%, Binance Coin 23%, Bitcoin SV 22%, Tron 15%, Cardano 22%, Stellar 27%, Monero 23% či Dash 19%. V pluse je len NEO (+3%).

Pozrime sa teda na to, ako ďaleko sú známe altcoiny od toho, aby vyrovnali svoje historické maximum v bitcoinovej hodnote. V tabuľke nájdete aktuálnu cenu altcoinov v BTC, ich BTC all-time-high a stratu v percentách na all-time-high úroveň.

tabulka-altcoiny-vs-btc

Prečítajte si tiež:

Dominancia Bitcoinu je najvyššia za 2 roky. Čo ďalej?

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

ROZHOVOR: Téma decentralizácie: Ako sú na tom Bitcoin, Cardano, EOS či IOTA?

Avatar

Článok

zo dňa

od

Rozhovor Jaromír Tesař

Marius Kramer z Qoury nedávno publikoval článok, v ktorom rozdelil kryptomeny podľa miery ich decentralizácie do štyroch kategórii. Bitcoin zaradil až do tretieho koša medzi “zle decentralizované”.

Kramer argumentoval tým, že decentralizáciu Bitcoinu ohrozujú veľké mining pooly. V podstate 51% hashovacej sily je možné získať kombináciou Bitmainu a ešte jedného poolu. Táto téma nás zaujala natoľko, že sme sa pokúsili získať odbornejší pohľad od Jaromíra Tesařa z AOGaS. Ten opäť ochotne a odborne odpovedal na všetky naše otázky. Okrem Bitcoinu sme rozobrali aj EOS, Cardano či IOTU.

Jaromír, aký je tvoj názor na skutočnú decentralizovanosť Bitcoinu?

Pokud se budeme bavit o decentralizaci z pohledu utváření konsensu a možnosti cenzury transakcí, tak jsou pooly místem centralizace a může k tomu v omezené míře docházet. Prvně se zamysleme nad tím, jak by obecně vypadala ideálně decentralizovaná síť. Ta by vypadala tak, že blok může sestavit, vytěžit a navrhnout každý jednotlivý uživatel a podmínky by měl srovnatelné s ostatními bez ohledu na geografickou lokaci. Současně by každý jednotlivý uživatel mohl daný blok ověřit a vyjádřit svůj souhlas či nesouhlas. Tento stav je za současných technických možností nedosažitelný a je zapotřebí přijít se správným kompromisním řešením.

Bitcoinu je navržený dobře, neboť na začátku mohl těžit každý na světě na svém stolním počítači. Síť byla otevřena všem. Těžařů bylo relativně málo, takže se každý občas dočkal odměny. S rostoucím počtem uživatelů, vznikem těžebních hal, nástupem ASIC minerů a vznikem poolů se decentralizace zásadně zhoršila. PoW funguje tak, že nechává všechny těžaře mezi sebou soutěžit. V této soutěži má zásadní slovo hlavně síla hashratu a toto se vymklo z kontroly. Analogicky je to podobné jako by jste nechali dělníky soutěžit v kopání jámy o určité velikosti a někomu dali malou lopatku, druhému rýč a třetímu bagr. Kdo si myslíte že vyhraje? Nejčastěji ten s bagrem. Mimochodem jakmile se zpráva o vykopání jámy roznese po světě, začnou všichni kopat jámu novou. Protože bagr vyhrál, ví o tom jako první a začne kopat dřív než ostatní, což je další nefér výhoda pro bagry, která malé těžaře žene do poolů. Může za to síťová latence a centralizace hashratu.

Těžaři dnes nemají sami za sebe šanci těžit. Jsou v podstatě nuceni sdružovat se dohromady a snaží se postavit co největší bagr. Tohle se realizuje skrze pooly. Pooly jsou ti, co sestaví blok a přes šablonu ho posílají jednotlivým malým těžařům, kteří hledají vítězný hash v určitém rozsahu. Těžaři nemohou vybrané transakce měnit, nebo by těžili jiný blok a tím by kazili společnou práci. Pokud pool najde odměnu, vyplatí dle zásluh těžaře. Protokol tento proces nikterak nepodporuje a vše včetně podmínek řídí majitel poolů. Nyní Bitcoin funguje v podstatě tak, že těžaři delegují hashrate poolům (delegovaný PoW). Sami se podívejte na posledních třeba 25 bloků a pooly, které je vytěžily. Uvidíte pár poolů, které se stále opakují. Dominuje tomu BTC.com, neboť disponuje 21% hashrate. Pokud by byl pool pouze jeden, budete Bitcoin považovat za decentralizovaný? Asi ne. Takže si položte otázku, kolik poolů je v tomto ohledu pro vás dostatečných.

Cenzura nemusí nutně spočívat v tom, že se budou ignorovat transakce s konkrétní adresou. Představte si, že se majitel poolu rozhodne rozjet nějaký byznys postavný na bitcoinových transakcích. Pool může tyto transakce záměrně upřednostňovat a menší mineři si toho možná ani nevšimnou. Nedávná debata o možnosti reorganizace po hacku Binancí také naznačila, že to s decentralizací není úplně v pořádku. Kdyby se napříště pooly domluvili, že budou na vzniklou situaci reagovat dřív, asi by se jim podařilo reorg udělat. S odstupem času se možnost prodražuje. O tomto bychom se nemuseli vůbec bavit, kdyby tým včas reagoval na změny ve fyzickém světě a snažil se decentralizaci zvýšit. Každá technologie se v rané fázi adopce předělává a upravuje dle aktuálních potřeb uživatelů a často se mění podmínky, na které tým musí rozumně reagovat. Podmínky kolem decentralizace se významně změnili. Bohužel prosadit zásadnější změny do Bitcoinu je dost těžké, hlavně tehdy, když mají pooly v rozhodovacím procesu silné slovo.

Podotýkám, že jsme řešili pouze jeden pohled na decentralizaci. Osobně tento pojem vztahuji i na další věci, jako třeba distribuci hashratu. Zde vede Čína díky levné energii. To, že se decentralizace vybudovala na fyzickém zdroji nemá jen výhody z pohledu bezpečnosti, ale také nevýhody. Jednou z nich je geografická nerovnost těžby. Dále bychom se mohli bavit třeba o distribuci mincí na adresách, počtu klientů kde platí, že čím více tím lépe z pohledu výskytu bugu, který může celou síť náhle vyřadit.

Aká dôležitá je pre teba decentralizácia kryptomien? Tezos sa údajne na úkor decentralizácie úplne vykašľal na škálovanie. Aspoň tak sa to píše v spomínanom článku. Na opačnej strane tu máme silne centralizované kryptomeny, napríklad XRP, kde funguje klasický firemný model. XRP však dosahuje 1500 TPS za sekundu…

Kryptoměny jsou ve fázi, kdy je používají pouze nadšenci do nových technologií, fanoušci a spekulanti. Něco do 5 % populace. Tito lidé často adoptují technologie i služby bez ohledu na drobné nedostatky, nebo reálnou užitečnost. Tohle se o masové adopci říct nedá. Pro adopci mas musí být technologie téměř bez chyb, něčím reálným užitečná a mít vlastnosti, které chce masa využívat. Propast mezi nadšenci a pragmatickou masou se některým technologiím nepodaří překonat. Jaké vlastnosti vlastně masa chce? Je to decentralizace, škálovatelnost, soukromí, možnost rychle zbohatnout, rychlost transakcí či cena za používání? Decentralizaci a všechny její aspekty lidem těžko popíšete. Všechny ostatní vlastnosti pochopí velmi rychle. Troufám si tvrdit, že hodně spekulantů neví jak na tom dnešní projekty s decentralizací ve skutečnosti jsou a co je či není v tomto ohledu důležité.

Každopádně decentralizaci vnímám jako klíčovou vlastnost veřejných distribuovaných systémů. Na její míře je však potřeba hodně zapracovat a to včetně Bitcoinu. Decentralizace sama o sobě na úspěch nestačí. Je potřeba dodat mase vyvážený a očekávaný mix všech vlastností. K čemu je decentralizovaný projekt, pokud dobře neškáluje a defaultně odhaluje vaše soukromí? Pro fanoušky možná, ne pro masu.

Decentralizace ve smyslu vyřazení lidského prostředníka z rozhodovacího procesu je úžasná věc. Otázka je, na co konkrétně se to hodí, neboť nechat vše na kódu znamená, že není cesty zpět a fyzický svět, jak víme, je plný chybujících lidí. Zatím se nedá predikovat, jestli je 100% decentralizace to pravé, protože to také může znamenat, že se může stát něco, co většina lidí na světě nechce, ale stroj to nebude schopný správně posoudit. Podnět k této nechtěné události však vzejde z fyzického prostředí. Představte si, že někdo napíše smart kontrakt, který nechá explodovat bombu, pokud se na nějakou adresu nepošle 50 % všech mincí Bitcoinu. Většina lidí nebude ochotna o mince přijít, pokud nebudou v přímém ohrožení a kontraktu bude jedno co se stane. Síť nepůjde vypnout jedním tlačítkem a vykonání kontraktu nikdo nezastaví. Trošku sci-fi, že? 🙂 Zpět na zem.

Zatím se pokoušíme vytvořit přes nedokonalou decentralizaci digitální vzácnost a umíme podmínečně posílat hodnotu mezi adresami. Boomu decentralizace se dočkáme až propojíme decentralizované sítě s dalšími službami či funkcionalitami. Třeba s digitální identitou, či dosáhneme vyšší propojení s fyzickým světem. Pokud další Amazon vznikne díky financování přes tokeny, přestanou mít akcie v dnešní podobě smysl a stávající firmy na tokeny přejdou. K tomu však máme hodně daleko, možná desítky let.

EOS je v rôznych ratingoch neustále medzi najlepšími. V tom čínskom je prvý už niekoľko mesiacov v rade. Pritom je silne centralizovaný. Weiss Ratings tento týždeň zas informoval, že mu zníži hodnotenie práve pre jeho centralizovanosť. Má EOS vôbec v pláne riešiť tento problém?

Co se týče veškerých ratingů, je potřeba brát to s rezervou, neboť hodnotící agentura nikdy neprozradí, co přesně a jak hodnotili. Neznáme ani kritéria. Často je to pouze obecný popisek jako třeba technologická vyspělost a Bitcoinu se dá C a EOSu B+. Jaká je informační hodnota? Vzpomínám si, že v době kdy jsem se EOSem zabýval se mi technické řešení konsensu a možnost rychlého schvalování líbila. To však samo o sobě nestačí.

O míře decentralizace rozhoduje počet nezávislých proporčně stejně silných entit, které se podílejí na konsensu. Pokud je tento počet nějak zastropován, nebude to s decentralizací slavné, neboť síť není otevřená novým účastníkům. EOS zastropoval počet ověřovacích nodů na čísle 21. Potíž je, že existují spekulace o tom, že se ověřovatelé volí navzájem a jsou v podstatě nesedaditelní kvůli velkému množství vlastněných mincí. Vznikly kartely. V čem se to však liší od Bitcoinu a malému počtů poolů? Pooly často vlastní Číňané a někteří z nich se pravděpodobně znají? Nezarazím se, pokud někdo tvrdí, že EOS a Bitcoin jsou přibližně podobně decentralizované, neboť je potřeba posoudit další vlastnosti. Třeba Bitcoin je silnější v bezpečnosti, EOS lépe škáluje. Bitcoin má šanci stát se digitálně vzácný. EOS se hodí na vybudování sociální sítě. Otázka je, co z těchto dvou věcí chce lidstvo používat víc. Pokud by si náhodou sociální síť Voice ukousla významnou část z uživatelského koláče Facebooku, bude i EOS token digitálně vzácný a to skrze svoji užitečnost či investorské spekulaci. Myslím si, že digitální vzácnost bude odrazem zejména užitečnosti daného decentralizovaného protokolu či služby, tedy potažmo mírou reálné adopce.

EOS postavil své řešení na rychlém schvalování transakcí a zvýšení počtů nodů by byl na úkor rychlosti. Navíc větší počet ověřovacích nodů nemusí nutně znamenat, že je decentralizace vyšší. Problém je opět fyzický svět, respektive lidé a neznalost toho, kdo nody ve skutečnosti ovládá. DPoS není z mého pohledu ve veřejných otevřených sítích smysluplný koncept, ale v některých případech fungovat může. Nezachytil jsem informaci o tom, že by  EOS něco kolem zlepšení decentralizace chystal. Asi by mě to překvapilo.

Rád by som spomenul IOTU, ktorá spúšťa program Coordicide, čím odstráni centralizovaný koordinátor siete. Ako ju vnímaš ty? Tá správa znie na prvý pohľad dosť bombasticky, no rád by som poznal odbornejší názor.  

Zas tak bombasticky to nevnímám. Zkusme si prvně malé cvičení s těmito transakcemi:

Transakce T1 posílá z adresy A  minci M na adresu B.

Transakce T2 posílá z adresy A minci M na adresu C.

Transakce T3 posílá z adresy B minci M na adresu D.

Majitel adresy A se pokouší transakcemi T1 a T2 o double spend útok. T3 může proběhnout jen tehdy, bude-li validní T1. V Bitcoinu je vše přímočaré, neboť díky konceptu bloků je snadné pohlídat a ověřit validitu transakcí v jednom balíku dat. Jakmile vítěz těžby rozešle navržený blok, každý může ověřit, že současně neprojde T1 a T2. Může však projít T1 a T3 v tomto pořadí, nebo pouze T2. V Bitcoinu se může stát, že v jednu chvíli projde v jednom bloku T1 a T3 a bude existovat druhý blok s T2. Až další série bloků rozhodne, jaké transakce zůstanou validní. Zvítězí delší chain. Všechny PoS projekty pracující s bloky to mohou dělat podobně a navíc mohou pro škálování zapracovat na shardingu. U shardingu je potřeba přes matematiku dokázat, že lze správně pohlídat korektnost globálního stavu v daném čase napříč shardy. Toto hlídání korektnosti nesmí jít na úkor škálování či finality transakcí, jinak by sharding ztratil smysl. Takže pokud jeden shard potvrdí T1 a T3, v jiném nesmí projít T2. Jestli bude daný shard spravovat adresy pro konkrétní rozsah, nebo se budou shardy v daném kroku synchronizovat dle adres odesílatele už je věcí dané implementace.

Nyní zpět k IOTě. Představte si, že s bloky nepracujete a díky konceptu Tangle na mnoha místech současně vznikají nové transakce. Na korektnost doposud dohlíží centralizovaný koordinátor, který zkrátka vezme část tanglu a prohlásí ji za validní (vytvoří něco jako checkpoint). Koordinátor má vyšší přehled než jednotlivé transakční uzly, proto může toto rozhodnutí udělat. Pokud tedy z adresy A odejde T1 a T2, problém vyřeší až koordinátor, který bude mít povědomí o globálním stavu.

Coordice se chce zbavit koordinátora tím, že v systému budou figurovat nody, které se budou snažit aktivně dohlížet na nové transakce a řešit případné konflikty. Dělat přesně tu práci, kterou dělal koordinátor, ale jinak. Dohled bude probíhat přes hlasování a na základě míry reputace každého nodu. Node si bude reputaci v čase těžko získávat, ale může ji rychle ztratit při odhalení podvodu. Zároveň se budou nody určitým způsobem navzájem hlídat, jestli nepodvádí. Klíčové bude, jakým způsobem se budou tyto hlídací nody navzájem synchronizovat a udržovat globální stav, tedy jakýsi kontext o tom, jaké transakce proběhly a probíhají. Zkuste si představit, kolik takových transakcí může v jednom čase být v IoT světě. Pro IOTU je klíčová rychlá finalita transakcí, neboť pokud chcete online platit třeba za obsah, nemůže se stát, že ho budete konzumovat za podvodné mince nějakou delší dobu, než vás odřízne hlídací node. Přes double spend se o to můžete nějak pokusit. Pokud tedy proběhne T1 a T2, z adresy B a C můžete konzumovat nějaké služby. Jakmile je využijete, je vám jedno, že se jedna  transakce znevalidní. Postižený tím bude poskytovatel služby.

Sám tým připouští, že bude těžké matematicky dokázat proveditelnost řešení a poté dodat fungující implementaci. Vitalik Buterin se ke konceptu vyjádřil v tom duchu, že v tom vidí podobnost s nadějným projektem Avalanche. Zatím jsem nezaregistroval, že by se k tomu tým nějak vyjádřil. Také se obávám toho, že pokud v systému neexistuje žádný drahý zdroj, bude levné podvádět. Reputační systém bude fungovat na základě něčeho, čemu se říká mana. Tu si nemůžete někde koupit, jen získat poctivou prací. Mana je však zadarmo a výhody vlastnit ji spočívají jen v tom, že daný node bude potřebovat menší PoW na odeslání vlastní transakce. Pokud si 100 mojich podvodných nodů bude posílat velké transakce, budou automaticky získávat také manu a tím dobrou reputaci. Bude mě to stát trochu energie. Zatím Coordice beru jako neověřený koncept. Vždy mi vrtalo hlavou, jestli je snaha o ochranu proti double spend útoku v IoT světě realizovatelný nápad. Myslím, že spíše ne.

O Cardano sme sa rozprávali už v minulom rozhovore. Fáza Shelley, ktorá má priniesť úplnú decentralizáciu, príde podľa aktualizovanej roadmapy do konca roka 2019. Akým výzvam dovtedy ešte čelí?

Nasadit Shelley do reálného provozu bude. Prvně spustit test-net a poté pomalu přejít na main-net. Tento proces může být docela dlouhý. Tým to chce dělat pomalu a s rozvahou a veřejné pooly se budou přidávat postupně. Žádná divočina, jako třeba v případě EOSu. Nasadit projekt do reálného provozu je vždycky výzva a posledních 10 % vývoje může trvat tak dlouho, jako předchozích 90 %. Tým Cardana si nedělá hlavu s kompletním přepisem nějaké části, pokud naznají, že jim nevyhovuje. Uvidíme.

Rozhovor o Cardano s J. Tesařom: Jestli vše vyjde, decentralizace bude vyšší než u Bitcoinu

TIP: Čerstvé informácie o Cardano (ADA) môžete sledovať aj vo facebook skupine Cardano [ada] cz/sk.

Skús stručne vymenovať kryptomeny, ktoré sú podľa teba v pomere decentralizácia/škálovateľnosť na tom aktuálne najlepšie a tie, ktoré majú najväčší potenciál uspieť v tomto smere v najbližších rokoch….

Decentralizace a škálování se neobejde bez třetího ve hře a to je bezpečnost. V současnosti nemáme nic, co by bylo připravené pro masovou adopci. Důvodem je nevyváženost těchto vlastností a nedostatek těch ostatních, které by byli uživatelsky atraktivní. Například soukromí či větší uživatelská přívětivost. Králem je bez debat stále Bitcoin, který je extrémně silný v bezpečnosti, slabší v decentralizaci a špatný ve škálování. Škálování se dohání přes druhé vrstvy a přes LN už něco málo chodí. Kéž by vzniklo více nezávislých poolů a Bitcoin si mohl polepšit v té nejdůležitější oblasti.

Ostatní projekty cílí hlavně na lepší škálování, ale mají poněkud slabší bezpečnost nebo decentralizaci. Často obojí. Zmínit můžeme Ripple a Stellar, které už také běží nějakou dobu celkem bezproblémově. Sázka na škálovatelnost a rychlé transakce není marný pokus. Kdyby jste se mě zeptali, přes co za 5 let bude chodit v komerční sféře více transakcí, vsadil by spíše na XRP než BTC. BTC tady není pro denní masové používání. Extrémně dobré ve škálování jsou třeba IOTA či Nano, ale tam je to mizerné s decentralizací a kde není decentralizace, tam nemůže být ani bezpečnost. Oba projekty na vylepšení pracují, takže tomu dejme čas.

Dobře vyvážený mix může přinést již zmíněné Cardano a tím dost vysoko nasadit laťku pro ostatní projekty. Jakmile se rozjede Shelley, bude Cardano nejvíce decentralizovaný projekt, neboť bude mít 100 až 1000 vyvážených poolů. Díky PoS nebude problém s geografickou dělbou moci. Mince může držet a delegovat každý kdekoliv na světě. Škálovaní nebude ze začátku nějak oslnivé, ale pořád asi 50x vyšší než u Bitcoinu. Bezpečnost nebude postavená na PoW, takže zde se uvidí jak na tom projekt reálně bude a jak mocná je matematika. Osobně si myslím, že pro bezpečnost ledgeru není PoW nezbytný. Už samotná distribuce dat na vícero nodech je solidní zabezpečení dat. Vektor útoku je pak možný jen přes oklámání konsensu. Teoreticky stačí správně implementovat konsensus algoritmus a rovnoměrně rozdělit moc na co nejvíce entit. Životaschopnost konsensu může dobře sloužit jako dobrá ochrana z pohledu nezměnitelnosti dat.

Ďakujeme za rozhovor.

Jaromír TesařaogasJaromír Tesař, člen AOGaS Zone
Jsme 1. altcoinová komunita v České a Slovenské republice, jsme experti na fundamentální analýzy, máme za sebou skupinové spoluúčastí v ICO pre-sale! Členům dodáváme kvalitní a ověřené informace, které při vhodné investici přinášejí atraktivní zisky.

Čítať ďalej

Bitcoin

Najdecentralizovanejšie kryptomeny: Bitcoin vraj medzi TOP nepatrí

Avatar

Článok

zo dňa

od

decentralizacia-kryptomeny

Marius Kramer, ktorý odpovedá na otázky týkajúce sa kryptomien na platforme Quora, zostavil na základe podnetu od publika poradie najdecentralizovanejších blockchainov podľa toho, ako ich pozná a čo všetko si o nich naštudoval. Rozdelil ich do štyroch kategórii.

Najhoršie decentralizované

Najprv zhrnul tie najcentralizovanejšie – čiže z tohto uhlu pohľadu najhoršie. Absolútne hroznú decentralizáciu majú podľa neho NEO, ICON, WTC, EOS a špičkou ľadovca je TRON (TRX). Prvé štyri spomenuté kryptomeny kontroluje len niekoľko nodov. Tron zas spravil údajne obrovskú chybu, keď vymenil svoju pôvodný PoS blockchain výmenou za rýchlejšie transakcie a škálovateľnosť. Podľa Kramera sa tak stal najmenej decentralizovanou známou kryptomenou vôbec (aktuálne majú Tron v rukách 27 volení superreprezentanti, ktorí sú ľahko manipulovateľní autormi projektu). Medzi zle centralizované kryptomeny zaradil ešte aj Ark, Lisk, VeChain Nuls.

Zle decentralizované

Do druhej kategórie kryptomien, ktoré sú už viac decentralizované, no stále sú výrazne ovplyvniteľné centralizovanou mocou, patria Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, Dogecoin, Monero, či Verge. A hlavne Bitcoin. Dôvod je ten, že nad nimi majú výraznú kontrolu mining pooly. V podstate Bitmain plus ešte jeden by mohli teoreticky urobiť pokus o 51% útok.

V rovnakej kategórii vidí aj Dash, DigiByte, Hashgraph, Stellar a XRP. U Stellaru spomenul, že 80% tokenov je stále kontrolovaných Stellarom, no priznal, že úplne nerozumie tomu, ako to má Stellar vymyslené. XRP funguje na základe 120 validujúcich nodov, avšak viac než 52% všetkých XRP je stále pod kontrolou jedinej firmy, teda Ripple.

Dobre decentralizované a najdecentralizovanejšie kryptomeny

Medzi dobre decentralizované kryptomeny zaradil tri: Nano, Cardano Decred.

No a na záver uviedol tie, ktoré sú podľa neho na tom úplne najlepšie z pohľadu decentralizácie. Zaradil sem Tezos, IOTA, Holochain, Quarkchain, Zilliqu a Elastos. Tezos konštantne mení hlasujúce nody, IOTU kontrolujú milióny entít, rovnako ako Holochain. Quarkchain používa takzvaný sharding consensus, ktorý je údajne skvelý v decentralizácii. Zilliqa tiež používa sharding a Elastos kontrolujú milióny entít.

Záver

Marcus Kramer na záver dodal, že decentralizácia nie je všetko a kryptomena nebude úspešná len vďaka tomu, že dosiahne najvyššiu úroveň decentralizácie. Preto skonštatoval, že z jeho pohľadu sú na tom aktuálne najlepšie Tezos, IOTA, Holochain a Elastos, pretože majú vysokú mieru decentralizácie, no riešia aj problémy škálovateľnosti. Naopak Tezos sa na tento problém údajne vôbec nesústredí. Kým Tezos dokáže realizovať len 300 TPS (transakcií za sekundu), IOTA, Holochain a Elastos sú schopné miliónov.

Neprehliadnite

O téme decentralizácie kryptomeny Cardano sme sa nedávno rozprávali s odborníkom na túto tému Jaromirom Tesařom. Rozhovor si môžete prečítať tu. Významný míľnik smerom k decentralizácii zas oznámila len tento týždeň kryptomena IOTA, o čom sa dočítate v tomto našom článku.

Rozhovor o Cardano s J. Tesařom: Jestli vše vyjde, decentralizace bude vyšší než u Bitcoinu

Zdroj: quora.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.    

Čítať ďalej

Analýzy

Analýza Ethereum, IOTA a XRP (18.5.): Ako môže pokračovať korekcia na altoch?

Avatar

Článok

zo dňa

od

jakub-kralovansky-altcoiny-18-5-2019

Náš portál na základe spolupráce s kryptotrejdermi zo slovenskej a českej scény prináša pravidelne aktuálizácie k Bitcoinu, ktoré občas doplnia aj o zaujímavé altcoiny. Dnes sa na altcoiny Ethereum, Ripple (XRP a IOTA pozrel podrobnejšie Jakub Kraľovanský, autor projektu Trader 2.0.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Ahojte traderi! Dnes sme sa prebudili do krásneho slnečného rána. Bitcoin včera krásne rozobral vo svojej analýze Marek Vaňha a keďže sa toho od včera veľa nezmenilo a jeho predikcia je stále platná, rozhodol som sa dnes pozrieť na vysoko kapitalizované altcoiny.

Ethereum

Ethereum, tak ako aj ostatné altcoiny začalo svoju korekčnú štruktúru. Vľavo je vidno 8H graf, na ktorom môžeme vidieť, že Ethereum sa taktiež po breaku channelu vyšplhalo do exponenciály. Ako som hovoril už viac krát, na základe technickej analýzy býva často krát exponenciála potrestaná úplným vymazaním a tým, že graf dôjde na jej začiatok. Momentálne máme niekoľko dôvodov si myslieť, že korekcia dôjde až na hranicu 200 dolárov. Prvým je práve vymazanie exponenciály. Druhým dôvodom je support, ktorý je vo forme channelu. Tretím dôvodom je pivot trojuholníku, ktorý sa tvoril ešte minulý rok. Posledným dôvodom na základe Elliot Wave teórie je korekčná štruktúra Zig-Zag. Zig-Zag je typický svojim strmím uhlom smerom nadol. Na základe strmšieho dumpu môžeme vylúčiť korekciu vo forme Flatu. V hre je stále aj konsolidácia v trianglovej formácii, ale momentálne ešte nemáme dostatok dát na to, aby sme vedeli presnejšie rozhodnúť, či sa bude jednať o triangel, alebo zig-zag. V rámci zig-zagu sme dokončili vlnu A a momentálne sa nachádzame vo vlne B. Ideálny retracement býva väčšinou na 0.5-0.65 fibonacci úrovne. Za predpokladu, že by bod B prišiel práve na túto hodnotu a my si natiahneme fibonacci extension na projekciu vlny C, tak hodnota 1:1 extension nám taktiež vyjde na 207 dolárov. Plus 200 dolárov je okrúhle číslo a pôsobí teda aj ako psychologická hranica.

IOTA

Podobne ako je na tom Ethereum je na tom množstvo ďalších altcoinov. Typickým príkladom je Iota. Veľmi rozumná hladina, kde by sa mohla korekcia ukončiť je zhruba 0,32 usd. Je tam silný support. Momentálne sa tam nachádza aj MA77. Rovnako aj na základe korekčnej štruktúry zig-zag projekcia vychádza na danú úroveň.

Ripple (XRP)

Odlišne je na tom XRP, čo je dôvod, prečo som si ho vybral. Štruktúra Ripple je dlhodobo úplne iná ako štruktúra ostatných veľkých altov. Po brutálnej pumpe, ktorá prišla ešte v septembri minulého roka, Ripple stále konsoliduje. Keby so si dal XRP na vyšší časový rámec, tak konštrukcia pôsobí ako trojuholník v trojuholníku. Pri tejto kryptomene sme zvyknutí na extrémne výkyvy avšak graf si vždy žiada rovnováhu. Tak ako Ripple extrémne rástol, tak teraz si graf vyberá svoju daň a Ripple skôr konsoliduje. Po niekoľko mesačnej konsolidácii však mohol zaveliť k obratu práve svojim posledným rastom. Ripple má veľmi silný support na hladine 0,36 usd. Momentálne tam už došiel a taktiež veľmi rýchlo vymazal svoj rast. Konštrukcia mi začína pripomínať Head and shoulder pattern. Na to by sme však potrebovali preraziť práve tento silný support. Dokým ho neprerazíme, tak daný pattern nie je validný. Z toho dôvodu by som tiež počítal s ABC korekciou vo forme zig-zag ako pri Ethereum. Pri projekcii 1:1 extension by Ripple došiel niekde na úroveň 0,32 usd čo by zodpovedalo silnému supportu a zároveň aj začiatku celého rastu. Každopádne či sa potvrdí zig-zag, alebo pattern head and shoulder, tak pôjde cena Ripplu smerom nadol.

Zhrnutie

Množstvo altcoinov má podobnú štruktúru ako Ethereum a Iota. Napriek momentálnemu menšiu rastu a retracementu by som sa ešte neradoval, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou príde ešte korekcia smerom nadol. Potom tu máme mince ako Ripple, alebo napríklad aj Tron, ktoré si idú svojim vlastným životom. Avšak na základe Etherea si môžete rovnakým štýlom zanalyzovať aj ostatné coiny ako ETC, NEO, OMG a podobne. Prajem vám ešte peknú sobotu a užívajte si voľno.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Jakub Kraľovanský

Trader 2.0

Ing. Jakub Kraľovanský
Moje meno je Jakub Kraľovansky, trading bol najskôr môj koníček, potom sa to zmenilo na vášeň a dnes je z toho môj denný chlieb. Som majiteľom unikátneho projektu Trader 2.0, ktorého cieľom je vychovať nových traderov a spoločne budovať traderskú komunitu na Slovensku. Ak si chceš privyrábať tradingom, alebo sa ním dokonca živiť, tak na mojej stránke nájdeš ďalšie informácie.

Čítať ďalej

IOTA

Veľká novinka: Jazdením na autách od Jaguar Land Rover zarobíte kryptomeny!

Avatar

Článok

zo dňa

od

Jaguar Iota

Altcoinom sa v posledných dňoch nedarí, no rozhodne toto konštatovanie neplatí o kryptomene IOTA, ktorej hodnota rastie po oznámení významnej spolupráce so spoločnosťou Jaguar Land Rover.

Známy výrobca automobilov uzavrel s Iota Foundation partnerstvo, ktoré bude viesť k integrácii inteligentnej peňaženky do automobilov Jaguar Land Rover.  Vďaka nej budú vodiči odmeňovaní kryptomenami za to, že šoférujú.

Konkrétne pôjde o odmeny za zdieľanie informácii o aktuálnej situácii na cestách, zápchach, dopravných nehodách či výmoľoch, čo bude viesť nielen k tomu, že si daný vodič privyrobí nejaké to “crypto”, ale zároveň touto činnosťou pomôže plynulejšej a bezpečnejšej doprave. Systém IOTA bude totiž navrhnutý tak, že tieto informácie sa automaticky odošlú prevádzkovateľom navigácii a miestnym orgánom pre správu ciest. Táto technológia dokonca pomôže zníženiu uhlíkovej stopy, keďže automobily sa presunú na inú plynulejšiu trasu namiesto toho, aby stáli v zápche.

Vodiči budú môcť použiť kryptomeny, ktoré získajú výmenou za zdieľanie týchto informácii, napríklad na nákup kávy alebo na zaplatenie mýta, parkovania či na nabitie v najbližšej nabíjacej stanici v prípade elektromobilov. Automobilka Jaguar aktuálne testuje softvér v Írsku.

Distribuovaná technológia IOTA je založená na inteligentnej peňaženke, ktorá dokáže uskutočňovať a prijímať platby bez akýchkoľvek transakčných poplatkov. ,,V budúcnosti by sa autonómne autá mohli samé dostať do nabíjacej stanice, dobiť a zaplatiť, zatiaľ čo ich majiteľ môže zarábať odmeny za zdieľanie užitočných údajov, ako napríklad varovanie iných áut o dopravných zápchach,“ uviedol softvérový architekt Jaguar Land Rover Russel Vickers.

,,Naša technológia distribuovanej technológie je dokonale vhodná na to, aby umožňovala platby medzi zariadeniami za inteligentné nabíjanie, parkovanie a mýto, ako aj vytváranie príležitosti pre vodičov na získanie vlastnej digitálnej meny,”  uviedol k uzatvoreniu spolupráce Hogler Kother z nadácie IOTA Foundation.

Na tuto novinku mimoriadne pozitívne reagoval napríklad aj známy propagátor kryptomien Anthony Pompliano. ,,Dôležité: Jaguar Land Rover uzavrel partnerstvo s IOTA, ktoré umožní majiteľom áut a ich vodičom zarábať kryptomeny. Hovoríme tu o skutočných digitálnych peňaženkách, tokenoch a celom ekosystéme.”

Zdroj: ccn.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.  

Čítať ďalej

Bitcoin

Konečne! Južná Kórea sa rozhodla v prospech kryptomien

Avatar

Článok

zo dňa

od

Južná Kórea a Bitcoin

Juhokórejský minister financií potvrdil, že vláda nemá v pláne zakázať obchodovanie s kryptomenami.

Toto vyhlásenie prišlo v čase klesajúcich cien kryptomien mimoriadne vhod, nakoľko situácia v Južnej Kórei výrazne ovplyvňuje celý svetový trh s Bitcoinom a altcoinmi.

,,Nevyvíjame žiadnu iniciatívu, ktorá by mala viesť k zákazu obchodovania s kryptomenami alebo k ich potláčaniu,” citovala vyhlásenie Kima Dong-yeon agentúra Reuters.

Južná Kórea sa tak nerozhodla nasledovať príklad Číny, ktorá zavrela domáce kryptozmenárne. ,,Regulácia kryptozmenárni je však okamžitou úlohou našej vlády,” dodal minister.

K tomuto rozhodnutiu zrejme prispela aj iniciatíva domáceho obyvateľstva. Petíciu proti zákazu kryptomien v krátkej dobe podpísalo vyše 200 tisíc občanov a miestna vláda sa ich požiadavkami musela zaoberať. Predovšetkým mladí Juhokórejčania sa ťažko uplatňujú na trhu práce a príležitosť vidia práve v kryptomenách.

Južná Kórea a vplyv na trh

Táto správa by mohla mať pozitívny vplyv na celý trh, nakoľko ľudia v Južnej Kórei boli v priebehu januára zmätení z protichodných vyhlásení vlády k tejto problematike a pri obchodovaní s kryptomenami boli zdržanliví. Všetko odštartoval minister spravodlivosti, ktorý požadoval striktné zásahy proti kryptomenám. To sa premietlo na klesajúcej hodnote Bitcoinu a ďalších altcoinov.

Krajina s reguláciami kryptomien už začala. Od včera je zakázané obchodovať s kryptomenami anonymne. Každý, kto bude chcieť obchodovať s kryptomenami, bude musieť svoj účet na burze prepojiť s reálnym bankovým účtom. Taktiež je zakázané, aby v krajine obchodovali s kryptomenami cudzinci. Celý proces návratu Juhokórejčanov na trh môže preto ešte nejakú dobu trvať. Tieto opatrenia by však mali mať (dúfajme) z dlhodobého hľadiska na crypto pozitívny vplyv.

Nezabudnite si prečítať aj dnešný súhrn najdôležitejších správ zo sveta kryptomien.

Ak sa Vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku a Instagrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.

Čítať ďalej

Bitcoin

Praskne kryptobublina v roku 2018? Odpovedá programátor Ivan

Avatar

Článok

zo dňa

od

Ivan Lijeqvist

Známy YouTuber Ivan Lijeqvist pred týždňom zverejnil zaujímavé video s názvom kryptobublina v roku 2018, ktoré videlo už 55 tisíc ľudí. Vysvetľuje v ňom svoj pohľad na azda najčastejšie spomínané slovo v súvislosti s kryptomenami a to najmä zo strany mainstreamových médií a ľudí, ktorí kryptomenám nedôverujú.

Ivan je švédsky programátor, ktorý sa špecializuje na blockchain technológiu a kryptomeny. Zároveň je populárny speaker a školiteľ v tejto oblasti. Na YouTube má už vyše 120 tisíc odberateľov.

,,Nikto nedokáže z krátkodobého hľadiska predvídať cenu Bitcoinu. Z môjho pohľadu môže byť trh ľahko manipulovateľný ľuďmi, ktorí disponujú významným kapitálom. Na trhu máme takzvané veľryby. Na trhu máme tiež rôzne eventy, regulácie a tiež rôzne fámy/špekulácie, ktoré dokážu výrazne hýbať cenou,” vysvetľuje svoj pohľad na aktuálnu situáciu na trhu, kedy Bitcoin padol v priebehu posledného obdobia o vyše 50%. ,,Práve pre tieto veci je extrémne dôležité rozmýšľať dlhodobo. Myslieť na to, čo tieto technológie môžu dobré spraviť pre našu budúcnosť. Na čo môžu byť použité …”

Ivan sa následne pýta, či ľudia naozaj rozumejú tomu, do čoho investujú. Či mena, ktorú si vybrali, má jasnú víziu a budúcnosť. ,,Mali by ste sa naozaj presvedčiť o tom, že vaša investícia je správna. Lebo ak ste si nie ste istí a vidíte, ako cena z krátkodobého hľadiska výrazne padla, môžete začať panikáriť, pretože v skutočnosti nepoznáte hodnotu vašej investície. Z tohto pohľadu je vzdelanie veľmi dôležité. Nová technológia často generuje nejaký druh bubliny. Ukážem vám zopár príkladov a tiež vysvetlím, prečo sú bubliny dôležité pri akceptácii nových technológii.“

Railway mánia bola prvá

Ivan ako prvý uviedol príklad “railway mánie” (železničnej mánie), ktorá vypukla v Británii okolo roku 1840. V tom čase boli vlaky novou technológiou, z ktorej boli všetci nadšení. V krátkej dobe vzniklo v Británii cez 200 firiem, ktoré sa snažili v tejto oblasti podnikať. Všetci hovoril o novej ekonómii. Vďaka tejto bubline vznikla úplne nová infraštruktúra. Do železníc investovalo množstvo ľudí, čo spôsobilo bublinu, pri ktorej si všetci mysleli, že rýchlo a ľahko zbohatnú.

DotCom bublina

Druhým príkladom bola bublina známa pod pojmom „DotCom bubble”, súvisiaca s príchodom internetu medzi bežných ľudí. Aj v tomto prípade vzniklo množstvo firiem, ktoré sa snažili vďaka internetu zbohatnúť, no mnohí na tom prerobili a na trhu zostali len tí najsilnejší. Ivan však zdôrazňuje, že vďaka DotCom bubline opäť vznikla nová ekonomika.

,,Vlaky urobili novú ekonomiku. Internet urobil novú ekonomiku. To nikdy nebola chyba. Teraz, keď hovoríme o kryptomenách používame veľmi podobné výrazy. Ľudia štartujú svoje ICOs, podobne ako kedysi zakladali železničné spoločnosti. Z môjho pohľadu je tu teda veľa singularít,” vysvetľuje.

Kryptomeny sú nová technológia a nové technológie prirodzene vytvárajú bubliny. Keď hovoríme o bublinách vždy sa hovorí o ich negatívnych dopadoch, pretože ľudia stratili peniaze, stratili svoje úspory. Lenže sú tu aj pozitívne aspekty bublín. Počas vlakovej mánie sa vytvorila infraštuktúra, ktorá by bez tej bubliny nevznikla. A bez nej by ekonomika nemohla napredovať. Pri internete (DotCom bubline) to platí rovnako.”

Keď tulipán stál viac ako dom

Ivan spomenul aj tulipánovú bublinu v Holandsku. V určitej dobe stál v tejto krajine jeden tulipán viac než rodinný dom. Všetci spomínajú na negatíva tejto bubliny. No nikdy sa nehovorí o pozitívách, ako je napríklad to, že Holandsko sa vďaka tulipánom preslávilo, tulipány exportuje do sveta a v krajine sú hlavnou atrakciou pre turistov. Holandsko teda ťaží z tulipánovej bubliny dodnes.

Čaká kryptomeny podobný osud?

Ivan si na záver videa kladie otázku, či kryptomeny sú podobnou bublinou. Súhlasí s tým, že v mnohých veciach sú kryptomeny podobné railway mánii či DotCom bubline. Myslí si však, že na odpoveď, či kryptomeny dopadnú podobne, si budeme musieť ešte dlhšiu dobu počkať.

,,Keď sa pozriem na technologickú stránku tejto veci (kryptomien) a pozriem sa na rôzne projekty, ktoré sa budujú na blockchain technológii, je tu veľký nesúlad medzi cenou a technológiou. Cena odzrkadľuje očakávania budúcich výsledkov a toto môže byť ten prípad, kedy je cena odôvodnená.”

Ivan sa záver tejto myšlienky odvoláva na to, čo povedal Dr. Julian Hops, blockchainový expert, ktorý tvrdí, že my všetci (investori do kryptomien) si vlastne len predkupujeme produkt/technológiu a teraz nastáva ten čas, kedy by bola dodaná (a kruh sa tým spôsobom uzavrel).

Ivan týmto videom poskytol naozaj veľmi zaujímavý názor na údajnú kryptobublinu, o ktorej sa hovorí už niekoľko rokov. Ste skeptici a očakávate jej prasknutie, alebo dôverujete blockchain technológii natoľko, že sa totálneho kolapsu trhu neobávate? Napíšte váš názor do diskusie pod článkom.

Kryptomeny Bitcoin, Ethereum a Litecoin môžete kúpiť na kryptozmenárni Coinbase. Ak máte záujem obchodovať s viacerými kryptomenami odporúčame burzu Binance.

Ak sa Vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku a Instagrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

-