Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Možnosti čínskych ťažiarov Bitcoinu: Presun v rámci krajiny i zahraničie

Článok

Čína
Pixabay.com

Yusan Zheng, spoluzakladateľ spoločnosti Waterdrip Capital, ktorá patrí medzi popredných investorov do čínskeho ťažobného priemyslu, vlial viac svetla do súčasnej kritickej situácie čínskych ťažiarov Bitcoinu.

Ako sme vás informovali vo viacerých článkoch z tohto týždňa, všetko nasvedčuje tomu, že čínska vláda má v záujme zakázať alebo minimálne omnoho prísnejšie regulovať ťažbu kryptomien. To nepochybne ovplyvní mnoho významných mining spoločností z tejto oblasti, ktoré teraz urýchlene hľadajú riešenia, ako túto krízu prežiť. Zvyšok bitcoinovej komunity je taktiež v patričnom strehu, nakoľko Čína má v súčasnosti vyše 50% podiel na celkovom generovanom hashrate ťažby BTC (celková výpočtová sila vynaložená na ťažbu Bitcoinu).

Yusan Zheng počas rozhovoru skrz Clubhouse, ktorý zorganizoval portál CoinDesk, upozornil, že hľadanie nových lokalít pre čínskych ťažiarov bude veľmi náročné po kapitálovej stránke, ale aj z pohľadu lokalizácie vhodných sieti. ,,Takýto plán budú môcť uskutočniť len tí najskúsenejší ťažiari,” skonštatoval.

Zheng naznačil, že niektorí ťažiari zvažujú možnosť krátkej odstávky ťažby a presunu v rámci krajiny. Zmieňuje sa najmä Východ Číny. Upozornil však, že takýto presun si budú môcť dovoliť len niektorí z najväčších minerov BTC.

Presun na Východ Číny?

Najobľúbenejšími oblasťami pre ťažbu Bitcoinu v Číne boli provincie Xinjiang, Sichuan a Vnútorné Mongolsko. Počas obdobia dažďov bolo najvýhodnejšie pôsobiť v Sichuane, kde bola mimoriadne lacná energia z vodných elektrárni. Následne sa v zime vo veľkom využívala energia z uhoľných elektrárni v Xinjiangu a Vnútornom Mongolsku. Medzičasom však Vnútorné Mongolsko tvrdo zasiahlo voči ťažiacom, čo potvrdzujú aj tohto týždňové správy.

Zheng naznačil, že ťažiari by mohli nájsť čiastočné útočisko na Východe krajiny, kde by mohli umiestniť ťažbu do miestnych továrni, alebo dokonca vo vidieckych oblastiach. Zmienil dokonca aj samotné domácnosti miestnych obyvateľov.

Pri tomto riešení by podľa neho stúpli celkové náklady na ťažbu pre drahší zdroj energie, no na druhú stranu údajne by boli ťažiari schopní uviesť do prevádzky milióny mining strojov za relatívne krátky čas.

Riešenie v zahraničí

KazachstanRusko sa taktiež spomínajú ako možné riešenia. V súvislosti s nimi však upozornil, že tieto krajiny majú len málo alebo žiadnu nevyužitú energetickú kapacitu na podporu takého množstva strojov pre ťažbu kryptomien, akými disponujú čínski giganti.

Možnosťou je aj presun do Severnej Ameriky, kde sa ťažobný sektor stáva čoraz úspešnejší. Ethan Vera, šéf spoločnosti Luxos, však varoval, že ani Severná Amerika ešte nemá dostatok kapacity na to, aby dokázala hostiť všetkých čínskych ťažiarov.

,,Je nemožné presunúť všetky stroje na ťažbu z Číny  do zahraničia. Ťažiari musia prísť na iný spôsob, ako ich udržať v chode,” doplnil Zheng.

Zdroj: coindesk.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne