Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Zakáže Čína ťažbu Bitcoinu? Nakoniec to nemusí byť zlá správa

Článok

Čína Bitcoin
Pixabay.com

Medzi najnovšie správy, ktoré mohli mať významný ďalší dopad na prepad ceny Bitcoinu, ktorý nasledovali ostatné kryptomeny, možno zaradiť správy o plánovanom zákaze ťažby digitálnych mien v Číne ale aj následné kroky, ktoré preventívne podnikli ázijské kryptoburzy Houbi či OKEx.

Kompletný zákaz ťažby Bitcoinu?

Ako určite viete, Čína v súčasnosti zastáva v prípade ťažby Bitcoinu mimoriadne dôležitú úlohu. Podľa rôznych odhadov sa totiž čínsky ťažiari starajú o 60, možno až 70% generovaného hashrate ťažby BTC, čiže výpočtovej sily vynaloženej pri snahe o vytváranie nových bitcoinových blokov.

Niet preto divu, že kryptotrh zareagoval negatívne, keď sa v piatok prevalili správy, že Čína plánuje prísnejšie zasiahnuť voči ťažiarom najznámejšej kryptomeny.

Táto informácia bola sprostredkovaná cez viaceré oficiálne čínske spravodajské služby vrátane vládnej webovej stránky, ktorá zverejnila vyhlásenie sumarizujúce stretnutie na najvyššej vládnej úrovni, kde sa venovali ťažbe BTC a jeho obchodovaniu.

Čínsky vicepremiér Liu He k danej téme počas stretnutia Štátnej rady pre finančnú stabilitu a rozvoj povedal: ,,Mali by sme byť ostražití a hľadať potenciálne riziká. Mali by sme zakročiť v oblasti ťažby a obchodovania s Bitcoinom a zabrániť prenosu týchto rizík na celú spoločnosť.”

Viaceré média označili toto vyjadrenie významného čínskeho predstaviteľa za jedno z najvýznamnejších varovaní pred kryptomeny za posledné roky. Čínska štátna rada je totiž jedným z hlavných orgánov Číny pre presadzovanie národnej politiky. ,,Liu je najvyšší čínsky úradník, ktorý verejne nariadil zákrok voči Bitcoinom a je to prvýkrát, čo sa štátna rada vyslovene zamerala na aktivitu ťažby kryptomien,” upozornila agentúra Reuters.

Prvé reakcie naznačujú obavy

Hoci správy o zákaze kryptomien v Číne sa objavujú v pravidelných cykloch, rovnako ako sa tak stalo minulý týždeň, kedy agentúra Reuters zavádzajúcim spôsobom upozornila na zopakovanie nariadenia platného už od roku 2017, podľa portálu Coindesk tieto najnovšie vyjadrenia vzbudili väčšie obavy ťažiarov, než tie predošlé.

Thomas Heller, ktorý je spoluzakladateľom firmy Compass Mining skonštatoval, že tieto správy sa síce objavujú pravidelne, no netreba ich ignorovať. Zároveň priznal, že “ťažiari v Číne, s ktorými som hovoril, si v tejto chvíľli nie sú istí ich dopadom.”

Jehan Chu, ktorý je riadiacim partnerom hongkonskej blockchain firmy Kenetic Capital, skonštatoval, že regulácie sú potrebné, ale “príliš reštriktívna politika bude mať  za následok potlačenie príležitosti a odliv tohto priemyslu z Ázie.”

,,Čínsky zákrok proti ťažbe kryptomien bude mať hlboké dôsledky pre globálny kryptotrh,” upozornil azda najvarovnejším spôsobom Winston Ma, profesor z NYU Law School a autor knihy “Digitálna vojna.”

Čínska televízia sa pridala, Bitcoin kritizovala

Kým v predošlých rokoch sa v čínskej štátom kontrolovanej televízii CCTV objavilo viacero pozitívnych reportáži o Bitcoine, tie najnovšie v nadväznosti na vyjadrenia čínskeho viceprezidenta už pozitívne zďaleka nepôsobili. ,,Bitcoin už nie je investičným nástrojom na predchádzanie rizikám. Je to špekulatívny nástroj,” zaznelo počas vysielania, v ktorom sa upozornilo aj na to, že sa s Bitcoinom obchoduje na čiernom trhu, perú sa s ním špinavé peniaze, či je používaný pri pašovaní zbraní, hazardných hrách alebo predaji drog.

Reakcia ázijských búrz

Na negatívne správy začali reagovať aj popredné kryptomene burzy, ktoré majú dominantné postavenie na ázijských trhoch, obzvlásť burzy HuobiOKEx.

Burza Huobi priznala, že dočasne zastavila možnosť obchodovania s kryptoderivátmi pre zákazníkov “na určitých trhoch” aby “chránili záujmy investorov” v reakcii na nedávne dynamické zmeny na trhu. Z vyhlásenia je zrejmé, že ide o Čínu a čínsky región, hoci hovorca burzy sa jej menovaniu vyhol.

Čínsky novinár Colin Wu popri tom upozornil, že burza Huobi taktiež pozastavia predaj ťažobného hardvéru zákazníkom z Číny a taktiež im prestala ponúkať custody služby či možnosť kúpy Bitcoinu.

Burza OKEX sa zas rozhodla pozastaviť možnosť kúpy svojho natívneho tokenu OKB pre čínskych užívateľov na svojej peer-to-peer platforme. Hovorca tejto burzy rovnako tak neuviedol konkrétny dôvod, no poukázal na to, že majú záväzok dodržiavať právne predpisy.

Burzy OKEx a Huobi vznikli v Číne, no obe ju ešte v roku 2017 opustili, keď Čína vydala legislatívu zakazujúcu prevádzku kryptobúrz v tejto krajine. Od oného nariadenia síce Číňania môžu vlastniť kryptomeny, no nemali by ich používať ako platidlo. Zároveň by v krajine nemali pôsobiť kryptoburzy a firmy by s nimi nemali podnikať. V skutočnosti však celý tento trh až doteraz fungoval v akejsi šedej zóne.

Nie všetko je také zlé, ako sa zdá

Na základe nových správ nemožno vylúčiť, že čínsky ťažiari Bitcoinu sa naozaj dostanú do existenčných problémov. Správy z najľudnatejšej krajiny sveta sú však veľakrát sprostredkované zle a môžu byť zavádzajúce. Okrem toho jedna vec je to, čo Čína oficiálne tvrdí a druhá, ako v skutočnosti koná.

Podľa informácii, ktoré vieme, je pravdepodobnosť obmedzenia ťažby Bitcoinu v Číne reálnou hrozbou, no s veľkou pravdepodobnosťou môže byť legislatívna úprava mierená najmä voči ťažiarom, ktorí pri svojej činnosti využívajú neekologické zdroje energie – z uhoľných baní. Z tohto dôvodu napríklad už nie je možné ťažiť Bitcoin v autonómnej čínskej provincii Vnútorné Mongólsko, ktoré ešte minulý rok malo na svedomí približne 8% celého BTC hashrate.

Mnohí komentátori zo západného sveta zároveň upozorňujú, že pokles vplyvu Číny na ťažbu Bitcoinu by bol v konečnom dôsledku pozitívom. Samotná ťažba Bitcoinu by sa vďaka tomu stala decentralizovanejšia a vplyv Číny na tento význačný bitcoinový segment by klesol. Zároveň by pravdepodobne nemalou mierou klesol aj podiel ťažby BTC, pri ktorej sa využívajú neekologické zdroje energie.

Nie je to to, čo sme chceli?

Nic Carter, spoluzakladateľ Coinmetrics.io a partner Castle Island Ventures, sa k tejto téme vyjadril na Twitteri, pričom jeho názor bol následne zdieľaný mnohými ďalšími predstaviteľmi bitcoinovej komunity.

Carter najprv skonštatoval, že kroky Číny nie sú z jeho pohľadu prekvapujúce, pretože im už predchádzalo to, čo sa udialo vo Vnútornom Mongolsku. Hlavne však upozornil, že poklesom čínskeho vplyvu na ťažbu Bitcoinu by sa zároveň predišlo aj teoretickému potenciálnemu 51% útoku Číny na bitcoinovú sieť. ,,Nikdy to nebolo niečo, o čom by som si myslel, že je to veľmi pravdepodobne, ale teraz popri zákaze ťažby v Číne už nebudú mať žiadne páky alebo schopnosť urobiť to.”

Carter doplnil, že ak Čína zakáže alebo výrazne obmedzí ťažbu BTC, bude to dobre aj pre ekológiu. ,,Ako všetci vieme, v Číne je veľa uhlia, ktoré sa čiastočné používa aj na ťažbu. Zákazom ťažby na miestach, kde je poháňaná uhlím, Čína zníži emisie spojené s Bitcoinom. Jedná sa o efektívnu dotáciu pre západných ,,čistejších” ťažiarov, a tak sa dramaticky zlepší aj clekový emisný faktor týkajúci sa Bitcoinu. Toto by sme teda mali oslavovať.”

Môže Bitcoin prísť o svoju bezpečnosť?

Najväčšie obavy súvisiace s prípadným zákazom ťažby Bitcoinu v Číne sú spájané s tým, že by k tomu došlo rýchlym tempom, čím by sa výrazne nárazovo prepadol aj hashrate Bitcoinu (celková výpočtová sila vynaložená na ťažbu BTC). To by teoreticky mohlo viesť k tomu, že sieť bude menej bezpečná. Carter však tento predpoklad vyvrátil.

,,Bitcoin je v drvivej väčšine bezpečný. Aj keby hashrate padol o 50 či 80 percent, stále by bol bezpečný. Najhoršie, čo by sa stalo, bz bolo, že ak hashrate takto výrazne klesne, tvorba blokov sa môže spomaliť o týždeň čí dva. To je naozaj všetko. Stručne povedané, je to dobré pre klimatický dopad Bitcoinu. Znižuje to vplyv Číny na Bitcoin a v skutočnosti to nemá vplyv na jeho bezpečnosť. Je to dobrá vec,” dodal.

My dopĺňame, že pokiaľ ide o nárast alebo pokles hashrate, naň reaguje bitcoinová sieť automaticky úpravou tzv. mining difficulty, teda obťažnosti ťažby. Tento proces sa deje raz za zhruba dva týždne, každých 2016 vyťažených blokov. Ak hashrate klesne, obťažnosť ťažby taktiež klesne, aby sa zachoval priemer jedného vyťaženého bloku na zhruba 10 minút. Ak by došlo k nárazovému prepadu hashrate, znamenalo by to, že do ďalšej úpravy mining difficulty by sa bloky vytvárali pomalšie, čiže dlhšie ako 10 minút. Je teda možné, že by sa nové bloky nevytvárali raz za priblžine 10 minút, ale dočasne by to mohlo trvať 15 či 20 minút (podľa miery prepadu hashrate). Po úprave mining difficulty by sa však všetko opäť dostalo do normálu.

Zároveň je nutné doplniť, že scenár, pri ktorom by všetci ťažiari v Číne automaticky ukončili ťažbu zo dňa na deň je málo pravdepodobný. Silnejúci tlak zo strany čínskej vlády môže ale viesť k tomu, že čínske mining spoločnosti presunú svoje podnikanie do iných regiónov.

Zdroj: decrypt.co , reuters.com , decrypt.co, reuters.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne