Ministerka financií USA Janet Yellenová vo svojom minulotýždňovom prejave spomenula zakladateľa Bitcoinu Satoshiho Nakamota a skonštatovala, že sme sa dostali do éry, ktorá vďaka adopcii internetu u 4,5 miliardy ľudí predznamenáva príchod novej významnej globálnej elektronickej ekonomiky.
Janet Yellenová v čase, kedy prebiehala v Miami konferencia Bitcoin 2022 predniesla svoje poznámky o politike, digitálnych aktívach, inováciách a reguláciách na Kogod School of Business Center for Innovation.
https://twitter.com/gladstein/status/1514025730400612356
Bitcoinerov v rámci Yellenovej prejavu zaujala najmä jej zmienka o Satoshim Nakamotovi, záhadnom tvorcovi Bitcoinu a o jeho diele, ktorého význam sa čoraz väčšmi prehlbuje. V prepise jej poznámok z prejavu sa píše:
,,Nová technológia zvyšuje možnosti zníženej závislosti od centralizovaných sprostredkovateľov, ako sú banky a spoločnosti vydávajúce kreditné karty. V roku 2008 osoba – alebo skupina ľudí – používajúca pseudonym Satoshi Nakamoto navrhla decentralizovaný systém peer-to-peer na uskutočňovanie a spracovanie platieb. Kľúčovou výzvou v digitálnych platbách je zabrániť tomu, aby sa ten istý majetok minul dvakrát. Bitcoin whitepaper navrhol novú metódu overovania transakcií pomocou kryptografie, ktorá riešila problém takzvaného „dvojitého výdavku“ (double spending). Táto a ďalšie inovácie súvisiace s technológiou distribuovanej účtovnej knihy sú základom digitálnych aktív založených na blockchaine.“
Yellenová následne poukázala na volatilitu bitcoinu, ktorá brzdí jeho používanie pri bežných platbách a tiež zmienila vysoké poplatky za transakcie či dlhší čas na ich realizáciu, čo bránilo využívaniu bitcoinu ako platidla za galón mlieka či sendvič. Následne poukázala na stablecoiny alebo potenciálne digitálne meny centrálnych bank (CBDC), ktoré by podľa nej mohli uspieť ako prostriedok výmeny.
,, Zástancovia sa domnievajú, že technológia distribuovanej účtovnej knihy zmení ďalšie aspekty finančných služieb, ako je obchodovanie, pôžičky a požičiavanie,“ uviedla popri tom zmienila aj smart-kontrakty, ktoré dokážu automaticky realizovať dohodu, ak boli splnené vopred špecifikované podmienky.
Ministerstvo financií nechce zastaviť inováciu
Yellenová následne zmienila exekutívny príkaz amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý nedávno poveril ministerstva a regulátorov, aby pripravili komplexný regulačný rámec pre kryptomeny s cieľom obmedziť možnosti podvodov u kryptomien, ale zároveň nezabrzdiť ich napredovanie.
,,Výkonný príkaz prezidenta Bidena poveril expertov z celej federálnej vlády vykonaním hĺbkovej analýzy s cieľom vyvážiť zodpovedný vývoj digitálnych aktív s rizikami, ktoré predstavujú,“ skonštatovala a následne vymenovala 6 základných politických cieľov tejto iniciatívy:
- chrániť spotrebiteľov, investorov a podniky;
- chrániť finančnú stabilitu pred systémovým rizikom;
- zmierniť riziká národnej bezpečnosti;
- podporovať vedúce postavenie USA a hospodársku konkurencieschopnosť;
- podporovať spravodlivý prístup k bezpečným a cenovo dostupným finančným službám;
- podporovať zodpovedný technologický pokrok, ktorý zohľadňuje dôležité aspekty dizajnu, ako sú tie, ktoré sa týkajú súkromia, ľudských práv a zmeny klímy.
,,Počas približne nasledujúcich šiestich mesiacov bude ministerstvo financií spolupracovať s kolegami v Bielom dome as ďalšími agentúrami na príprave základných správ a odporúčaní súvisiacich s týmito cieľmi. V mnohých prípadoch práca poverená výkonným príkazom stavia na pokračujúcich snahách ministerstva financií,“ doplnila.
Alex Gladstein ocenil Yellenovej slová
Vyjadrenia Yellenovej pochválil na Twitteri Alex Gladstein, známy bitociner stojací za Human Rights Foundation, ktorý upozornil napríklad na to, že Yellenová počas príhovoru poukázala na 15 miliárd dolárov, ktoré Američania ročne platia z daní kvôli neefektívnosti súčasného finančného systému (100 dolárov na pracujúceho Američana) a poukázala na to, že nové inovácie môžu v tomto smere pomôcť.
,,Ak žijete v krajine G7 môžete zaplatiť menej ako dve percentá v poplatkoch za transakcie a konverziu peňazí cez hranice. Ak však žijete v rozvojovom svete, môžete platiť až 10 percent. Tieto vysoké náklady neúmerne ovplyvňujú viac ako 250 miliónov migrantov po celom svete, ktorí posielajú svojim rodinám v priemere 200 až 300 dolárov mesačne,“ zmienila ďalšiu slabinu súčasného systému, ktorú môžu pomôcť vyriešiť kryptomeny.
Alex Gladstein upozornil, že Yellenová zmienila aj CBDC ako možné riešenie tohto problému, čo je však nástroj, ktorý by výrazne ohrozil súkromie ľudí. Na druhú stranu ju však viackrát pochválil za otvorený prístup a priznanie chýb súčasného modelu.
,,(Jej poznámky) sú nakoniec skôr súborom poznámok „pripravte sa na CBDC“ ako čokoľvek iné, ale stále je úžasné vidieť, že minister financií USA je nútený uznať inováciu Bitcoinu v prejave o tom, aký je súčasný finančný systém narušený,” a v poslednom vlákne k tejto téme dodal:
,,Zaujímalo by ma, či Satoshi/Hal si vsadili na to, kedy sa ich projektu bude venovať taká podrobná verejná pozornosť v prejave od šéfa najväčišeho finančného byrokrata najmocnejšej krajiny sveta. 13 rokov bola odpoveď.“
https://twitter.com/gladstein/status/1514081928432926721
Ďalšie zaujímavé články
Bitcoinoví fanúšikovia sú psychopati a na nikom im nezáleží. Tvrdí to vedecká štúdia
Finanční poradcovia čakajú na schválenie Bitcoin ETF – 72% by ho odporúčalo
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Veľká Británia sa chce stať centrom kryptomien a kryptofiriem. Vydá aj vlastný NFT token
Zdroj: twitter.com, home.treasury.gov