Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoinoví fanúšikovia sú psychopati a na nikom im nezáleží. Tvrdí to vedecká štúdia

Článok

psychopat
Zdroj: pixabay.com

Britský bulvárny denník The Sun vykreslil bitconerov ako psychopatov s nafúknutým egom. Magazín New York Post, ktorý túto správu prevzal, zas publikoval titulok v ktorom sa píše: ,,Bitcoinoví fanúšikovia sú psychopati, ktorým na nikom nezáleží, ukazuje štúdia.“

Priemerný bitcoinový investor je podľa vedcov vypočítavý psychopat s nafúknutým egom –  k takémuto názoru mal dospieť vedecký prieskum tímu odborníkov realizovaný u viac ako 500 ľudí, z ktorých zhruba štvrtina priznala investíciu do kryptomien a značná časť z nich to plánuje.

,,Zistili, že mnohí investori vykazovali znaky temnej tetrády, skupiny štyroch nepríjemných čŕt, ktoré tvoria narcizmus, machiavelizmus, psychopatiu a sadizmus,“ píše New York Post. ,,V jednoduchom preklade to znamená, že tmavé tetrády majú nafúknutý zmysel pre vlastnú dôležitosť a získavajú potešenie z bolesti iných. Ťažko sa tiež vcítia do druhých a sú prefíkaní a manipulatívni.“

Za štúdiou majú stáť vedci z Queensland University of Technology, ktorí opísali svoje zistenia vo výskume uverejnenom v časopise Personality and Individual Differences začiatkom tohto mesiaca. Mediálny záujem si však štúdia získala až po tom ako na ňu poukázal britský The Sun a následne New York Post.

Vedci zapojili do štúdie dokopy 566 ľudí, ktorí odpovedali na sériu otázok, ktoré sa okrem iného týkali aj ich postojov ku kryptomenám. Zhruba 25% respondentov uviedlo, že vlastní kryptomeny a dve tretiny potvrdili, že prejavujú záujem o investície do nich.

Autori štúdie tvrdia, že všetky štyri črty temnej tetrády korelovali s afinitou k investovaniu a každá zo svojich vlastných dôvodov. Podľa vedcov sú temné tetrády čiastočne priťahované ku kryptomenám, pretože títo ľudia sú pripravení riskovať. Digitálne aktíva ako sú Bitcoin sú totiž neslávne známe volatilitou a povaha investovania „všetko alebo nič” (vo voľnom preklade – v origináli je uvedené sviatok alebo hladomor pozn.red.), je vraj pre nich obzvlášť lákavá.

 

Hlavný autor štúdie Dr. Di Wang k tomu uviedol: ,,Črty temnej tetrády sú temné kvôli ich zlým vlastnostiam: Extrémne sebectvo a zneužívanie druhých bez empatie.“

Spojenie medzi týmito vlastnosťami a bitcoinom je vraj poháňané skutočnosťou, že bitcoin nemá centrálnu autoritu, teda je oddelený od bank a vlád. ,,Machiavelisti – ktorí sú dobrí v klamaní a majú vypočítavý prístup k dosahovaniu cieľov majú radi kryptomeny, pretože nedôverujú bankám a vládnym agentúram,” uviedol Dr. Wang. ,,Mnoho podporovateľov kryptomien verí, že vlády sú skorumpované a kryptomeny sa vyhýbajú korupcii vlád.“

Narcistov zas priťahuje na kryptomenách technológia, pretože majú tendenciu sústrediť sa na pozitívnu stránku života – veria, že kryptomeny sú budúcnosť a dôverujú, že vďaka nim sa zlepší aj ich vlastný život.

Nuž a pokiaľ ide o impulzívnych psychopatov a sadistov, tí vraj majú radi kryptomeny, pretože radi vyhľadávajú vzrušenie z toho, že ostatní môžu prísť o všetko. ,,Pre nich ide o potešenie z videnia bolesti druhého a tiež z ich strachu, že niečo premeškajú, čo súvisí so sebectvom.“

Dr. Wang však napokon dodal, že vlastnenie  kryptomien nerobí nikoho automaticky zlým. Ešteže tak.

Ďalšie zaujímavé články

Finanční poradcovia čakajú na schválenie Bitcoin ETF – 72% by ho odporúčalo

Kto bude nasledovať El Salvador? Mow odhalil v Miami tri jurisdikcie, ktoré mieria k prijatiu Bitcoinu

Veľká Británia sa chce stať centrom kryptomien a kryptofiriem. Vydá aj vlastný NFT token

Zostáva vyťažiť 2 milióny BTC. Záujem o ťažbu Bitcoinu je najväčší v histórii

Zdroj: nypost.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.