Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Mining difficulty Bitcoinu sa prepadla o rekordných 28%. K návratu na ATH nedôjde tak skoro

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Zákaz ťažby kryptomien v Číne viedol k vypnutiu značného množstva ťažobného hardvéru, čo sa prejavilo na rekordnom poklese ostrosledovanej bitcoinovej metriky “mining difficulty“, čiže obťažnosti ťažby.

Hashrate je celková výpočtová sila vynaložená na ťažbu Bitcoinu. Ak hashrate stúpa, tak sa zhruba každé dva týždne (vždy po vyťažení 2016 blokov) upraví aj mining difficulty smerom nahor, aby sa zachoval priemer zhruba 10 minút na vyťaženie jedného bloku. Naopak ak hashrate klesá, tak sa upraví mining difficulty smerom nadol, aby sa opäť zachoval zmieňovaný desaťminútový priemer.

Takmer kompletne vypnutie ťažby Bitcoinu v Číne, ktorá mala podľa rôznych štúdii na svedomí viac než 50% celosvetového hashrate (Cambridge uvádza vo svojej štúdii až 65%) sa teda zákonite prejavilo aj na mining difficulty. To kleslo po najnovšej úprave o rekordných 28%.

Za bežných okolností by to bol pre Bitcoin veľmi negatívny signál. Pokles hashrate a následne pokles mining difficulty by totiž naznačoval, že záujem ťažiarov o Bitcoin jednoducho klesá. Súčasná situácia je však odlišná, pretože ťažiari majú o Bitcoin naďalej záujem, no tí v Číne ho už nemôžu ťažiť ďalej.

Nastávajú preteky s časom

Pre čínskych ťažiarov tak teraz nastávajú preteky s časom. Majú k dispozícii hardvér v hodnote stoviek miliónov dolárov, ktorý už však na svojej pôde zapojiť nemôžu (alebo môžu, ale nelegálne, čo je obrovské riziko). Preto hľadajú svoj nový domov inde – napríklad v Kazachstane či v Severnej Amerike (Kanada, Texas, Miami?). Mining poolu BTC.com sa už podarilo nejakú časť svojich zariadení presunúť práve  do Kazachstanu.

Naopak tešia sa ťažiari mimo Čínu. Tým, že im na nejaký čas opadla značná časť konkurencie, majú príležitosť ukrojiť si viac z koláča – a výhodnejšie. Dokonca sa zrejme tešia aj tomu, že Bitocin je aktuálne vo veľkej zľave voči doterajším ATH. Môžu teda výhodne a vo väčšom ťažiť lacnejší Bitcoin.

Pokiaľ ide o čísla, rekordný hashrate sa datuje k 15. aprílu 2021 na úrovni 198 EH/s. Po vypnutí čínskej ťažby sa prepadol na 89 EH/s (v niektorých dňoch bol aj nižšie).

K návratu na ATH nedôjde tak skoro

Predpokladá sa, že hashrate by mohol v krátkodobom horizonte klesnúť o ďalších niekoľko percent, hoci už zďaleka nie tak výrazne, ako sme videli v posledných týždňoch. Niektorí ťažiari v Číne zrejme naďalej ťažia, hoci potajomky. Je však veľmi pravdepodobné, že aj oni čoskoro ukončia svoju činnosť a budú sa presúvať inde. Na druhú stranu však nemožno vylúčiť ani postupné stúpanie hashrate – všetko závisí od toho, ako rýchlo sa im bude dariť vrátiť do hry a či sa medzitým nezvýši hashrate, ktorí budú vďaka priaznivej konkurenčnej situácii pripíjať ťažiari v Severnej Amerike a Európe. Napríklad kanadský mining pool HUT8 avizuje výrazne zvýšenie hashrate už v najbližších týždňoch.

Proces čínskeho sťahovania sa má však svoje limity – legislatívne aj logistické. Môže to trvať minimálne niekoľko mesiacov, kým zdroje z Číny sa opäť dostanú do plnej prevádzky.

Bezpečnosť siete

Pre Bitcoin z pohľadu bezpečnosti nie je dobré, keď hashrate klesá. Sieť je tým zraniteľnejšia proti potenciálnemu 51% útoku. Nutné je však upokojiť investorov, že hoci hashrate výrazne klesol od svojich maxím, tak je stále výrazne nad hodnotami, ktoré boli preňho rekordné v predošlých rokoch. Akýkoľvek úspešný útok na Bitcoin je preto stále extrémne nepravdepodobný.

Dlhodobé dopady na Bitcoin sú pozitívne

Z dlhodobého hľadiska sa budú tieto zmeny s veľkou pravdepodobnosťou vnímať ako pozitívne. Bitcoinu sa totiž vyčítalo, že hoci je to najdecentralizovanejšia kryptomena, tak má prvok centralizácie práve kvôli tomu, že vyše polovicu hashrate generovala Čína. Tým, že táto krajina sama o sebe vyhnala ťažiarov prispela k vyriešeniu tohoto problému. Napokon sa teda môže ukázať, že Čína sebe uškodí (príde o príležitosť, ktorá jej bola ponúknutá v súvislosti s Bitcoinom) a naopak Bitcoinu pomôže.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.