Spoločnosť Meta Platforms Inc. (bývalý Facebook) oznámila, že začína testovať funkcie, ktoré umožnia tvorcom zarábať peniaze obchodovaním s virtuálnymi predmetmi a efektmi v hre Horizon Worlds, ktorá je určená pre sociálnu virtuálnu realitu.
Informoval o tom v rozhovore pre The Verge marketingový riaditeľ Horizon Meaghan Fitzgerald, ktorý povedal, že tvorcovia budú môcť obchodovať s čímkoľvek od virtuálneho príslušenstva až po VIP prístup k ich súkromnej časti „metaverse“. Užívatelia z USA, ktorí sa zapoja do pilotného projektu, budú môcť zarábať peniaze aj vďaka fondu v sume 10 miliónov dolárov, ktorý vytvorí Meta za účelom viac motivovať tvorcov k tejto činnosti.
Meta si samozrejme odkrojí z koláča – jej biznis model počíta s 30% percentami z predajnej ceny daného virtuálneho aktíva, ktoré budú odpočítané po strhnutí 25% poplatku, ktorý si účtuje prevádzkovateľ tohto virtuálneho sveta. To podľa viceprezidenta Meta pre Horizon ponecháva tvorcovi „celkom konkurencieschopnú sadzbu“. (Netreba však zabudnúť ani na potenciálne zdanenie príjmu pozn.red.)
WOW
a 30% Meta cut
a 25% Horizon cut of the remainderoh and don't forget that 10-40% tax on the remainder when tax season comes along
World building is HARD and time consuming
— Eric For President (@EricPresidentVR) April 11, 2022
Hra Horizon Worlds bola vydaná v decembri 2021 na hlavných súpravách virtuálnej reality (VR) Quest a Rift v USA a v Kanade krátko po tom, čo značku Ocolus prebral Facebook. Očakáva sa, že čoskoro sa dostane aj na mobilné zariadenia a pravdepodobne aj konzoly.
Tieto informácie potvrdzujú, že Meta hľadá na trhu alternatívne zdroje príjmu k reklamám, ktorých cielenie komplikujú nové úpravy konkurenčných domov ako sú Alphabet (Google) a Apple.
Gigant sociálnych médií Facebook sa podľa Financial Times snaží prísť s „riešením sociálnych tokenov“, „tokenov reputácie“ a tzv. „tvorivých mincí“, ktoré by fungovali ako platidlá v metaverse riešeniach Meta, hoci by využívali namiesto blockchain technológie centralizovanú infraštruktúru tejto spoločnosti.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Meta Is Testing a New Digital Economy in Horizon World _ As Company Loses $10 Billion In the VR Market pic.twitter.com/nIyn6E04ia
— galiverse (@galiversenft) April 12, 2022
Článok tiež tvrdí, že Meta sa snaží nájsť „najmenej regulovaný spôsob poskytnutia digitálnej meny a v súčasnosti skúma alternatívy k digitálnym menám založeným na blockchaine.“
To síce sedí s nedávnym rozhodnutím Meta vzdať sa projektu stablecoinu Diem (predtým Libra), no zároveň to neladí s tvrdeniami zakladateľa Facebooku a CEO Meta Marka Zuckerberga, ktorý nedávno povedal, že NFT zohrajú svoju rolu v ich metaverse. Meta si okrem toho registrovala na patentových úradoch v USA aj v Brazílii niekoľko brandov, ktoré naznačovali jej smerovanie ku kryptomenám – od zmenárni až po patenty súvisiace s NFT a aj Bitcoinom (v súvislosti s BTC v Brazílii).
Ďalšie zaujímavé články
Finanční poradcovia čakajú na schválenie Bitcoin ETF – 72% by ho odporúčalo
Veľká Británia sa chce stať centrom kryptomien a kryptofiriem. Vydá aj vlastný NFT token
Zostáva vyťažiť 2 milióny BTC. Záujem o ťažbu Bitcoinu je najväčší v histórii
Zdroj: decrypt.co