Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Malý formálny krok smerom k Ethereum 2.0. Vývojárov ETH čaká neľahká úloha

Článok

Ethereum
Pixabay.com

Vývojári Ethereum urobili malý, no možno významný krok k prechodu na novú generáciu tohto blockchainu s názvom Ethereum 2.0. Ten na rozdiel od súčasného Ethereum (ETH) nebude fungovať na konsenze Proof of Work (PoW), ale na konsenze Proof of Stake (PoS).

Samotný prechod medzi týmito konsenzami je nesmierne náročnou úlohou. Kompletne sa totiž zmení spôsob overovania transakcií a zabezpečovania celej siete. Kým v súčasnosti sa sieť zabezpečuje podobne ako u Bitcoinu tzv. ťažbou, po prechode na Proof of Stake ju budú mať na starosti tzv. validátori. Rozdielom medzi Proof of Work a Proof of Stake sme sa podrobnejšie venovali v tomto článku.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Pokiaľ ide o Ethereum, prechod na Proof of Stake bude o to komplikovanejší, že ide o zabehnutú sieť, na ktorej funguje množstvo rozličných aplikačných riešení so smart kontraktmi, DeFi protokolmi a NFT trhoviskami. Inak povedané vývojári Ethereum nesú na svojich pleciach veľkú zodpovednosť, aby došlo k prechodu plynule bez straty akýchkoľvek prostriedkov. Z tohto pohľadu to má napríklad konkurenčné Cardano omnoho ľahšie, pretože Proof of Stake konsenzus rozbehlo skôr než smart kontrakty, ktoré prídu až teraz.

Novinkou avizujúcou pokrok smerom k prechodu Ethereum na Proof of Stake konsenzus je vytvorenie pool requestu s názvom EIP 3675, ktorý by mal zahŕňať a zlučovať potrebné upgrade siete, ktoré je nutné dokončiť pred touto udalosťou. Autorom EIP 3675 je vývojár spoločnosti ConsenSys Michail Kalinin.

Popredný vývojár Ethereum Tim Beiko však upozornil, že prechod na Ethereum 2.0 je z jeho pohľadu stále ešte v nedohľadne a  rok 2021 ako reálny nevidí, hoci niektorí optimistickejší vývojári ho stále označujú za možný. Zdôraznil, že kým sa niečo také udeje, musí všetko fungovať absolútne perfektne.

Ethereum komunita dúfa v skoré spustenie Ethereum 2.0 najmä z dôvodu limitov súčasnej siete. Tá stíha spravovať len zhruba 15 transakcií za sekundu a v období preťaženia sú s transakciami spojené aj vysoké poplatky za ich spracovanie. To sú prekážky, ktoré bránia väčšej adopcii Ethereum a decentralizovaných aplikácii postavených na tomto blochcaine a zároveň vytvárajú konkurenčnú príležitosť pre iné blockchainy, ktoré to zvládajú lepšie, no majú menšiu základňu používateľov.

Nutné je poznamenať, že stratégia vývojárov Ethereum sa v prípade príchodu Ethereum 2.0 v tomto roku zásadne zmenila. Prvotným plánom bolo najprv dokončenie tzv. „shardingu“ pre Ethereum 2.0 a až následný prechod na Ethereum 2.0. Práve sharding mal byť riešením, ktoré výrazne urýchli transakcie. Zmena v postupe však znamená, že najprv príde Ethereum 2.0 a až potom sharding. To znamená, že aj keď Ethereum prejde na Ethereum 2.0 stále nebude mať definitívne vyriešené škálovanie, čiže rýchlosť siete.

Z uvedeného vyplýva, že pred Ethereum je ešte dlhá cesta, kým bude fungovať na Proof of Stake a zároveň bude vysoko škálovať. V najbližšom čase však dôjde k implementácii dlhoočakávanej aktualizácie EIP 1559 – to sa udeje už v hardforku s názvom London približne okolo 4. augusta. Následne dôjde okolo októbra k hardforku s názvom Altair, ktorý by mal vylepšiť niektoré funkcionality Ethereum 2.0 siete, ktorá zatiaľ beží len z pohľadu možnosti stakovania minci ETH (pre tých, ktorí och majú aspoň 32).

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.