Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

MakerDAO pre obavy z kolapsu Celsius deaktivovala D3M modul

Článok

deaktivácia
Zdroj: Unsplash.com

Komunita MakerDAO hlasovala v prospech prerušenia schopnosti  pôžičkovej DeFi platformy Aave generovať nové stablecoiny DAI pre svoj pôžičkový fond bez použitia kolaterálu, pretože riziko úplného kolapsu lending platformy Celisius sa rozlieha na celý trh s kryptomenami. 

Decentralizovaná autonómna organizácia MakerDAO urobila toto rozhodnutie s cieľom zmierniť riziko pre protokol Maker v prípade, že sa lending platforma Celsius napokon zrúti a prispeje tým k ďalšiemu oslabeniu stETH, čiže tokenizovaných ETH.

stETH tokeny sú vlastne tokenizované Ethery, ktoré predstavujú množstvo ETH, ktoré je stakované na staking platforme Lido. Staking Ethereum na beacon chaine je totiž možný len ak vlastníte aspoň 32 ETH. Pri tokenizovanom stETH však môžete Ethery v tejto forme stakovať aj s nižším množstvom práve cez túto platformu.

Naviazanie stETH na ETH však v posledných týždňoch nie je úplne stabilné, pričom momentálne je rozdiel medzi 1 stETH a 1 ETH prilizne 6%. To by samé o sebe nemuselo byť až takým katastrofálnym problémom, keby Celsius, ktorému hrozí kolaps a medzičasom zastavil výbery zo svojej platformy, nemal v stETH značné financie  (v konečnom dôsledku aj pre samotný Celsius kolísanie stETH voči ETH robí problémy a mohlo byť jedným z dôvodov, prečo zastavili výbery).

MakerDAO preto navrhla, aby protokol Maker dočasne deaktivoval modul DAI Direct Deposit Module (D3M) pre platformu Aave, pretože Celsius si požičal 100 miliónov DAI kolateralizovaných pomocou stETH, u ktorých by hrozila v prípade úplného kolapsu Celsius likvidácia.

D3M umožňuje Aave stabilizovať úrokové sadzby úverov DAI poskytnutím prístupu k likvidite. Aave D3M pozostáva z 200 miliónov DAI, z ktorých si až 100 miliónov požičal Celsius.

Ak by sa Celsius zrútil, môže predať svoje stETH, aby si splnil povinnosti, čo by pravdepodobne viedlo k ďalšiemu poklesu hodnoty stETH voči samotnému ETH. To by zároveň vystavilo protokol Maker do rizika, že nebude môcť získať všetky DAI požičané Celsius.

Návrh zo strany MakerDAO bol napokon podporený 58% z 83 hlasujúcich. Komunita tak dospela k názoru, že konečné riziko, ktoré predstavuje Celsius, je väčšie, ako strata z príjmov z Aave pre MakerDAO, ktorú utrpí týmto krokom.

Tento krok zároveň podčiarkuje snahu DeFi protokolov a ich DAO chrániť svoje záujmy v období, kedy sa do vážnych problémov dostávajú viaceré projekty – najväčšia pozornosť sa sústredí na zmieňovaný Celsius, no už aj na spoločnosť Three Arrows Capital.

Ďalší veľký problém pre kryptomenový trh? Problémy má aj Three Arrows Capital

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.