Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Kryptomeny v Číne ešte stále „žijú“. Zatiaľ fungujú BTC nody aj OTC trhoviská

Článok

Čína
Pixabay.com

Hoci Čína minulý týždeň doposiaľ najstriktnejším spôsobom nariadila zákaz akejkoľvek interakcie s kryptomenami od jej ťažby, po obchodovanie, až po realizáciu samotných kryptomenových transakcií, niektoré dáta naznačujú, že interakcia Číňanov s kryptomenami ešte stále v rámci dostupných možnosti existuje.

Možnosti bežných obyvateľov Číny dostáť sa k decentralizovaným kryptomenám typu Bitcoin sú čoraz obmedzenejšie. Neprispievajú k tomu len kroky samotnej vlády, ktorá jasne dala najavo svoj postoj, ale aj preventívne opatrenia zo strany mimo čínskych platforiem. Napríklad burzy Huobi a Binance, ktoré sú v tomto regióne najpopulárnejšie, oznámili, že existujúci čínski zákazníci majú už len krátky čas na to, aby si vybrali svoje prostriedky z ich platforiem. Nové registrácie z pevninskej Číny popri tom už neprijímajú.

Zmieniť tiež treba veľký čínsky firewall, ktorý blokuje pre bežných Číňanov miestnej vláde nesympatický (rozumej nepovolený) obsah. Najnovšie sa tak Číňania už nedostanú ani na weby Coinmarketcap, CoinGecko či TradingView, ktoré sú úzko spojené s cenami kryptomien, alebo ich obchodovaním. Nuž a zmieniť treba tiež krok e-commerce giganta Alibaba, ktorý oznámil, že v úvode októbra zruší možnosti predaja akéhokoľvek hardvéru spojeného s ťažbou kryptomien.

Prečítajte si tiež: Čína zakázala Bitcoin už mnohokrát. Kryptomeny to vždy zvládli 

OTC trhoviská a nody stále rebelujú

Napriek všetkému uvedenému kryptomeny v Číne ešte nejakým spôsobom “žijú”. Potvrdzujú to tieto dve skutočnosti:

  • V prevádzke je stále minimálne 132 bitcoinových uzlov (nodov), ktoré sídlia v Číne. Je to len 1,21% celkového počtu BTC uzlov rozmiestnených po našej planéte (11 262), no napriek tomu ide o náznak, že časť čínskych bitcoinerov stále “rebeluje”. Okrem toho je nutné uviesť, že ďalšie nody môžu byť v Číne prevádzkované za pomoci VPN a Tor, teda nástrojov, ktoré maskujú ich skutočné umiestnenie (node môže byť v Číne, ale nie je vidieť, že z tadiaľ pochádza). Nody sú pre bitcoinovú sieť nesmierne dôležité, pretože obsahujú kompletnú účtovnú knihu bitcoinových transakcii. Vďaka tomu, že sú distribuované po celom svete a node môže prevádzkovať ktokoľvek, dá sa zabezpečiť, aby bol Bitcoin stále decentralizovaný a transakcie nemohli byť falšované.
  • Stále sa obchoduje na OTC trhoch – OTC trhy v Číne zatiaľ fungujú, hoci ich objemy nie sú extra veľké. Ide o peer-to-peer trhoviska, ktoré obchádzajú banky alebo spotové trhy na centralizovaných burzách. Podľa Coindace sú objemy obchodovania na OTC v Číne relatívne stabilné. Napríklad na platforme Localbitcoin sa týždenne predá zhruba 7 miliónov juanov, čo je približne milión amerických dolárov. Číňania si na takýchto OTC trhoviskách nakúpia za juany stablecoiny USDT, ktoré následne používajú na kúpu iných kryptomien, napríklad Bitcoinu.

Čína takéto nástroje nepovolí

Budúcnosť bitcoinových uzlov (nodov) a  aj OTC trhovísk v Číne je však v súčasnosti veľmi otázna. Nody, kým sú viditeľné, na seba zbytočne upriamujú pozornosť a tak je možné, že ich prevádzkovatelia ich vypnú, alebo prejdú na anonymnejší spôsob ich prevádzky. Pokiaľ ide o OTC trhy, podľa Bobbyho Leea, zakladateľa BTCC, je veľmi pravdepodobné, že vláda v Pekingu sa najnovšie zameria práve na boj proti OTC trhom. ,,Čína nechce nechať otvorenú žiadnu medzeru, skrz ktorú by ľudia mohli používať kryptomeny ako nástroj pre presun aktív do zahraničia,” upozornil.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.