Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Kryptomeny centrálnych bánk skúma 81 krajín. Môžu nás obrať o súkromie

Článok

Paniaze
Pixabay.com

Kryptomeny centrálnych bánk, ktoré sú označované aj pod skratkou CBDC, skúma podľa Atlantic Council (Atlantickej rady) založenej v roku 1961 v súčasnosti minimálne 81 krajín našej planéty. Tieto štáty zároveň predstavujú viac než 90% svetového globálneho HDP.

Správa Atlantic Council zároveň uvádza, že 5 krajín už plne implementovalo svoje verzie digitálnej meny. Všetky sa nachádzajú v karibskej oblasti – ide o Bahamy, Svätý Krištof a Nevis, Antiguau, Bermudy a Svätú Luciu a Grenadu.

V takzvanej pilotnej fáze CBDC je ďalších 14 krajín, medzi ktoré patria aj väčšie štáty ako sú Švédsko či Južná Kórea.

Američania čakajú čo predvedie Čína

Pokiaľ ide o krajiny, ktoré majú najväčšie centrálne banky – čiže USA (FED), Európsku úniu (Európska centrálna banka), Japonsko (Bank of Japan) a Veľkú Britániu (Bank of England), podľa Atlentic Council je najďalej vo fáze príprav CBDC americký FED, ktorý vraj skúma takúto formu kryptomeny už niekoľko rokov. Známe sú  vyjadrenia jeho predsedu Jeromeho Powella, ktorý označil CBDC za projekt s vysokou prioritou, no zároveň viackrát zdôraznil, že USA nemajú ambíciu byť v tomto smere prvou veľkou krajinou, ktorá CBDC zavedie.

Powell tým celkom jasne naznačil stratégiu počkať si, ako bude CBDC fungovať v Číne, ktorá je spomedzi mocnosti v tomto smere jednoznačne najďalej. Čína chce totiž svoj digitálny juan predstaviť vo veľkom už počas budúcoročnej zimnej olympiády v Pekingu.

Projekt digitálneho juanu je už vo fáze testovania samotnými obyvateľmi krajiny. Čínska ľudová banka už stihla zriadiť peňaženky podporujúce túto digitálnu menu viac než 21 miliónom Číňanov, pričom správy z najľudnatejšej krajiny sveta naznačujú, že zamestnanci bánk budú v nasledujúcich rokoch intenzívne motivovaní, aby zakladali svojim klientom nové peňaženky podporujúce CBDC. Procesu testovania tejto meny sa zároveň zúčastňujú aj najväčšie čínske firmy, medzi ktoré patria aj platobní giganti typu AliPay či WeChat (hoci možno neradi, pretože príchodom CBDC pravdepodobne utrpia ich vlastné platobné služby, pozn.red.).

CBDC sú rizikom pre decentralizované kryptomeny a súkromie

Nutné je poznamenať, že príchod kryptomien centrálnych bánk (CBDC) nemožno vnímať ako niečo, čo by mohlo mať pozitívny vplyv aj na adopciu decentralizovaných kryptomien typu Bitcoin. Ide o diametrálne odlišné veci s úplne inými vlastnosťami. Kým Bitcoin ako taký podporuje slobodu držania aktív pod vlastnou kontrolou s určitou mierou súkromia a istotou nemennosti vďaka jeho decentralizácii, kryptomeny centrálnych bánk sú pod dohľadom konkrétnej vládnej entity, ktorá nebude mať problém narábať s týmito peniazmi podľa vlastného uváženia.

Takéto kryptomeny budú nielen ľahko upraviteľné z pohľadu menovej politiky, ale hlavne umožnia centrálnym bankám jednoduchšie sledovanie občanov. Peňaženky, ktoré ich budú podporovať totiž budú vyžadovať KYC – teda vyplnenie osobných údajov. Postupne to podľa všetkého bude viesť aj k zániku hotovosti, čo bude znamenať, že vláda bude v budúcnosti vedieť o každej jednej platbe svojho občana, pričom CBDC jej umožní transakciu zablokovať, ako to bude v jej záujme.

Prečítajte si tiež: Európska únia chce zakázať anonymné kryptomenové peňaženky

,,Keď krajiny schvália svoje CBDC, mali by ste vedieť, že každý dolár, ktorý máte, každý doktor, ktorého navštívite, každé jedlo, ktoré zjete, každá cesta, ktorú podstúpite, každá platba – v obchode, v lekárni, v kaviarni, za oblečenie, knihy, webstránky, proste VŠEKTKO bude sledovane. V reálnom čase. Vašou vládou. NAVŽDY,” upozornil na Twitteri pred rizikami CBDC Darin Feinstein, zakladateľ Corescientific.com a Blockcap.com.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne