Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Kryptomeny centrálnych bánk skúma 81 krajín. Môžu nás obrať o súkromie

Článok

Paniaze
Pixabay.com

Kryptomeny centrálnych bánk, ktoré sú označované aj pod skratkou CBDC, skúma podľa Atlantic Council (Atlantickej rady) založenej v roku 1961 v súčasnosti minimálne 81 krajín našej planéty. Tieto štáty zároveň predstavujú viac než 90% svetového globálneho HDP.

Správa Atlantic Council zároveň uvádza, že 5 krajín už plne implementovalo svoje verzie digitálnej meny. Všetky sa nachádzajú v karibskej oblasti – ide o Bahamy, Svätý Krištof a Nevis, Antiguau, Bermudy a Svätú Luciu a Grenadu.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

V takzvanej pilotnej fáze CBDC je ďalších 14 krajín, medzi ktoré patria aj väčšie štáty ako sú Švédsko či Južná Kórea.

Američania čakajú čo predvedie Čína

Pokiaľ ide o krajiny, ktoré majú najväčšie centrálne banky – čiže USA (FED), Európsku úniu (Európska centrálna banka), Japonsko (Bank of Japan) a Veľkú Britániu (Bank of England), podľa Atlentic Council je najďalej vo fáze príprav CBDC americký FED, ktorý vraj skúma takúto formu kryptomeny už niekoľko rokov. Známe sú  vyjadrenia jeho predsedu Jeromeho Powella, ktorý označil CBDC za projekt s vysokou prioritou, no zároveň viackrát zdôraznil, že USA nemajú ambíciu byť v tomto smere prvou veľkou krajinou, ktorá CBDC zavedie.

Powell tým celkom jasne naznačil stratégiu počkať si, ako bude CBDC fungovať v Číne, ktorá je spomedzi mocnosti v tomto smere jednoznačne najďalej. Čína chce totiž svoj digitálny juan predstaviť vo veľkom už počas budúcoročnej zimnej olympiády v Pekingu.

Projekt digitálneho juanu je už vo fáze testovania samotnými obyvateľmi krajiny. Čínska ľudová banka už stihla zriadiť peňaženky podporujúce túto digitálnu menu viac než 21 miliónom Číňanov, pričom správy z najľudnatejšej krajiny sveta naznačujú, že zamestnanci bánk budú v nasledujúcich rokoch intenzívne motivovaní, aby zakladali svojim klientom nové peňaženky podporujúce CBDC. Procesu testovania tejto meny sa zároveň zúčastňujú aj najväčšie čínske firmy, medzi ktoré patria aj platobní giganti typu AliPay či WeChat (hoci možno neradi, pretože príchodom CBDC pravdepodobne utrpia ich vlastné platobné služby, pozn.red.).

CBDC sú rizikom pre decentralizované kryptomeny a súkromie

Nutné je poznamenať, že príchod kryptomien centrálnych bánk (CBDC) nemožno vnímať ako niečo, čo by mohlo mať pozitívny vplyv aj na adopciu decentralizovaných kryptomien typu Bitcoin. Ide o diametrálne odlišné veci s úplne inými vlastnosťami. Kým Bitcoin ako taký podporuje slobodu držania aktív pod vlastnou kontrolou s určitou mierou súkromia a istotou nemennosti vďaka jeho decentralizácii, kryptomeny centrálnych bánk sú pod dohľadom konkrétnej vládnej entity, ktorá nebude mať problém narábať s týmito peniazmi podľa vlastného uváženia.

Takéto kryptomeny budú nielen ľahko upraviteľné z pohľadu menovej politiky, ale hlavne umožnia centrálnym bankám jednoduchšie sledovanie občanov. Peňaženky, ktoré ich budú podporovať totiž budú vyžadovať KYC – teda vyplnenie osobných údajov. Postupne to podľa všetkého bude viesť aj k zániku hotovosti, čo bude znamenať, že vláda bude v budúcnosti vedieť o každej jednej platbe svojho občana, pričom CBDC jej umožní transakciu zablokovať, ako to bude v jej záujme.

Prečítajte si tiež: Európska únia chce zakázať anonymné kryptomenové peňaženky

,,Keď krajiny schvália svoje CBDC, mali by ste vedieť, že každý dolár, ktorý máte, každý doktor, ktorého navštívite, každé jedlo, ktoré zjete, každá cesta, ktorú podstúpite, každá platba – v obchode, v lekárni, v kaviarni, za oblečenie, knihy, webstránky, proste VŠEKTKO bude sledovane. V reálnom čase. Vašou vládou. NAVŽDY,” upozornil na Twitteri pred rizikami CBDC Darin Feinstein, zakladateľ Corescientific.com a Blockcap.com.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.