pondelok, 18 marca, 2024

Sprievodca kryptomenami pre nováčikov

Ste nováčik a váhate, či investujete do kryptomien? Skôr než budete prevádzať peniaze na zmenáreň, preštudujte si túto sekciu, v ktorej sme sa snažili formou otázok a odpovedí vysvetliť najpálčivejšie problémy začiatočníkov.

1. Prečo by ma mali zaujímať kryptomeny?

Vysvetliť kryptomeny nováčikom nie je ľahká úloha. V tomto texte vám nebudeme vysvetľovať ich technológiu, pretože tú by ste mali začať študovať až v momente, kedy pochopíte, čo vôbec ponúkajú. Ako príklad pre vysvetlenie toho, prečo by vás mali zaujímať kryptomeny použijeme Bitcoin, pretože je najznámejší a výborne vysvetľuje ich tri základné silné stránky.

  • Bitcoin nám ponúka možnosť zbaviť sa závislosti od štátu, pretože je decentralizovaný. To znamená, že nikto nad ním nemá absolútnu kontrolu. Nedokáže ho zrušiť Najvyšší súd Spojených štátov USA ani Vladimír Putin. Ak sa rozhodne nejaká vláda zakázať*, nič to nezmení na tom, že bude naďalej existovať. Napojiť sa na bitcoinovú sieť je dokonca možné už aj pomocou rádiových vĺn a medzitým sa testujú bitcoinove transakcie vo vesmíre. (*vlády nedokážu Bitcoin zakázať. Jediné čo môžu spraviť je, že zakážu miestnym zmenárňam, aby ho predávali a kupovali. Ak by chceli zájsť ešte ďalej, museli by zakázať používanie internetu, čo je absurdné).
  • U Bitcoinu nehrozí riziko, že banka skrachuje a vy prídete o vaše úspory (ak vlastníte k vašej kryptomene privátny kľúč). Alebo riziko, že vláda nariadi bankám, aby prestali poskytovať ľuďom hotovosť. Bitcoin totiž existuje na celom internete a k vašim bitocinom sa dostanete kdekoľvek. Stačí vám prístup na internet a váš privátny kľúč. Bitcoiny sa nedajú zmazať. Existovať budú navždy. Jediné riziko je, že k ním stratíte prístup, ak prídete o svoj seed, čiže privátny kľúč.
  • Bitcoin má dopredu presne určený počet mincí, ktoré budú existovať. Bude ich len 21 miliónov. To znamená, že funguje na deflačnom modeli. Tento fakt je dôležitý, pretože robí Bitcoin vzácnym. Podobne ako je vzácne zlato, pretože je ho málo a vyťažiť nové zlato je mimoriadne komplikované. Jeho zásoby, podobne ako u Bitcoinu, sú obmedzené. Bitcoin týmto spôsobom ponúka alternatívu voči bežným peniazom ako sú eurá, doláre či koruny. Tých centrálne banky “tlačia” stále viac a viac, čím ich znehodnocujú. Vaše eura mali oveľa vyššiu hodnotu pred 10 rokmi ako dnes. Stačí si porovnať ceny nehnuteľnosti či potravín.

Tieto body nezaručujú, že vaša investícia do kryptomien bude zisková. Sú však vážnymi dôvodmi, prečo by ste sa mali nad kryptomenami a ich potenciálom v 21. storočí zamyslieť. Kryptomeny sa svojimi vlastnosťami rôznia a nie všetky sú postavené na deflačnom modeli a nie všetky sú rovnako decentralizované ako Bitcoin. Niektoré sa sústredia na anonymitu a iné zas kopírujú hodnotu amerického dolára či eura, čím sa od Bitcoinu diametrálne odlišujú. Všetky však posúvajú súčasný finančný sektor na iný level a len čas ukáže, ako zásadne ho zmenia.

2. Sú kryptomeny podvod?

Niektoré nie, niektoré áno. Pokiaľ ide o to, či na nich zarobíte, nedokážeme vám to garantovať ani u jednej z nich. Nikto nedokáže predvídať akým smerom sa bude trh uberať a či bude mať vaša investícia návratnosť o mesiac, rok, dva, desať alebo nikdy. Sú však kryptomeny, u ktorých existuje veľká šanca úspechu vrátane toho investičného a sú aj také, ktoré vznikli žiaľ z jediného dôvodu – podviesť ľudí.

Aj z tohto dôvodu nováčikom neodporúčame investovať do kryptomien, o ktorých nič nevedia. V čase písania tohto textu existuje podľa špecializovaného portálu Coinmarketcap približne 5000 rôznych kryptomien. My z nich poznáme len niekoľko desiatok a to píšeme o kryptomenách od začiatku roka 2018. Väčšina týchto projektov nemá žiadny význam a nikto už nepracuje na ich ďalšom vývoji.

Na druhej strane sú projekty, za ktorými stoja tímy špičkových developerov, akademikov a marketérov. Píšeme o nich pravidelne na tejto stránke. Netrúfame si povedať, ktoré z nich napokon uspejú, ale zopár má na to veľmi silné predpoklady.

Isté je, že z tisícok rôznych kryptomien, ktoré existujú, tu bude o desať rokov len málo z nich. Možno jedno percento. Tie, ktoré zostanú, pravdepodobne výrazným spôsobom ovplyvnia súčasný svet. Čiže sú kryptomeny podvod? Podľa nás určite nie. No vznikajú kryptomeny, ktoré sa snažia na tejto vlne priživiť bez toho, aby čosi reálne vyprodukovali.

3. Aké druhy kryptomien poznáme?

Kryptomeny sa dajú rozdeliť podľa do rôznych kategórii, no ako začiatočník by ste mali vedieť, že ich môžeme členiť predovšetkým na tie, ktoré sa snažia o decentralizáciu (zjednodušene povedané nemajú svoj centrálny bod – autoritu, napríklad Bitcoin) a tie, ktoré áno. Taktiež ich delíme na také, ktorých cena nie je viazaná na nič iné, než ich vlastnú hodnotu, a tie, ktoré sa cenou viažu na nejaké iné aktívum.

Podľa centralizácie delíme kryptomeny na:

  • Decentralizované (resp. tie, ktoré sa o to snažia) – O decentralizáciu sa snaží väčšina kryptomien, no nie úplne všetky. Ide o základný kameň, na ktorom bola postavená myšlienka Bitcoinu. Pointou je, že kryptomeny by mali priniesť alternatívu voči súčasným peniazom tým, že ich nemôžu kontrolovať a ovplyvňovať žiadne vlády. To sa dá dosiahnuť len v prípade, že nemajú centrálny bod.
  • Centralizované – sem možno zaradiť predovšetkým stablecoiny a kryptomeny, ktoré vydajú centrálne banky jednotlivých krajín. Stablecoiny sú kryptomeny, ktorých hodnota je viazaná na iné aktívum – napríklad dolár, čiže nemenia svoju hodnotu voči doláru. Kryptomeny centrálnych bánk (takzvane CBDC = central bank digital currency) sú v súčasnosti vo vývoji a ich cena bude podobne ako u stablecoinov viazaná na menu danej krajiny. Rozdiel medzi stablecoinami a národnými kryptomenami je v tom, že stablecoiny vydávajú súkromné spoločnosti (napríklad Facebook či banka JP Morgan Chase), kým národné kryptomeny kontroluje miestna centrálna banka.

Podľa ceny delíme kryptomeny na:

  • Kryptomeny, ktoré menia cenu voči fiat mene, napr. doláru – Drvivá väčšina decentralizovaných kryptomien má cenu voči fiatovým menám (doláru, euru, korune…) premenlivú. Výnimkou sú stablecoiny postavené na decentralizovaných platformách. Takýmto príkladom je kryptomena DAI od MakerDAO, ktorá je navrhnutá tak, že sa snaží kopírovať cenu amerického doláru, no decentralizovaným spôsobom bez centrálnej autority (spoločnosti alebo štátu, ktorý by kontrolovala jej krytie voči doláru).
  • Kryptomeny, ktoré kopírujú cenu daného aktíva – ide o spomínané stablecoiny, ktoré vydávajú súkromné spoločnosti a kryptomeny centrálnych bánk (CBDC). Stablecoiny sú zväčša viazané na doláre, eurá, ale existujú aj stablecoiny, ktorých hodnota je krytá napríklad zlatom či iným cenným kovom.

Ak sa zaujímate o investíciu do kryptomien, teda chcete na tejto investícii zarobiť, zaujímate sa o decentralizované kryptomeny, ktorých hodnota voči fiatovým menám sa neustále mení. Potenciál zárobku existuje aj u investícii do kryptomien, ktoré kopírujú hodnotu iného aktíva (napr. zlata), no v tom prípade v skutočnosti investujete do cenového vývoja zlata.

4. Kde si môžem kryptomeny kúpiť?

Nákup kryptomien je možný viacerými spôsobmi:

Nákup cez internet – najbežnejší spôsob nákupu je v takzvaných kryptomenových zmenárňach. Tie zväčša ponúkajú možnosť kúpy pomocou kreditnej karty, alebo prevodom na účet (resp. SEPA prevod).

Nákup v krypto bankomate – vo väčších slovenských a českých mestách sa nachádzajú tzv. bitcoinove bankomaty. Väčšina z nich ponúka aj možnosť nákupu iných kryptomien. Tieto bankomaty ponúkajú vyššiu mieru anonymity než internetové zmenárne, no majú horšie kurzy.

Odporúčané kryptomenové zmenárne:

Simplecoin – rokmi overená česká zmenáreň, ktorá ponúka na kúpu a predaj kryptomien niekoľko najznámejších kryptomien. Našu recenziu SimpleCoin nájdete tu.

Coinbase – najväčšia kryptozmenáreň na svete so širšou ponukou kryptomien. Pri prvom nákupe v hodnote nad 100 dolárov dostanete bonus 10 dolárov. Recenziu Coinbase si prečítajte tu.

KryptoTop – slovenská zmenáreň fungujúca od roku 2018. Má širšiu ponuku kryptomien než Simplecoin a Coinbase. Našu recenziu nájdete tu.

Upozornenie: Keď si kúpite kryptomeny, odporúčame vám, aby ste si ich presunuli na peňaženku, ku ktorej vlastníte tzv. “seed”, ktorý poznáte len vy. Nikdy nedržte kryptomeny na zmenárňach (respektíve burzách), pretože nad nimi nemáte kontrolu vy, ale daná platforma a keďže ide o centralizovaný bod, vždy u nich hrozí riziko hacku. Téme bezpečnej úschovy seedu sa venujeme v bode č. 8 „Ako si mám bezpečne uschovať kryptomeny?“

5. Je možné investovať do kryptomien bez toho, aby som ich vlastnil?

Vlastniť kryptomeny je skvelá vymoženosť. Ak k ním máte privátny kľúč (seed), ste jediný človek, ktorý s nimi môže narábať (samozrejme ak seed nestratíte, neznehodnotíte alebo vám ho neukradnú – tejto téme sa venujeme v bode o bezpečnej úschove) a na vaše kryptomeny nedokáže siahnuť dokonca ani štát.

Napriek tomu mnoho ľudí uprednostňuje možnosť investície do kryptomien bez toho, aby ich naozaj vlastnili. Je to možné prostredníctvom takzvaných brokerov, čo sú obchodne platformy, na ktorých sa zaregistrujete a v skutočnosti len obchodujete so svojimi eurami, dolármi či korunami. Z investičného pohľadu sa oproti bežnému držaniu kryptomien nič nemení, no treba byť oboznámený s tým, ako daní brokeri fungujú. Výhodou investovania do kryptomien u brokerov je to, že sa nemusíte báž, že vám kryptomeny ukradnú, alebo stratíte svoj “seed”. Nevýhodou je to, že sa vzdávate ich skutočného vlastníctva, teda svojej nezávislosti. Investovaním do kryptomien u brokerov samozrejme nemôžete dané kryptomeny ani používať ako platidlo.

Odporúčaní brokeri

XTB – najznámejší broker na Slovensku a v Česku, ktorý ponúka možnosť investície do viacerých popredných kryptomien. Našu recenziu XTB si môžete prečítať tu.

eToro – najväčšia investičná sociálna sieť na svete s bohatou ponukou kryptomien. Na eToro môžete dokonca kopírovať obchody iných úspešných obchodníkov. K eToro sme taktiež napísali recenziu.

Upozornenie
Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 74 % až 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
eToro je platforma, ktorá ponúka investovanie do akcií a kryptomien, ako aj obchodovanie s CFD. Vezmite prosím na vedomie, že CFD sú komplexné nástroje a sú vystavené vysokému riziku straty peňazí v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní CFD s týmto poskytovateľom stráca 75% účtov retailových investorov peniaze. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako CFD fungujú, a či si môžete dovoliť riskovať stratu svojich peňazí. Minulá výkonnosť nie je ukazovateľom budúcich výsledkov. Kryptoaktíva sú volatilné nástroje, ktoré sa môžu vo veľmi krátkom časovom rámci značne pohybovať, a preto nie sú vhodné pre všetkých investorov. Okrem kryptomien, ktoré nie sú poskytované prostredníctvom CFD, nie sú kryptomeny regulované, a preto sa na ne nevzťahuje žiadny regulačný rámec EÚ.

6. Aké sú najčastejšie chyby nováčikov?

Nováčikovia sa dopúšťajú mnohých chýb a tie sa u väčšiny z nich žiaľ opakujú. Aby ste sa im vyhli, skúste sa nad nasledujúcimi riadkami poriadne zamyslieť a zohľadniť ich pri vašich ďalších krokoch.

Investujú viac, než si môžu dovoliť – je to jednoduché pravidlo, no aj tak ho mnohí ľudia nedodržiavajú. Zapamätajte si: Nikdy neinvestujte viac, než si môžete dovoliť stratiť a hlavne nikdy si na svoju investíciu neberte pôžičku. Sú známe prípady, kedy ľudia v ošiali z rastu cien kryptomien založili svoje domy a neskôr skončili na ulici. Nikto nevie, akým smerom sa bude cena kryptomien uberať, preto nikdy neinvestuje viac, než je suma, ktorej strata vám výraznejšie neublíži.

Nováčikovia sa nechávajú strhnúť trhom – drvivá väčšina nováčikov zväčša nakupuje v období, kedy je na trhu ošiaľ okolo cenového rastu kryptomien. Majú pocit, že im ubieha vlak a preto investujú neuvážene a zväčša do kryptomien, ktoré prudko rastú na cene. Mnohokrát sa potvrdilo, že stratégia jednorazových neuvážených investícii je mimoriadne zlou. V tomto článku sme vysvetlili, že z historického pohľadu je najlepšou investičnou stratégiou pravidelný nákup v rovnakom časovom horizonte (napríklad raz do týždňa, či mesiaca) a v rovnakej čiastke. Tým sa nákupná cena priemeruje.

Nováčikovia nakupujú draho a predávajú lacno – mnoho nováčikov sa popálilo počas posledného veľkého nákupného ošiaľu v roku 2017, kedy nakupovali Bitcoin za 17 či 18 tisíc dolárov a následne neverili vlastným očiam, keď spadol v roku 2018 až pod cenu 4 000 dolárov. Urobili teda najhoršie čo mohli – kupovali draho a predávali lacno. Keby namiesto toho radšej nakupovali pravidelne po menších čiastkach, pravdepodobne by teraz boli v peknom pluse.

Nováčikovia naskočia rôznym podvodom – Nováčikovia veria článkom a správam, v ktorých im rôzne podvodné projekty a platformy sľubujú expresne rýchle zbohatnutie vďaka investíciám do kryptomien. Ich spoločnou črtou je, že tvrdia, že úspech je zaručený. TO NIKDY NIE JE PRAVDA. Nikto nepozná budúcnosť a nikto nevie so stopercentnou istotou povedať, akým smerom sa ceny kryptomien budú pohybovať. Ak vás niekto presviedča, že zisk je zaručený, v žiadnom prípade mu neverte. Ďalším obľúbeným spôsobom podvodu, ktorému mnohí stále uveria, sú reklamy typu: ,,Pošlite mi na moju kryptopeňaženku 0.1 BTC a ja vám pošlem naspäť 1 BTC.” Tieto podvody sú efektívne najmä vďaka tomu, že podvodníci pri nich zneužívajú mená slávnych osobností, ktorým vytvoria na sociálnych sieťach falošné profily. Takto bol zneužitý napríklad Elon Musk, ale aj zakladateľ kryptomeny Ethereum Vitlaik Buterin.

Zhrňme si to ešte raz:

  • Neverte nikomu, kto vám zaručuje zisk. S najväčšou pravdepodobnosťou klame.
  • Nikdy neverte niekomu, kto od vás chce, aby ste mu poslali nejaké kryptomeny, za čo vám vraj pošle naspäť násobok tejto hodnoty

Nováčikovia investujú do kryptomien, ktorým nerozumejú – zamyslite sa nad tým, či vás láka nejaká konkrétna kryptomena kvôli tomu, že rozumiete, aký problém chce vyriešiť, alebo sa vám pozdávajú len sľuby jej predstaviteľov a zlákal vás ich marketing. Porozumieť tomu, čo chcú jednotlivé projekty riešiť, je mimoriadne ťažké a pre nováčika prakticky nemožné. Nenechajte sa preto hlúpo strhnúť davom. Ak neviete o danom projekte takmer nič, pravdepodobne nebude dobrou stratégiou doňho investovať veľké peniaze. Nováčikovia by sa mali sústrediť na kryptomeny, ktoré otestovala história. V tomto prípade je v roku 2020 jednoznačne najbezpečnejšou investíciou Bitcoin nasledujúc niekoľkými  kryptomenami z prvej desiatky až dvadsiatky podľa trhovej kapitalizácie. Ak chcete svoje portfólio kryptomien divezifikovať, netvrdíme, že je to zlý plán, no ako nováčik by ste mali vsadiť na tie najznámejšie a najsilnejšie kone.

7. Na čo by som si mal dať pozor?

Pozor na podvody, je ich mnoho – kryptomeny majú u niektorých ľudí zlú povesť kvôli tomu, že sa nechali podviesť projektmi, ktoré s kryptomenami v skutočnosti nemali nič spoločné. Nikdy neverte nikomu, kto vám garantuje výnos pri investícii do kryptomien. Nikto nedokáže na sto percent predikovať budúci vývoj cien kryptomien a preto, ak niekto tvrdí, že zarobíte cez jeho službu 10%, 50% či nebodaj viac percent, je to zaručene podvodník. Obľúbeným typom podvodu sú aj statusy na sociálnych sieťach vyzerajúce tak, že ich publikovali známe osobnosti, ktoré vám núkajú možnosť získať kryptomeny výmenou za to, že malú časť z nich im pošlete predtým vy. Ide o zjavný podvod, no mnoho nováčikov stále naskočí.

Nedržte kryptomeny na zmenárňach a burzách – napriek tomu, že história zažila už nespočet hackerských útokov na burzy a zmenárne, mnohí ľudia naďalej držia svoje kryptomeny priamo na nich. Zabúdajú na to, že ak majú kryptomeny na týchto platformách, nevlastnia k ním privátne kľúče (seed), čo znamená, že ak daná platforma bude hacknutá, alebo skrachuje, prídu aj oni o svoje kryptomeny.

Chráňte si svoj seed – Odporúča sa, aby ste mali svoje kryptomeny na kryptomenovej peňaženke, ku ktorej máte seed. Tento seed v prvom rade nikomu nehovorte a nikde ho nepíšte v digitálnej podobe. Ak ho totiž necháte uložený v smarthpone či na počítači, hacker sa k nemu môže dostať a vašu peňaženku vykradnúť. Seed sa odporúča zapísať a uložiť na bezpečné miesto. Bezpečná úschova kryptomien má viacero levelov. Odporúčame vám kúpiť si hardvérovú peňaženku Trezor alebo Ledger a popri tom si seed zapísať na papier alebo iný odolný materiál (spôsobom, pri ktorom sa neznehodnotí) a uložiť na bezpečné miesto. Ešte lepším spôsobom je využiť službu Shamir Backup v hardvérovej peňaženke Trezor Model T a rozložiť cez ňu seed do viacerých shardov (časti). Tým riziko straty svojho seedu znižujete, pretože obnoviť si ho budete môcť napríklad aj vďaka trom shardom (častiam) z piatich. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v 8. bode “Ako si mám bezpečne uschovať svoje kryptomeny?”.

Pozor s tradingom – Skôr či neskôr sa väčšina kryptomenových investorov dostane aj na burzu, kde je možné kryptomeny nielen kúpiť, ale aj s nimi obchodovať v rôznych cenových pároch. Trading je však mimoriadne náročná disciplína, ktorá si vyžaduje štúdiu, kvalitný money management a psychickú odolnosť. Nováčik by sa bez hlbšieho pochopenia danej problematiky do tradingu vôbec nemal púšťať. V časti “Chcel by som sa naučiť obchodovať na burze. Kto mi s tým pomôže?” máme tipy na niekoľko slovenských a českých projektov, ktoré sa orientujú na to, aby naučili nováčikov základy a tiež pokročilejšie formy obchodovania na burze.

8. Ako si mám bezpečne uschovať svoje kryptomeny?

V prvom rade nedržte kryptomeny na burze alebo zmenárni. Nechávate tým svoje kryptomeny pod kontrolou danej platformy. Inak povedané v skutočnosti ich nevlastníte. Ak ju hacknú alebo skrachuje, vaše kryptomeny sú pravdepodobne navždy preč.

Najlepším možným spôsobom ochrany vašich kryptomien je ich držanie na peňaženkách, u ktorých si vygenerujete vlastný privátny kľúč, takzvaný „seed„. Ten má zväčša od 12 do 24 slov, ktoré je potrebné zapísať si – avšak nie digitálnou formou (ak uložíte vás seed niekde v PC alebo v mobile, hacker ho môže získať a vykradnúť vám peňaženku).

Seed v žiadnom prípade nesmiete stratiť alebo sa znehodnotiť (ako toto riziko minimalizovať píšeme nižšie). Vygenerujú vám ho peňaženky, ktoré delíme na:

  • hot wallets (horúce peňaženky) – ide o peňaženky, ktoré používame na bežné aktívne používanie kryptomien, čiže napríklad na platby za kávu, potraviny, prevody medzi peňaženkou a kryptoburzou a podobne. Odporúčame na nich držať menšie obnosy, pretože fungujú v online svete a sú preto menej bezpečné (váš PC, mobil môže napadnúť škodlivý softvér). Prirovnať ich môžeme k vašej bežnej peňaženke, s ktorou idete na nákup. V nej tiež nemáte všetky svoje peniaze. Najznámejšie sú Coinomi (mobil) alebo Electrum (PC)
  • cold wallets (studené peňaženky) – ide o peňaženky, kde by ste mali mať odložené peniaze, ktoré chcete držať ako dlhodobú investíciu – názov cold je odvodený od toho, že fungujú offline. Odporúčanými cold wallets sú hardvérové peňaženky Trezor a Ledger.

Odporúčaný bezpečný spôsob (nižší level)

  • kúpte si hardvérovú peňaženku Trezor alebo Ledger
  • vytvorte si cez Trezor alebo Ledger novú peňaženku a zapíšte si seed (nie digitálnou formou)
  • seed odložte na bezpečné miesto, kde nehrozí poškodenie, znehodnotenie alebo krádež

Odporúčaný bezpečný spôsob (vyšší level):

  • kúpte si hardvérovú peňaženku Trezor Model T
  • pri vytváraní novej peňaženky cez Trezor Model T zvoľte variantu Shamir Backup, ktorá rozdelí seed do viacerých častí tzv. shardov. Pomocou tejto funkcie budete potrebovať na obnovu celého seedu napríklad len 3 z 5 častí (shardov). Tieto shardy (časti) si môžete rozložiť na viacero rôznych miest a ak by sa vám náhodou jeden z nich stratil alebo znehodnotil, stále máte zvyšné štyri. Dokonca vám budú stačiť tri z 5 (ak zvolíte možnosť 3 z 5). Toto riešenie znižuje aj riziko krádeže seedu či znehodnotenia pre požiar. Ak budete mať doma napríklad len dva z 5 shardov a zvyšné tri na iných miestach, zlodej ani požiar nezapríčinia stratu vašich kryptomien, pretože seed si obnovíte pomocou zvyšných troch.

9 Čo ak sa môj privátny kľúč (seed) znehodnotí, stratí, alebo ho ukradnú? Ako ho chrániť?

Seed, teda kombinácia 12 až 24 slov, je alfou a omegou vášho vlastníctva kryptomien na peňaženke, ku ktorej bol vygenerovaný. Strata, znehodnotenie alebo lúpež seedu znamená, že ste o tieto kryptomeny nenávratne prišli.

Možným riešením pri znehodnotení je zapísať si seed na odolnejší materiál. Zaujímavou možnosťou je objednať si produkty Cryptosteel alebo Bunkeroid, čo sú riešenia, ktoré ponúkajú odolnejšiu formu zápisu seedu. Avšak ani tie nezaručujú, že odolajú poškodeniu v prípade veľkého požiaru.

Inou alternatívou je použiť technológiu Shamir Backuphardvérovej peňaženke Trezor Model T, ktorá rozdelí seed do viacerých shardov (častí), pričom na obnovu seedu vám budú stačiť napríklad len 3 z 5 shardov (podľa vášho nastavenia). To znižuje riziko straty prístupu ku peňaženke tým, že si tieto shardy (časti) rozložíte na viacero rôznych miest. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v 8. bode „Ako si mám bezpečne uschovať svoje kryptomeny?“.

10. Môžem kryptomeny držať aj na burze?

Môžete, ale neodporúča sa to. Ak máte kryptomeny na burze alebo zmenárni, reálne ich nevlastníte, pretože k ním nemáte privátne kľúče (seed). Ak danú platformu hacknú, skrachuje alebo ju vytunelujú jej majitelia, vám nič nezostane. K tomu, čo ste mali na nich uložené, sa už nikdy nedostanete. Preto sa odporúča burzy a zmenárne, samozrejme len tie dôveryhodné, využívať len na nákup a predaj, no nie na dlhodobú úschovu vašich kryptomien. Keď si kryptomeny kúpite, pošlite si ich na vaše kryptopeňaženky, ku ktorým máte spomínané privátne kľúče (seedy).

Druhou stranou mince je skutočnosť, že mnoho ľudí si nevie dostatočne bezpečným spôsobom daný privátny kľúč strážiť. Inak povedané boja sa, že im ho ukradnú, alebo sa stratí, či poškodí. Preto sa nám pozdáva ako najideálnejšie riešenie tzv. Shamir Backup od Trezoru. Viac sa dozviete v 8. bode s názvom “Ako si mám bezpečne uschovať svoje kryptomeny?”.

11. Aký je rozdiel medzi kryptomenovou zmenárňou a burzou?

Zmenáreň slúži predovšetkým na nákup a predaj kryptomien. Zväčša ponúkajú možnosť ich kúpy pomocou platobnej karty, online platbou cez internet banking či SEPA prevodom. Zmenárne sú typické aj tým, že majú menšiu ponuku kryptomien, no jednoduché a praktické rozhranie. Niektoré z nich, napríklad Coinbase, umožňujú aj dlhodobé držanie vašich kryptomien. Lenže k ním nevlastníte k privátne kľúče.  My vám odporúčame českú kryptozmenáreň Simplecoin a americkú zmenáreň Coinbase.

Burzy sa odlišujú tým, že na nich môžete s kryptomenami obchodovať a to v rámci desiatok rôznych obchodných párov. Burzy majú taktiež širšiu ponuku kryptomien, odporúčame vám burzu Binance. Vás môžu zaujímať z dvoch dôvodov:

  • Chcete obchodovať
  • Chcete na nich získať kryptomenu, ktorá nie je v ponuke bežných kryptozmenárni. V tomto prípade si na burzu odošlete napríklad Bitcoin a na burze ho vymeníte za vami vybranú kryptomenu. Tú si následne môžete z burzy odoslať naspäť na peňaženku, ktorá ju podporuje.

12. Aká je najlepšia stratégia investovania do kryptomien?

História ukazuje, že najlepšou stratégiou je pravidelný nákup konkrétnej kryptomeny, napríklad Bitcoinu, v rovnaký čas a v rovnakej hodnote – napríklad každý pondelok za 20 eur alebo vždy v prvý deň v mesiaci napríklad za 100 eur. Táto stratégia priemeruje jej nákupnú cenu. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali aj s konkrétnymi príkladmi v tomto článku a rozhodne vám ho odporúčame prečítať. Informujeme v ňom aj o zmenárňach, v ktorých sa dá proces pravidelného nákupu automatizovať.

13. Dajú sa kopírovať obchody skúsenejších investorov do kryptomien?

Pokiaľ ide o kryptomeny, sú nám známe dve platformy, ktoré podporujú takzvaný „Copy trading”. Jeho výhoda je v tom, že si môžete najprv pozrieť tabuľku najobľúbenejších a najúspešnejších obchodníkov na danej platforme a následne nastaviť, aby vaše obchody kopírovali nové obchody daného tradera a to zadarmo. Ani to samozrejme nezaručuje úspech, no v prípade, že ste úplný začiatočník, je vysoko pravdepodobne, že títo overení traderi zvládnu obchodovanie lepšie než vy. Téme kopírovaná obchodov u brokera eToro, ktorý má túto službu zvládnutú naozaj výborne,  sme sa podrobne venovali v tomto článku. Copy Trading je populárny aj na platforme NAGA, ktorú využívajú aj traderi slovenských trading skupín Trader 2.0 a Kryptotrejder.

Upozornenie:
eToro je platforma, ktorá ponúka investovanie do akcií a kryptomien, ako aj obchodovanie s CFD. Vezmite prosím na vedomie, že CFD sú komplexné nástroje a sú vystavené vysokému riziku straty peňazí v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní CFD s týmto poskytovateľom stráca 75% účtov retailových investorov peniaze. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako CFD fungujú, a či si môžete dovoliť riskovať stratu svojich peňazí. Minulá výkonnosť nie je ukazovateľom budúcich výsledkov. Kryptoaktíva sú volatilné nástroje, ktoré sa môžu vo veľmi krátkom časovom rámci značne pohybovať, a preto nie sú vhodné pre všetkých investorov. Okrem kryptomien, ktoré nie sú poskytované prostredníctvom CFD, nie sú kryptomeny regulované, a preto sa na ne nevzťahuje žiadny regulačný rámec EÚ.

14. Čo je to blockchain trilemma?

Kryptomeny sa snažia vyriešiť takzvanú blockchain trilemmu, no v čase písania tohto textu môžeme skonštatovať, že ani jedna z nich tento problém zatiaľ úplne úspešne nevyriešila.

Trilemma spočíva v tom, že dokonalý blockchain by mal spĺňať všetky tri predpoklady:

  • Byť decentralizovaný
  • Nemať problémy so škálovateľnosťou, teda priepustnosťou a rýchlosťou transakcií
  • Byť bezpečný

Najbližšie k naplneniu tohto cieľa je Bitcoin, ktorý je všeobecne považovaný za decentralizovaný (hoci kritici tvrdia, že jeho ťažba sa sústredí hlavne v Číne) a zároveň bezpečný. Koniec roka 2017, kedy zažil Bitcoin doposiaľ najväčší boom však ukázal, že má problém so škálovateľnosťou. To viedlo k tomu, že realizácia transakcií trvala aj niekoľko hodín a poplatky za ne boli extrémne vysoké (bežne nad 20 dolárov bez ohľadu na hodnotu transakcie). Bitcoinu by lacné a rýchle transakcie mala zabezpečiť technológia Lightning Network, ktorá sa buduje na jeho druhej vrstve. Kritici však tvrdia, že Lightning Network je výrazne centralizovaný (aspoň doposiaľ), čím Bitcoin opäť naráža na problém blockchain trilemmy.

Iné kryptomeny dokážu lepšie škálovať, teda realizovať omnoho rýchlejšie a lacnejšie transakcie, no nie sú také decentralizované ako Bitcoin. Príkladom je kryptomena XRP, ktorá je pod kontrolou spoločnosti Ripple. Výrazne nižšiu decentralizáciu majú aj iné projekty, ktoré výborne škálujú – napríklad Tron či EOS.

Kryptomena Ethereum má podobné problémy so škálovateľnosťou ako Bitcoin, no prechodom na algoritmus Proof of Stake verí, že tento problém vyrieši. Zatiaľ je však všetko len vo fáze testovania. Podobné je na tom aj projekt Cardano, ktorého vývojári tvrdia, že sú k vyriešeniu blockchain trilemmy naozaj blízko. Zatiaľ však podobne ako Ethereum fungujú len v rámci testovania.

15. Čo je to ťažba kryptomien?

V prvom rade treba poznamenať, že nejde o žiadnu ťažbu v bani. Za ťažbu kryptomien sa zjednodušene povedané považujú zložité výpočty, ktoré vykonávajú počítače respektíve zariadenia určené na túto činnosť. Ich prevádzkovatelia za to dostávajú odmenu v podobe novo vyťažených kryptomien (napríklad Bitcoinu). Možnosť vyťažiť nove kryptomeny, ktoré majú určitú hodnotu, slúži ako motivácia pre prevádzkovateľov ťažobných zariadení, aby pokračovali v tejto činnosti. Ťažba je totiž mimoriadne dôležitá pre funkčnosť danej kryptomeny – overujú sa počas nej transakcie a zabezpečuje sa tým celá sieť. Téme ťažby sme sa podrobnejšie venovali v tomto článku.

18. Chcel by som sa naučiť obchodovať na burze. Kde sa to naučím?

Ak ste sa rozhodli, že chcete s kryptomenami aktívne obchodovať, najprv vás chceme upozorniť, že táto činnosť je mimoriadne náročná a vyžaduje si okrem znalosti grafov aj správny money management a schopnosť ovládať svoje emócie na vysokej úrovni. Ak si myslíte, že ste schopní splniť tieto predpoklady, odporúčame vám pozrieť si naše profily slovenských a českých trading skupín Crypto kingdom (CZ), Trader 2.0 (SK) či Kryptotrejder (SK). Všetky ponúkajú mnoho materiálov na výučbu tradingu, viacero zaujímavých kurzov a tiež aktívny support. Je len na vás vybrať si tú, ktorá podľa vás ponúka najkvalitnejšie služby.

17. Čo je to Proof of Work (PoW) a Proof of Stake (PoS)?

Proof of Work (PoW) môžete tiež poznať ako “dôkaz o práci” a Proof of Stake (PoS) zas ako “dôkaz o vklade/podiele”, no štandardné sa používajú pre túto terminológiu originálne anglické výrazy. Ide o dve rozdielne riešenia, ktorých ulohou je zabezpečiť bezpečnosť daného blockchainu a zamedziť tzv. double spendingu (dvojitej útrate).

Na konsenzuse Proof of Work funguje väčšina kryptomien vrátane Bitcoinu. Je to rokmi overený systém, ktorý so sebou prináša výhody, no aj niekoľko úskalí, ako je napríklad spotreba elektriny. Záujem o konsenzus Proof of Stake stúpol najmä po tom, čo kryptomena Ethereum prezradila svoj cieľ prejsť na tento algoritmus pre jeho viaceré nesporné výhody.

Z pohľadu odmien pre užívateľov platí, že v prípade Proof of Work sa kryptomeny ťažia (vykonáva sa určitá práca). Kryptomeny v tomto prípad ťažia takzvaní mineri, ktorí za to dostávajú odmenu v podobe novovyťažených mincí. U Proof of Stake dostávajú odmenu držitelia daných tokenov za takzvaných staking. Koncept Proof of Work overili roky, kým Proof of Stake zatiaľ na výraznejší zaťažkávací test ešte len čaká.

Tejto pomerne zložitej téme sme sa podrobnejšie venovali v článku Proof of Work vs. Proof of Stake: Základné rozdiely, plusy a mínusy.

16. Oplatí sa ťažiť kryptomeny doma?

Ťažiť kryptomeny doma je zložité a väčšina na nej prerobí. Vďaka rastu hodnoty kryptomien totiž vznikli špecializované zariadenia na ťažbu, ktorým sa v domácich podmienkach nedá konkurovať. Pre ilustráciu kým Bitcoin bolo kedysi možné ťažiť aj cez domáci počítač, dnes by ste cez počítať nevyťažili Bitcoin pravdepodobne ani za milióny rokov. Vznikli totiž takzvané ASIC minery s omnoho vyššou výkonnosťou a samozrejme aj spotrebou elektriny. Pravdou je, že existujú kryptomeny, ktoré blokujú ťažbu cez ASIC minery a je možné ťažiť ich napríklad pomocou grafických kariet. Nováčikovia by sa však do tejto veci púšťať nemali, pretože aj táto forma ťažby vyžaduje nemalú investíciu a predovšetkým štúdiu danej problematiky. Omnoho jednoduchším spôsobom ako nadobudnúť dané kryptomeny je kúpiť si ich.

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Ak chcete obnoviť heslo, zadajte svoje používateľské meno alebo e-mailovú adresu.