Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Kryptomena Solana má ďalší veľký problém – hackli jej peňaženky, škody môžu byť obrovské

Článok

hacker
Zdroj: Pixabay.com

Kryptomena Solana (SOL) zažíva ďalší nepríjemný deň jej stále relatívne krátkej histórie – po tom ako v predošlých mesiacoch minimálne 7-krát nefungoval jej blockchain, čo poukázalo aj na silnú centralizáciu tejto kryptomeny, došlo k azda ešte negatívnejšej správe – ľudia hlásia hacky kryptopeňaženiek na nej postavených.

Portál Cointelegraph informoval, že množstvo užívateľov hlási cez rôzne sociálne siete napadnutie ich kryptomenových horúcich peňaženiek (hot wallets), na ktorých mali mince SOL či iné na blockchaine Solana fungujúce tokeny. Hacky sa majú týkať minimálne dvoch peňaženiek s názvami PhantomSlope, no minimálne jeden z poškodených užívateľov tvrdí, že prišiel aj o kryptomeny na peňaženke Trust Wallet.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Odborníci na kryptomeny v reakcii na tieto správy odporúčajú všetkým, ktorí vlastnia tokeny na blockchaine Solana, aby si ich čím skôr previedli inam – buď na hardvérovú peňaženku, alebo aspoň na burzu, kde však zveria bezpečnosť daných mincí do rúk centralizovanej entity.

PeckShield, užívateľ špecializujúci sa na tému kybernetickej bezpečnosti, na Twitteri upozornil, že rozšírený hack môže byť spôsobený bezpečnostnou chybou priamo v chaine Solana, ktorá viedla odcudzeniu privátnych kľúčov. Jeho odhad je, že straty užívateľov môžu presahovať 8 miliónov dolárov.

Používateľ Paladin uviedol, že z peňaženiek Phantom mali byť odcudzené za 10 minút kryptomeny v hodnote 6 miliónov. V jednom konkrétnom prípade mali byť neznámemu používateľovi z peňaženky ukradnuté  kryptomeny za 500 000 USD.

Najhrozivejší odhad zverejnil Mist Track, ktorý na Twitteri napísal, že napadnutých mohlo byť už vyše 8000 peňaženiek a odcudzených v prepočte už viac ako 580 miliónov dolárov.

Generálny riaditeľ a zakladateľ Ava Labs Emin un Sirer tvrdí, že počet napadnutých peňaženiek presahuje číslo 7 000 a že každú minútu čelí útoku ďalších dvadsať peňaženiek. Zároveň skonštatoval, že keďže sú transakcie z týchto peňaženiek podpísané, je veľmi pravdepodobné, že útočníkom sa naozaj podarilo dostať priamo k privátnym kľúčom.

História transakcie peňaženky, ktorá je spájaná s ukradnutými kryptomenami, ukazuje, že pôvodne mali byť na ňu prevádzané kryptomeny z burzy Binance. Vyše 7 mesiacov však bola nečinná až do momentu útoku. Je teda možné, že útočníci zbierali privátne kľúče použivateľov hotwallets budovaných pre blockchain Solana už niekoľko mesiacov.

V tomto momente je možné skonštatovať, že aktuálny útok na Solana vypovedá o dvoch dôležitých poznatkoch – povesť bezpečnosti blockchainu Solana výrazne utrpela a držať kryptomeny na softvérových peňaženkách nemusí byť vždy dostatočne bezpečné. Sú totiž stále v online priestore, v ktorom môžu čeliť hackerskému útoku. Pri držaní kryptomien na hardvérových peňaženkách tento typ útoku nehrozí, pretože privátny kľúč sa nachádza v „offline“ priestore. My odporúčame hardvérovú peňaženku Trezor, ktorej sme sa podrobne venovali v tejto recenzii.

Recenzia & návod Trezor Model T: Najlepšia peňaženka pre kryptomeny (+Shamir Backup a Passphrase)

O situácii vás budeme samozrejme priebežne aktualizovať v ďalších článkoch na našom webe.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.