Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Krypto správy dňa (7.5.): Softfork Bitcoinu, Fidelity vstupuje do trhu či vážna chyba Tronu

Avatar

Článok

zo dňa

Bitcoin - veľryba

Kým kryptomeny čakajú na ďalší veľký rast, ich technológia neustále napreduje. Každý deň preto prinášame prehľad dôležitých správ o Bitcoine a altcoinoch v takomto prehľadnom usporiadaní.

Softfork Bitcoinu: Developer, ktorý prišiel so SegWit, navrhuje ďalší

Bitcoinový developer Pieter Wuille zverejnil na GitHube dva návrhy pre softfork Bitcoinu s názvom Taproot.  Ide o riešenie, ktoré by malo skombinovať výhody Markelized Abstract Syntax Tree (MAST) a podpisovej schémy Schnorr s cieľom docieliť, že bitcoinove transakcie budú obsahovať menej informácii. Podrobnosti tejto zaujímavosti sme zhrnuli tu.

Developer, ktorý prišiel so SegWit, navrhuje ďalší softfork Bitcoinu

Fidelity vraj čoskoro spustí inštitucionálne obchodovanie s Bitcoinom

Investičná firma Fidelity, ktorá spravuje majetok klientov v hodnote 7 miliárd dolárov, plánuje podľa informácii Blombergu už čoskoro rozbehnúť obchodovanie s Bitcoinom. Podrobnosti sa dočítate v tomto našom článku.

Fidelity vraj čoskoro spustí inštitucionálne obchodovanie s Bitcoinom

TRON mal vážnu chybu v blockchaine

Jeden jediný počítač mohol ohroziť funkčnosť celého blockchainu Tron (kryptomena TRX), tvrdí portal HackerOne, ktorý sa špecializuje na odhaľovanie chýb v kódoch. Chyba je už našťastie opravená. Podrobnosti sa dočítate v tomto článku.

TRON (TRX) mal vážnu chybu, ohrozený bol celý blockchain

Objemy transakcií DApps Ethereum sú na rekordných hodnotách

Objemy používania Etheru (ETH) na decentralizovaných aplikáciách (DApps) zaznamenali nové maximá, ale počet pribúdajúcich Dapps na on-chain Ethereum medzitým klesá. Viac o výsledkoch prieskumu analytickej spoločnosti Diar sa dočítate v tomto našom článku.

Objemy transakcií DApps Ethereum sú na rekordných hodnotách

O polku transakcií Bitcoin Cash sa v apríli postarala 1 adresa

Za viac ako polovicu transakcií kryptomeny Bitcoin Cash (BCH) bola v uplynulom mesiaci zodpovedná jedna jediná adresa.  Na základe Bitcoin Cash Exploreru sa zistilo, že táto adresa urobila viac ako 587 000 transakcií. Viac o tejto zaujímavosti a analýza možných dôvodov v tomto článku.

O polovicu transakcií Bitcoin Cash (BCH) sa v apríli postarala jedna adresa. Aký bol možný motív?

Veteráni Buffet a Munger opäť zosmiešňovali Bitcoin

Miliardár Charlie Munger (95), ktorý je viceprezidentom amerického holdingového konglomerátu Berkshire Hathaway, opäť ostro kritizoval Bitcoin. Pridal sa aj Warren Buffet. Viac sme o tom napisali tu.

Veteráni Buffett a Munger opäť zosmiešňovali Bitcoin

 Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.  

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Analýzy

LIVE STREAM (16.9.): Zhrnutie obchodných príležitosti na finančných trhoch

Avatar

Článok

zo dňa

od

live-video-jakub

Live stream začína o 21.00h

Trader Jakub Kraľovanský, ktorý pravidelne v utorky a štvrtky prináša pre kryptonovinky analýzy bitcoinu, vysiela dnes od 21.00 svoj webinár, v ktorom sa bude venovať okrem bitcoinu aj téme ECB a Bexitu, Libre, obchodnému páru EUR/USD, Nasdaq či S&P 500. Live stream začína o 21.00h a pozrieť si ho môžete aj na videu vyššie.

Upozornenie: Obsah videa je čisto informačný a nemožno ho považovať za investičnú radu. Urobte si vlastný prieskum a ak sa rozhodnete investovať do kryptomien (alebo iného druhú aktív), investujte vždy len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť. 

Čítať ďalej

Kryptomeny

Krypto správy dňa (16.9.): Problémy pre anonymné kryptomeny?

Avatar

Článok

zo dňa

od

anonym

Kryptomeny na čele s Bitcoinom od úvodu roka opäť rastú a nás zaujíma, čo nové sa udialo v tomto segmente za posledný deň. Prinášame vám tradičný súhrn dňa.

OKEx musí delistovať anonymné kryptomeny. Pridajú sa ďalšie burzy?

Juhokórejská burza OKEx musí na svojej verzii pre Južnú Kóreu zrušiť k 10. októbru podporu pre obchodovanie niekoľkých altcoinov, ktoré sa zameriavajú na užívateľskú anonymitu a to z dôvodu nových medzinárodných regulačných pravidiel. Ide o kryptomeny Monero, Dash, Zcash, Horizen a Super Bitcoin (SBTC), ktorých podporou by OKEx nemohol dodržať nové nariadenie Financial Action Task Force (FATF) o tom, že burzy sú povinné identifikovať obe strany realizujúce transakcie v hodnote vyše 1000 dolárov. Tieto pravidla zo strany FATF sa dotknú aj ostatných svetových búrz a mali by byť aplikované do leta 2020. Je zatiaľ veľmi otázne, ako sa k ním burzy postavia. Minimálne tie, ktoré fungujú na decentralizovaných blockchainoch, to pravdepodobne nebudú mať ako dodržať. Anonymné kryptomeny budú každopádne čeliť veľkej výzve. (cointelegraph.com)

PayPal o Libre opatrne, zástupcov Libry čaká dôležité stretnutie

Francúzska spravodajská agentúra France Press (AFP) citovala opatrné vyjadrenie popredného predstaviteľa PayPalu k pripravovanej kryptomene Libra. Medzitým dnes čakajú zástupcov Libra Association dôležité rokovania s bankármi. Podrobnosti sme zhrnuli v tomto článku.

PayPal o Libre opatrne, zástupcov Libry čaká dôležité stretnutie

Deutsche Bank sa pridala k blockchainovej sieti JP Morgan

Najväčšia nemecká banka Deutshe Bank sa pripojila k medzibankovej informačnej sieti (IIN), ktorú vytvoril americký gigant JP Morgan a je postavený na blockchaine Ethereum. IIN aktuálne využíva už 320 bánk, ktoré pomocou tejto platformy medzi sebou zdieľajú informácie o globálnych platbách. Deutsche Bank je však prvou skutočne veľkou bankou, ktorá sa rozhodla podporiť tento projekt, čo by mohlo vzbudiť záujem ďalších svetových bánk. Cieľom IIN je začleniť do systému 400 bánk do konca tohto kalendárneho roka. (cointelegraph.com)

Square Crypto podporil grantom “konkurenciu”

Projekt Square Crypto, ktorý založil šéf Twitteru a spoločnosti Square Jack Dorsey, venoval grant vo výške 100 tisíc dolárov na podporu open-source projektu BTCPay Foundation. Hoci sa môže zdať, že Square Crypto týmto krokom podporuje vývoj konkurenčnej aplikácie, jej zástupcovia v duchu idey Jacka Dorseyho vysvetlili, že ide o investíciu v produkt, ktorému veria – čiže bitcoinu. ,,Existujúce platobné spoločnosti majú na výber buď sa prispôsobiť, alebo zostať pozadu. Toto nie je investícia do konkurencie, ide o investíciu do peňazí budúcnosti – niečo na čom Square naozaj záleží,” vysvetľuje Square Crypto, ktoré plánuje takto podporovať aj ďalšie projekty. (https://cointelegraph.com)

Coinbase začala s podporou DASH

Americká zmenáreň Coinbase začne na svojej burze Coinbase Pro podporovať kryptomenu Dash vo všetkých jurisdikciách, ktoré podporuje Coinbase s výnimkou amerického štátu New York a Veľkej Británie.  Dash je tak po Tezos najnvšou kryptomenou, ktorá mieri na Coinbase Pro a pravdepodobne bude čoskoro dostupná aj na nákup a predaj priamo na zmenárni Coinbase. (cointelegraph.com)

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Kryptomeny

PayPal o Libre opatrne, zástupcov Libry čaká dôležité stretnutie

Avatar

Článok

zo dňa

od

libra-politika

Francúzska spravodajská agentúra France Press (AFP) citovala opatrné vyjadrenie popredného predstaviteľa PayPalu k pripravovanej kryptomene Libra. Medzitým dnes čakajú zástupcov Libra Association dôležité rokovania s bankármi.

PayPal zatiaľ hovorí o Libre opatrne

Podľa viceprezidentky PayPalu pre vzťahy s investormi Gabrielle Rabinovitchovej je členstvo PayPalu v Libra Association zatiaľ len nezáväzné a v nemožno ho chápať tak, že PayPal bude v čase spustenia kryptomeny Libra naisto členom asociácie, ktorá ju bude prevádzkovať a starať sa o jej stabilitu a funkčnosť.

,,Myslím si, že sa bude musieť urobiť ešte veľa roboty, kým sa z Libry stane viac než len vzrušujúci nápad,” poznamenala, no dodala, že hoci je Libra ešte ďaleko od spustenia a aktuálne čelí mnohým regulačným prekážkam, vo svojej podstate koreluje s cieľmi a predstavami spoločnosti PayPal. ,,Preto veríme v jej potenciál,” priznala úprimne.

Libra Association je nezávislá nezisková členská organizácia, ktorá vznikla za účelom riadenia prevádzky kryptomeny Libra. Medzi jej členov patria okrem PayPalu aj spoločnosti ako Visa, Mastercard, Uber či Spotify. Každý z 28 zakladajúcich členov sa zaviazal investovať do projektu 10 miliónov dolárov. Tri z nich údajne zvažujú, že z projektu odstúpia.

Stretnutie bankárov s predstaviteľmi projektu

Úž dnes sa úradníci Európskej centrálnej banky (ECB) a 25 globálnych centrálnych bank vrátane Bank of England, Deutsche Bundesbank či Federálnej rezervnej banky v New Yorku stretnú s predstaviteľmi Libra Association, aby spoločne hovorili o možných rizikách tejto kryptomeny pre súčasný finančný systém. Výsledky tohto stretnutia zrejme veľa napovedia o ďalšom vývoji projektu.

Správy z minulého týždňa

O Libre sa veľa hovorilo aj v uplynulom týždni. Kým generálny riaditeľ Libra Association Berntrand Perez v rozhovore pre francúzsky Les Oechos prezradil, že spustená bude v druhej polovici roka 2020, francúzski a nemeckí zákonodarcovia sa medzitým nechali počuť, že sú proti tomu, aby mohla byť používaná ako platidlo v rámci ich krajín, či celej Európskej únie.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Analýzy

Technická analýza (16.9.): Bitcoin a ďalšie alter-špekulácie v trendu

Avatar

Článok

zo dňa

analyza-bitcoin-curaj

Kryptonovinky na základe spolupráce s kryptotrejdermi zo slovenskej a českej scény prináša pravidelné aktualizácie k Bitcoinu. Dnes sa na kráľa kryptomien pozrel Ing. Jan Čuraj z Crypto Kingdom.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičným poradenstvom alebo obchodným odporúčaním.

Bitcoin (BTC)

Od minulého pondělí se na bitcoinu neudálo nic nového a prakticky pokračujeme vývoje z minulé mojí analýzy. Bitcoin hitnul support kolem 10 000 USD a podle bullish scénáře tuto cenu udržel. Nyní jsem spíše zastáncem krátkodobého medvědího pohybu zpět na 10 000 USD a ostestování supportu.

4hodinový graf BTC/USDT

Dominance  bitcoinu

Dominance bitcoinu jede stále stejně a drží natvrdo hranu kanálu z minulého článku. Aktuálně nedošlo k prasknutí 70% úrovně zpět do kanálu.

Celková kapitalizace

Díky vysoké dominance vypadá graf celkové kapitalizace dost podobně jako graf bitcoinu a tím pádem beze změny z minulého týdne a scénáře stejné.

Kapitalizace altcoinů

Ačkoliv to vypadá s altcoiny, že se skoro nehýbou, tak kapitalizace malými kroky směřuje vzhůru do rezistence kolem 80 mld. USD. Ovšem tento pohyb vzhůru je absolutně bez impulsivních pohybů, které bychom chtěli vidět. Počítám s tím, že dokud bude bitcoin stagnovat, tak kapitalizace altcoinů doleze do cílených 80 mld. USD. Pak pravděpodobně dojde k silnému dumpu pod 60 mld. USD.

4hodinový graf kapitalizace altcoinů

Aktuální strategie na kryptoměnách

Nyní mám stále 10 % kapitálu na HODL v našem alternativním fondu na kryptoměny a navýšil jsem razantně počet miningových strojů, neboť jsem je skupoval po opětovné nerentabilitě konkurence ze směšné ceny. Mám návratnost strojů maximálně do jednoho roku. Altcoiny vůbec neřeším zatím a na bitcoinu jsem bullish. Při krátkodobém dumpu budu natvrdo vstupovat na limitkách, při pohybu vzhůru aplikovat swingové trady včetně robotů na bitmexu.

Kromě kryptoměn aktuálně řeším alternativní investice jako byl prvotřídní nákup zemního plynu, nebo monitoruji nyní korekci na zlatě a stříbře, které se jeví zajímavě, neboť se řítíme opět do silné QE a trendu snižování úrokových sazeb. Na celou analýzu s videem se můžeš podívat ZDE.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičným poradenstvom alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Ján Čuraj

Ing. Jan ČurajCryptoKingdom50-50
Tradingu se věnuji 14 let a byl jsem traderem hedgeového fondu v obchodování měnových futures. Aktuálně obchoduji třetím rokem kryptoměny pro Crypto Kingdom a řídím vlastní alternativní fond zaměřený na ruční a robotické obchodování kryptoměn.

Čítať ďalej

Kryptomeny

Prehľad trhu (16.9.): Stále čakáme na pohyb Bitcoinu

Avatar

Článok

zo dňa

od

prehlad-trhu-bitcoin

16.9.2019 – Posledný týždeň bol z pohľadu cenového vývoju bitcoinu mimoriadne nudný. Bitcoin stále drží cenu nad 10 tisíc dolármi.

Upozornenie: Ceny kryptomien, ktoré uvádzame v tomto článku, sú platné v čase jeho písania a v súčasnosti môžu byť iné. Aktuálne ceny kryptomien nájdete v tejto našej sekcii

Bitcoin

Bitcoin sa oproti svojej cene pred 24 hodinami prakticky nepohol a na grafe ide do strany. Jeho súčasná cena 10 350 dolárov je zároveň takmer identická s cenou spred 7 dní. Počas nich bol najvyššie na cene 10 420 dolárov a najnižšie na hodnote 10 020 USD.

btc

Ethereum

Cena Ethereum posilnila za posledných 24 hodín o štyri percentá a za týždeň je v pluse 8 percent. Traderi, ktorí veria v ďalší altcoinový bullmarket sa domnievajú, že práve rast Ethereum môže značiť zmenu v nálade na trhu s altcoinami. Na tieto závery je však zatiaľ príliš skoro. Cena Ethereum je aktuálne necelých 195 dolárov.

eth

XRP (Ripple)

Hodnota XRP posilnila oproti nedeli o 0,5% na 0,263 USD. Z týždenného pohľadu je XRP v miernom jednopercentnom pluse.

xrp

Top skokani a prepadáky

Hoci väčšina popredných altcoinov skončila za posledný deň v zelených číslach len málo z nich urobilo výraznejší pohyb smerom hore. Výnimkou sú spomínané Ethereum (+4%) a Waves (+5,5%). Z týždenného pohľadu je suverénnym top skokanom Cosmos (+37%) a výborne sa darilo aj KuCoin Shares (+16%).

Na opačnej strane musíme spomenúť oslabenie Chainlink (-11%) a VSystems (-13%).

Trhová kapitalizácia, dominancia BTC, volume

Kapitalizácia trhu je aktuálne 267 miliárd dolárov, čo je hodnota, okolo ktorej sa trh pohybuje už dlhšiu dobu. Volume je podľa CoinMarketCapu 44 miliárd USD, z čoho tvorí obchodovanie s bitcoinom len 12 miliárd. Onchainfx.com reportuje volume bitcoinu na popredných burzách len 355 miliónov dolárov. Pre ilustráciu pred prázdninami volume trhu častokrát výrazne presahovalo 100 miliárd USD.

Pokiaľ ide o dominanciu bitcoinu, tá mierne klesla na 69.4%. Ďalšie posilňovanie bitcoinu na trhu pravdepodobne prinesie až jeho výraznejší cenový pohyb.

Takýto krátky report nájdete na kryptonovinkách každé ráno. Spomíname v ňom len kryptomeny, ktoré patria medzi 50 najhodnotnejších podľa aktuálnych dát CoinMarketCapu.

Zdroj dát a screenshotov: CoinMarketCap, 360Coin

Čítať ďalej

Analýzy

LIVE STREAM (15.9.): Analýza bitcoinu a altcoinov tradermi Crypto Kingdom

Avatar

Článok

zo dňa

od

live stream ck

Live stream začína v nedeľu 15.9. od 20.00h

Bitcoin má za sebou jeden z najnudnejších týždňov za poriadne dlhú dobu. Veď jeho cena sa v čase písania tohto textu oproti minulej nedeli prakticky vôbec nezmenila. Podobné je to aj s dominanciou bitcoinu na trhu, ktorá je stále na úrovni 70 percent. Traderi Crypto Kingdom Jan Čuraj a Michal Majzlík sa vyjadria k súčasnemu stavu na trhu s kryptomenami vo večernom live streame, ktorý začína o 20.00h.

TIP: Vyskúšajte na trading skvelý pomocný nástroj 3commas, ktorý prepojíte s vašou burzou. Recenziu si môžete prečítať tu.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto videu sú výhradne informačného chaterkateru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. 

Čítať ďalej

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

V priebehu týždňa vám prinášame prostredníctvom samostatných článkov a rýchleho denného prehľadu desiatky zaujímavých správ zo sveta kryptomien. Rozhodli sme sa, že raz do týždňa, teda v nedeľu, vám poskytneme súhrn toho najpodstatnejšieho.

Bitcoin

Hneď v úvode týždňa sme vás informovali o tom, že bitcoin hashrate je veľmi blízko k prekonaniu magickej hranice 100 kvintiliónov hashov za sekundu, čo naznačuje, že záujem minerov o ťažbu bitcoinu neustále rastie. Naznačovať to však môže aj to, že do hry vstúpili nove ešte výkonnejšie ASIC minery.

Zaujímavo sa k téme Bitcoin ETF vyjadril šéf Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) Jay Clayton, ktorý priznal, že v tejto veci nastal výrazný pokrok. Zároveň však poznamenal, že ešte treba dokončiť veľa práce. Bude teda prvé Bitcoin ETF schválené už tento rok? To naozaj nevieme, ale ak vás táto téma zaujíma viac, otvorte si náš článok.

Bitcoin podľa českého odborníka na blockchain a kryptomeny Jaromíra Tesařa neskoro reaguje na meniace sa prostredie a to je jeho veľkou slabinou. Tak nejak sa vyjadril v našom rozhovore, v ktorom sme sa venovali téme hrozby centralizácie bitcoinu a rozdielom medzi Proof of Work a Proof of Stake. Celý rozhovor si môžete prečítať tu.

Rozhovor: J. Tesař: Slabinou Bitcoinu je neschopnosť včas reagovať na meniace sa prostredie

Dominancia Bitcoinu na trhu s kryptomenami bude podľa generálneho riaditeľa BlockStreamu Adama Backa neustále stúpať až k hranici 90 percent, čo bude naďalej viac a viac ochromovať altcoiny. Podrobnejšie sme sa jeho názoru venovali tu.

Populárny kryptomenový analytik PlanB na Twitteri naznačil, že existuje jasná súvislosť medzi mining difficulty (obtiažnosťou ťažby bitcoinu) a jeho cenou. Myslí si, že do roka 2021 sa cena bitcoinu dostane nad 30 tisíc dolárov. Podrobnejšie sme tému zhrnuli tu.

Môže americká vláda zakázať Bitcoin? Trhový analytik Tom Lee si myslí, že áno. Administratíva Donalda Trumpa je podľa neho nevyspytateľná, čo naznačila návrhom zákona na zákaz elektronických cigariet.

Trochu štatistiky k bitcoinu na záver – spoločnosť BitcoinEconomics.io spracovala analýzu a uviedla, že bitcoinoví investori sa z historického pohľadu dostali do zisku najneskôr do 1 335 dní.

Altcoiny

Tradične veľa sa hovorilo o kryptomene Facebooku Libra. Dozvedeli sme sa, že Facebook ju plánuje spustiť v druhej polovica roka 2020. Taktiež vieme, že by mala byť krytá cennými komoditami a košom popredných svetových fiatových mien vrátane dolára, eura, japonského jenu, no nie čínskeho juanu. A dozvedeli sme sa tiež to, že Nemecko a Francúzsko sa stavajú voči Libre veľmi negatívne a ich zákonodarcovia sa budú zrejme snažiť o to, aby v týchto krajinách nebola povolená.

Hlavný odborník na kryptomeny portálu Quora Marius Kramer vypracoval článok, v ktorom vymenoval štyri altcoiny mimo súčasnú prvú desiatku kryptomien podľa trhovej kapitalizácie, ktoré majú najväčšiu šancu dostáť sa do nej v priebehu najbližších 12 mesiacov. Viaceré z nich vás pravdepodobne prekvapia. Viac v článku.

Quora: 4 kryptomeny mimo TOP10 so šancou dostať sa do prvej desiatky

Tri zaujímavé altcoiny – NEO, EOS a TRON čakajú v najbližšej dobe významné aktualizácie. Podrobnosti sme zhrnuli v tomto článku.

Šéf spoločnosti Ripple Brad Garlinghouse odmietol tvrdenia, že Ripple manipuluje s cenou XRP a má negatívny vplyv na jej hodnotu. Vyhlásil, že nakoľko Ripple drží najviac XRP spomedzi všetkych investorov, je práve Ripple tou entitou, ktorej najviac záleží na tom, aby hodnota XRP rástla.

Mali by ste tiež vedieť…

 • Ak príde ekonomická recesia, podľa štúdie investičnej platfomy eToro budú mať najmä mileniáli sklon k investovaniu do kryptomien. Viac sa dočítate tu.
 • Vplyv na cenu altcoinov by mohlo mať spustenie americkej verzie burzy Binance s označením Binance US. Stať by sa tak malo už čoskoro.
 • Spoločnosť SWIFT, ktorá realizuje väčšinu medzinárodných transakcií, si myslí, že kryptomeny sú nestabilné a zbytočné. Za možnú konkurenciu, ale len krátkodobo, považuje kryptomenu Libra od Facebooku.
 • Šéf Twitteru Jack Dorsey poprel, že by Twitter pripravoval vlastnú kryptomenu a potvrdil, že je fanúšikom bitcoinu.
 • Finančný investičný gigant Charles Schwab sa zatiaľ o kryptomeny nezaujíma. Zdá sa, že trh s kryptomenami pre správcu vyše 3,2 bilióna dolárov je ešte veľmi malý a rizkový.
 • Výrazný úspech dosiahol decentralizovaný prehliadač Brave, ktorý sa na japonskom trhu dostal na Google Play už pred prehliadač Chroome od Google.
 • Čínska centrálna banka je oveľa ďalej, než ostatne svetové centrálne banky pokiaľ ide o kryptomeny a technológiu blockchain. Povedal to šéf spoločnosti Circle Jeremy Allaire
 • Záujem o futures trading na burze Binance je obrovský napriek tomu, že je zatiaľ len v testovacej prevádzke
 • Americká burza Gemini chystá ponúkať vlastné custody riešenie úschovy kryptomien pre inštitucionálnych investorov.
 • Najviac registrovaných kryptomenových zmenárni a búrz je v Európskej únii. Ak vás zaujíma táto téma podrobnejšie, kliknite sem.
 • Zmenáreň Coinbase zvažuje, že vytvorí vlastnú platformu pre IEO a STO.

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

Rozhovor: J. Tesař: Slabinou Bitcoinu je neschopnosť včas reagovať na meniace sa prostredie

Avatar

Článok

zo dňa

od

rozhovor-tesar

Nekončiaca polemika o tom či je bitcoin jedinou ozajstnou kryptomenou, alebo ho nahradí v budúcnosti lepšia kryptomena (altcoin), ktorý je technologicky ďalej, než súčasný kráľ, nás motivovala osloviť ohľadom tejto témy odborníka na technológiu blockchain a kryptomeny Jaromíra Tesařa zo skupiny AOGaS. Rozprávali sme sa nielen o úskaliach bitcoinu, mining pooloch, ktoré podľa Jaromíra ohrozujú decentralizáciu a bezpečnosť bitcoinu, ale aj o jeho pohľade na to, prečo je Proof of Stake lepším riešením, než koncept Proof of Work, ktorý využíva bitcoin.

Zdieľate s Jaromírom podobný názor, alebo to vidíte inak? Neváhajte článok komentovať.

Decentralizovanosť, škálovateľnosť a bezpečnosť – to sú akési tri základne body, ktoré by mala naplniť “dokonalá“ kryptomena. Keď čítam tvoje príspevky v komunitných fórach o kryptomenách, vyčítaš bitcoinu a konceptu Proof of Work najmä to, že zlyháva v decentralizovanosti, pretože veľkých mining poolov nie je ani 10 a ako si sám upozornil, samotný Bitmain disponuje skrz svoje pooly BTC.com a Antpool vyše 30% hashrate. Ak by sme teda trochu zakonšpirovali, mohli by sme tvrdiť, že ak by sa Bitmain dohodol ešte s prevádzkovateľom jedného veľkého poolu, mohol by teoreticky prepísať históriu transakcií. O niečom takom sa dokonca špekulovalo po hacku Binance. Viem teda, že túto vec bitcoinu pravidelne vyčítaš a vidíš v tom jeho veľkú slabinu. Chcel by som ťa však požiadať, aby si našim čitateľom vysvetlil, ako sa bitcoinova komunita a hlavne vývojári snažia tento problém riešiť, teda dosiahnuť väčšiu decentralizovanosť ťažby (a následne doplň tvoj názor, či im dávaš šancu).

Decentralizace, škálovatelnost a bezpečnost je takzvané blockchain trilema a ve zkratce se dá říct, že se hledá řešení jak dosáhnout vysoké úrovně ve všech třech bodech. V distribuovaných sítích platí, že decentralizace je významná součástí bezpečnosti.

Decentralizace se dá chápat také jako rozložení práva pro utvoření konsensu na maximální možný počet účastníků a zabezpečení proti vzniku jednotlivců se silným právem rozhodovat. Utvořit blok má v současnosti zpravidla jedna náhodně vybraná entita a ostatní nody blok buďto akceptují, nebo ho odmítnou. Ideální případ je, když se na produkci bloků i kontrole podílí všichni účastníci.

Lidé si často mylně myslí, že vysoký hashrate zaručuje neprůstřelnou bezpečnost protokolu. Není tomu tak, existuje celá řada možných vektorů útoků třeba na síťové úrovni a šance na ně se mění v čase. Pokud roste hashrate, přestává se těžba v některých regionech vyplácet. To máme regionální centralizaci těžby. Pokud se hashrate stýká do několika málo čínských poolů, mluvíme o kritických místech selhání. Takže pokud se Bitmain dohodne s dalším pool operátorem, nebo se dvěma, mohou si teoreticky dělat co chtějí. Ale pozor, historii mohou přepisovat doslova jen pár bloků zpět. Jít do hloubky moc nemohou, neboť by těžko doháněly paralelní konkurenční větev. To by si museli útočníci ještě pomoc třeba vhodným načasováním po aktualizaci náročnosti těžby a alespoň krátkodobým odstřižením či zneužitím konkurenčního hashrate, což je díky centralizaci možné. 

Rozvětvení jsou v blockchainu nechtěnou záležitostí, neboť se zahazují transakce. Právo vybrat si větev, na které se bude pokračovat je pro pooly také velká a potenciálně zneužitelná výhoda. Mnohem větší riziko je ale potenciální cenzura transakcí. 

Využití externího zdroje má kromě výhod i své nevýhody, neboť někdo s velkým balíkem fiatu může lehce získat nějakou moc. Třeba založit obrovský pool a dále vyřazovat menší hráče. Nebo koupit Bitmain se všemi technologiemi, vyrobit nový výkonnější ASIC a ten neprodávat veřejně. Možností je mnoho. Externí zdroje či činitelé se dají do značné míry monopolizovat.

Jakmile jsou v decentralizovaném systému kritická místa selhání, nedá se nikdy mluvit o bezpečném řešení. Malý počet pool operátorů je v současnosti asi největší problém. Řešení je zatím v nedohlednu. Existují snahy dát právo výběru transakcí menším těžařům přes konkurenční protokoly BetterHash a Stratum 2. Bohužel, menší těžaři mizí a vše se přesouvá do hal, které stejně často vlastní sami pooly. Důvěryhodné informace o tom, kolik pooly mají vlastního hashrate nemáme. Otázka tedy je, komu se to právo vlastně dává. Ale nechci to odsuzovat hned na začátku. Jsem rád, že se konečně po letech něco děje. Ale i kdyby se tyhle protokoly nasadili, ve finále to jen ubere nějaká práva poolům, které nadále zůstanou slabinou systému. Lepší řešení se nedá bez radikálního zásahu do protokolu udělat, neboť PoW funguje na principu silnějšího v otevřené soutěži s nízkým prvkem náhody. 

Vlastníci mining poolov si určite dobre uvedomujú, že ak by sa snažili takto hrubo zasiahnuť do bitcoinu, ohrozili by tým jeho dôveryhodnosť. A tým pádom by ohrozili celé svoje podnikanie. Nie je to dostatočne silný argument, že sa nemusíme tejto možnosti obávať?

Teoreticky ano, prakticky ne. Pokud máme šanci byť teoretickou možnost útoku eliminovat, musíme to udělat. V historii jakákoliv forma centralizace selhala a to se bavíme o 19. století. U PoW to vidíme znovu. Je potřeba si uvědomit, že pokud bude nějaký distribuovaný protokol páteří finančního světa, tlaky na něj budou obrovské a útoky mnohem propracovanější. Pool operátoři jsou jen lidé a ti mohou začít sledovat své zájmy a bez ohledu na incentivy a podporovat vybrané transakce. Nebo je k tomu může někdo přinutit, či tajně převzít celý pool i s halami. Teď můžeme zabřednout do nekonečných teoretických úvah, co by kdyby. Nemá to cenu, protože nevíme kdy k tomu dojde a v jakém stavu decentralizace síť bude. Problém je, že jsme na úrovni protokolu nedokázali eliminovat tento typ útoku. Pokud by tomu tak bylo, nemuseli bychom vůbec teoretizovat. Z pohledu útoku můžete mít otevřená vrátka, můžete se je snažit co nejvíce zavřít, nebo je vůbec nemít. Bitcoin má vrátka doširoka otevřená, místo aby se snažil je vůbec nemít. Snáze se útočí na 10 lidí či míst, než na tisíce či miliony. 

Největší slabinou Bitcoinu je dle mého názoru neschopnost včasně a adekvátně reagovat na měnící se externí prostředí, tedy potažmo o něco lepší decentralizované řízení projektu. Rozšířený názor, že Bitcoin raději nebudeme moc měnit, abychom ho náhodou nerozbili a budeme tomu dokonce říkat feature je z pohledu IT dost mimo. Alespoň minimální údržba je vždy nutná. Externí prostředí protokolu se neustále mění. Přicházejí noví lidé a mají vyšší nároky na vlastnosti a škálovatelnost, zvyšuje se propustnost TCP/IP sítě, zastarávají šifry a vznikají nové kryptografické nástroje, nebo nepřirozeně roste hashrate a síť se centralizuje. Bez reakce na změny protokol zastarává a konkurence výhody určitě využije. Nebo nějaký útočník. 

Lidé vždy využívali tu nejlepší dostupnou technologii. Historicky tomu vždy tak bylo a není znám jediný případ, kdy by masa lpěla na starší technologii. Bitcoin musí tento princip dodržet jestli se má více adoptovat a reálně používat. Lidé nebudou na sílu jezdit v Trabantu, pokud mají k dispozici Mercedes.

Bitcoin má za sebou skvelý príbeh, ktorý nemá žiadna iná kryptomena. Tkvie v jeho záhadnom zakladateľovi Satoshi Nakamotovi, o ktorom sme od roku 2011 nič nepočuli. Nuž a práve preto, že ho komunita považuje za akéhosi ducha bez totožnosti, ktorý je možno už aj mŕtvy, je bitcoin považovaný za kryptomenu celej komunity, ktorá nemá svojho vodcu. Na peňaženkách Nakamota však zostalo množstvo BTC (odhaduje sa 700 000), čo je nesmierne veľa vzhľadom na to, že sa ich vyťažilo iba necelých 18 miliónov (z čoho údajne s troma miliónmi už vôbec nepohneme). Neexistuje však podľa teba aspoň malé riziko, že Nakamoto, nemusí to byť len jeden človek, môže niekedy v buducnosti začať hýbať  svojimi bitcoinami? Čo by to podľa teba znamenalo pre Bitcoin a jeho príbeh? Mohlo by ho to ohroziť dôveru ľudí v bitcoin?

Bitcoinová komunita vždy ráda mluví o každé vlastnosti jako o nepřekonatelné výhodě. Ono to prostě může být tak, že podobné pokusy o vytvoření alternativní měny v historii skončili zatčením autorů. Takže Satoshi se zkrátka vypařil, aby nebyl zatčen a odsouzen. Za každým protokolem a jeho údržbou vždy stojí konkrétní lidé a nemá smysl si hrát na nějakou anonymitu. Stejně každý ví, kdo nyní Bitcoin udržuje a má práva ke vložení změn do zdrojového kódu. Co se týče těch zamčených mincí, tak se to asi zbytečně řeší. Nikdo soudný to neprodá najednou a i kdyby se tak stalo, aspoň by nováčci mohli levně nakupovat. Určitá hrozba to je a dobře to nevypadá, ale osobně to až tak neřeším. 

Pár dní zpět se Cointelegraph ptal odborníků, co se musí stát, aby lidé adoptovali krypto a Joshua Ashley řekla, že lidé musí krypto projekty vnímat jako běžné technologické společnosti. Ne jako něco tajemného, co vzniká někde v garáži a nikdo přesně neví jak. Tohle má něco do sebe. Satoshiho zmizení mohlo Bitcoinu na začátku pomoc a navodit roušku tajemství, ale nyní jednoznačný lídr možná trochu chybí a my sledujeme forky projektu, různé půtky a názorové přestřelky v přímém přenosu. Podívejte se, co pro Cardano dělá Charles Hoskinson. Jezdí po světě, ptá se co lidé i státníci od krypta očekávají a potřebují. Uzavřel už 4 dohody o spolupráci v rozvojových zemích. Spolupracuje s vládami a regulátory po celém světě a ptá se třeba na to, jaká míra soukromí je adekvátní. Dělá AMA skoro každé dva týdny, takže komunita přesně ví, co se děje a kam budování protokolu směřuje. Ve fázi, kdy se krypto zakazovat nebude a spíše se řeší forma spolupráce je lídr, či nějaká oficiální nadace spíše výhodou, než nevýhodou. Ale to je věc názoru. Je tu rozhodně dost prostoru také pro punk projekty.

Některé banky používají převlečené Ethereum a Ripple, jediný Bitcoin nakupují jako komoditu kvůli profitu místo toho, aby ho nadále nějak využívaly. Kdyby za sebou Ripple neměl reálnou fintech společnost, nikdy by se do bank nedostal. Lidé se obecně cizího a neznámého bojí. Naopak mají rádi lídry a otevřenost. O Charlesovi se někdy mluví jako o Stevu Jobsovi v kryptu. 

Predchádzajúcu otázku som položil hlavne z dôvodu, že altcoinom mnohí vyčítajú predovšetkým to, že sú to v podstate produkty nejakej firmy a teda centralizované. Aj tvoje obľúbené Cardano má jasného lídra – Charlesa Hoskinsona. Mám na mysli hlavne to, že kým tímy stojace za vývojom Cardano (alebo iného altcoinu) budú disponovať stále značnou časťou coinov, alebo bude mať jasných lídrov, tak sa daný produkt nezbaví nálepky, že je v moci určitej konkrétnej skupiny. V tomto jednoducho altcoiny nemôžu (zatiaľ) s bitcoinom súperiť…

Je nesmysl propojovat decentralizaci protokolu s týmem, který ho vyvíjí. Jak už jsem řekl výše, za každým protokolem stojí nějací vývojáři a je jedno, jestli je to skupina v garáži, několik osamělých vlků, nebo oficiální nezisková nadace, jak tomu většinou u kryptoprojektů bývá. V běžném světě má každý IT projekt lídra, nebo skupinu odpovědných lidí. To je fenomén, který v kryptu nechceme, ale zatím jsme se ho nezbavili. Důležité je, aby byl protokol ve veřejném repozitáři a vše bylo zcela transparentní. Snahou týmu by mělo být vybudovat nějaký demokratický systém, přes který se bude rozhodovat o důležitých změnách protokolu, systém financování údržby a dalšího rozvoje atd. Protokol a jeho vývoj musí patřit komunitě, ne tajemnému týmu a úzké skupině těžařů, kteří mohou prosazovat své ekonomické zájmy, nikoliv zájmy uživatelů. Tohle je těžký úkol a ne všichni uživatelé budou mít o toto právo zájem. Skutečně decentralizovaný projekt musí mít decentralizovanou také tuto část, nejen protokol. Jinak je to s trochou nadsázky stále jen decentralizovaná hračka v rukou několika jednotlivců. Věci se na tomto světě nedějí sami od sebe a vždy někdo rozhoduje a běh událostí ovlivňuje dle svých potřeb. Všimněte si, že se stále dokola bavíme o rozložení síl.

Zkusme jeden příklad. Má se do Bitcoinu implementovat soukromí? Určitě se najdou důvody pro i proti a komunitu to rozdělí. Soukromí může znamenat zákaz v některých zemích a menší potenciál pumpování ceny. Kdo má o tomhle rozhodnout? Vývojáři a posléze majoritní těžaři, nebo se změna dotkne všech uživatelů a ti by měli mít šanci se vyjádřit? 

Pojďme na Cardano. Existuje 45B ADA mincí. Financování projektu proběhlo přes prodej přibližně 26B ADA. 5B ADA si rozdělili 3 nezávislé entity. Vývojový tým IOHK (R&D), Emurgo a Cardano Foundation. Přibližně 14B ADA bude použito jako odměna za vytěžené bloky v prvních letech běhu sítě.

Nemám problém s tím, že týmy Cardana mince drží a fakt, že toho podvodné projekty zneužili je problém těchto projektů. Nedá se to zobecňovat na všechny. Tým potřebuje část mincí prodat na začátku a za to slíbí, že něco dodá. Jde to udělat nějak jinak? Pokud tým protokol teprve vyvíjí a chce ho nasadit později, nemůže logicky protokol mince generovat. Vznik Bitcoinu byl jiný. Protokol udělal na koleni malý tým nebo jednotlivec a poté se ztratil ze světa. Emise mincí je proto zabuduvaná do protokolu. Fáze financování neproběhla, respektive proběhla tak, že si Satoshi na začátku sám těžil pro sebe. Je to tedy vlastně dost podobné. Satoshi chtěl protokol hlavně rychle dodat a některé věci nedomyslel do konce. To, co komunita vidí jako výhodu, může být viděno také jako nevýhoda.

Tým Cardana poctivě zkoumá každý jednotlivý aspekt protokolu, kryptografii, ledger, design síťového protokolu, možnosti decentralizované aktualizací klientů, teorii her a incentivy, konsensus a další věci. Na vše má studie, které procházejí review, takže teď ví, jaké je nejlepší dosažitelné řešení každé části. Review neznamená, že to tým vystaví na síť a čeká na komentáře. Review znamená, že studii vezmete na konferenci a ukáže lidem, kteří vás nemají rádi a chtějí vám práci co nejvíce rozdupat. Vy pak tuto studii obhájíte, nebo na základě konstruktivní kritiky přepíšete. Až poté se pustíte do programování. Protokol se budeje tak, jako se mají budovat mission-critical systémy. Na týmu Cardana je úžasné, že pokud se jim nějaký kus kódu nepovede, nebojí se ho zahodit a začít od znovu, poučeni z minulých nezdarů. Tenhle konfort Satoshi rozhodně neměl. Jeden z důvodů je právě nedostatek financování a nejspíš i času. Globální distribuovaná a decentralizovaná síť s potenciálem tvořit páteř finančního systému musí být to nejlepší, čeho jsme schopni jako lidé dosáhnout. Tohle budeme nadále neustále vylepšovat a protokol s tím musí počítat. Budování takového protokolu vyžaduje čas a je zapotřebí využít nejlepší lidi, které na to máme z každého jednotlivého oboru a to stojí peníze. Tento přístup mi přijde zcela adekvátní k tomu, co se buduje.

Rozhovor o situácii altcoinov s J. Tesařom: Väčšina si pád na dno zaslúži

Skús našim čitateľom vysvetliť, prečo je podľa teba Proof of Stake lepší koncept než Proof of Work.

Obecně se věří, že bezpečnost Bitcoinu tkví hlavně ve výpočetní náročnosti vytvořit blok. Potíž je, že protokol Bitcoinu si sám nedokáže decentralizaci pohlídat a klidně bude akceptovat bloky od jedné entity stále dokola. To by nevadilo, kdyby dále díky vysokému hashrate neselhává náhodný výběr nodu s právem blok vytěžit, neboť výčet poolů je nízký a díky síťové latenci má Čína určitou nezanedbatelnou výhodu. 

Lze vysokou bezpečnost dosáhnout přes vysokou míru decentralizace? Jednoznačně ano a v tomhle může být PoS lepší než PoW. Z pohledu nezměnitelnosti ledgeru, který je distribuovaný na mnoha nodech, jsou důležité hlavně podmínky vzniku nového bloku, tedy životaschopnost protokolu. V PoS je možné docílit toho, že jednotlivé nody akceptují jen takové bloky, které vznikly decentralizovaně a podle pravidel. Bitcoin si hlídá v podstatě jediné pravidlo a to je důkaz odvedené práce. To je z pohledu decentralizace nedostatečné. Víte jaká je nejlepší ochrana proti dvojímu utracení mince? Vyhnout se náhodnému větvení blockchainu, tedy soutěži o nejrychlejší vytěžení bloku. Takto na to jde Algorand a svým způsobem také Cardano. Takže proti sobě stojí PoW, kde je těžké blok vytvořit, ale když to přes externí zdroje dokážete, protokol ho slepě akceptuje, a PoS, který si sám hlídá, kdy jaký blok akceptuje a za jakých podmínek. Co je více bezpečné?

Pojďme se podívat, jak to PoS Cardana jménem Ouroboros dělá. PoW hraje významnou roli také ve výběru náhodného nodu s právem vyprodukovat blok. Na to je potřeba 10 minut. Co kdyby se prvek náhody implementoval přes pokročilou kryptografii přímo do protokolu? Výběr by se nám smrsknul z minut na vteřiny. 

Cardano využívá kryptografické technologie Verifiable Random Function (VRF), přes kterou node zjistí, že získal právo produkce bloku. Vstupy funkce jsou snapshot stakovaných mincí v daném čase v historii ledgeru, náhodný seed, k jehož vygenerování přispívá každý jednotlivý node metodou opakovaného hození si mincí, veřejný klíč nodu, ID slotu a další věci. VRF je tak schopné vygenerovat náhodné číslo, které každému nodu těsně před potenciálním získáním práva k produkci bloku jednoznačně odpoví na otázku: mám já nyní v tomto časovém slotu právo produkovat blok? Žádný node, ani ostatní nody nebo kdokoliv jiný, nemá šanci dopředu zjistit jaký node právo získá. Protokol má tuto informaci v sobě v zašifrované podobě a dešifrovat ji může pouze node s daným veřejným klíčem, který na to má aktuálně právo. Představit si to můžete také tak, že se v daném slotu vytvoří unikátní klíč, jež umožní vytěžit blok pro konkrétní veřejný klíč. Získáním práva node dostane také určité ověřovací číslo, které slouží jako vstup pro ověření toho, že node toto právo získal. Všechny ostatní nody tak mohou ověřit, že node nabízející blok v daném slotu měl skutečně právo blok produkovat. Vytvoření bloku mj. spočívá v podpisu privátním klíčem a vložením ověřovacího čísla. Privátní klíč se po podepsání bloku zahazuje a vygeneruje se nový. Využívá se dalšího kryptografického nástroj Key Evolving Signature, který umožní měnit privátní klíč a zachovat stejný veřejný. Elegantní na tomto řešení je, že není potřeba velkého počtu posílaných zpráv mezi nody při uzavírání konsensu, jak to můžeme vidět u běžného BFT řešení. Node získá právo blok vytvořit, učiní to a poté blok jednoduše propaguje. Ostatní nody ověří právo i transakce a poté blok akceptují, nebo ne. Výhoda je, že nody mezi sebou nesoutěží, což eliminuje znevýhodňování lokace nodu z pohledu latence sítě. Hodně jsem to zjednodušil. Kdo by chtěl více detailů, v naši Cardano FB skupině je najde. 

V konsensu jsou a budou další ochranné mechanismy. Důležité je, že i když je pro podvodníka snadné vytvořit nějaký blok, je nemožné tento podvodný blok většinově prosadit do ledgeru při utváření konsensu. Podvodník nemá šanci blok správně podepsat a vložit ověřovací číslo. Ostatní nody podvodný blok jednoduše neakceptují a je snadné to poznat, neboť vše důležité pro ověření je v samotném ledgeru. Je matematicky dokázáno, že na podvod je potřeba disponovat s více jak 50 % mincí, takže Cardano PoS Ouroboros je stejně bezpečný, ne-li více, než PoW Bitcoinu. Míru decentralizace Cardana ovlivňuje distribuce ADA mincí, které mohou uživatelé delegovat vybranému poolu. Na decentralizaci tak dohlíží každý jednotlivý uživatel sítě, pokud má zájem. Tohle je ideální rozložení práv pro utvoření konsensu, neboť s vyšší distribucí mincí se rozmělňuje i právo konsensuální a v případě Cardana také právo hlasovací, co se týče řízení projektu. 

Incentivy protokolu budou nastaveny tak, že uživatelům se vyplatí delegovat mince ne tomu největšímu existujícímu poolu, ale spíše nějakému středně velikému či menšímu. Protokol sám tak podněcuje vznik velkého množství poolů, kterých by mělo být dle očekávání asi 1000. Pool si může založit každý uživatel. PoS je tak i více otevřený, než PoW, kde vás účast na konsensu přijde draho a možná vás to finančně zruinuje. Vlastnictvím BTC nemáte šanci podílet se na decentralizaci sítě. Pokud máte ADA, tak za to můžete dokonce dostat odměnu spolu s poolem, kterému mince delegujete. To dále pomůže distribuci mincí menším hráčům. Vlastní pool si může lehce a levně založit nějaká lokální skupina. Bude-li to levné, bude decentralizace růst a s tím i bezpečnost. 

Jelikož PoS dokáže vyprodukovat blok v řádech vteřin, je také přirozeně schopen lépe škálovat. Díky většímu počtu transakcí v PoS mohou být transakční poplatky menší než u PoW a stále bude dost na odměny. Nehrozí tak, že transakční poplatky půjdou na dolarové položky. Tým Cardana se vypořádal s dalším problémem a to je decentralizovaný čas a možnost protokolu synchronizovat se na základě jednotného vnímání času všemi nody. To pomůže vytvořit sharding, tedy uzavírat několik paralelních konsensů, které půjde synchronizovat a dodržet tak jednotný globální stav napříč shardy. Tohle škálování posune hodně nahoru. 

Cardano bude více decentralizované a stejně či více bezpečné než Bitcoin. K tomu všemu bude lépe škálovat. Pokud chceme používat globální sound money, potřebujeme protokol, který bude globálně škálovat a zachová si vysokou míru bezpečnosti a decentralizace. Cardano tento požadavek brzy naplní.

Ďakujeme za rozhovor.

Jaromír TesařaogasJaromír Tesař, člen AOGaS Zone
Jsme 1. altcoinová komunita v České a Slovenské republice, jsme experti na fundamentální analýzy, máme za sebou skupinové spoluúčastí v ICO pre-sale! Členům dodáváme kvalitní a ověřené informace, které při vhodné investici přinášejí atraktivní zisky.

Čítať ďalej

Kryptomeny

Krypto správy dňa (14.9.): Ban na Bitcoin, miľníky pre altcoiny a problémy Libry

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

Kryptomeny na čele s Bitcoinom od úvodu roka opäť rastú a nás zaujíma, čo nové sa udialo v tomto segmente za posledný deň. Prinášame vám tradičný súhrn dňa.

Rozhovor: J. Tesař: Slabinou Bitcoinu je neschopnosť včas reagovať na meniace sa prostredie

Nekončiaca polemika o tom či je bitcoin jedinou ozajstnou kryptomenou, alebo ho nahradí v budúcnosti lepšia, ktorá je technologicky ďalej, než súčasný kráľ trhu, nás motivovala osloviť ohľadom tejto témy odborníka na technológiu blockchain a kryptomeny Jaromíra Tesařa. Rozprávali sme sa nielen o úskaliach bitcoinu, mining pooloch, ktoré podľa Jaromíra ohrozujú decentralizáciu a bezpečnosť bitcoinu, ale aj o jeho pohľade na to, prečo je Proof of Stake lepším riešením, než koncept Proof of Work, ktorý využíva bitcoin. Celý rozhovor si môžete prečítať tu.

Rozhovor: J. Tesař: Slabinou Bitcoinu je neschopnost včasně reagovat na měnící se prostředi

Trump môže zakázať aj bitcoin, upozorňuje Lee

Zakladateľ analytickej spoločnosti Fundstrat Tom Lee, ktorý je častokrát citovaným zdrojom pokiaľ ide o cenu bitcoinu, si myslí, že posledné rozhodnutie administratívy prezidenta Donalda Trumpa môže mať ďalekosiahle následky a teoreticky môže viesť až k zákazu bitcoinu či iných kryptomien. Podrobnosti sa dočítate v tomto článku.

Trump môže zakázať aj Bitcoin, varuje Tom Lee

3 popredné altcoiny čakajú významné aktualizácie

Trojicu popredných kryptomien EOS, Tron a NEO čakájú v najbližších týždňoch dôležité míľniky, na ktoré upozornil portál Cointelegraph. Podrobnejšie sme sa tejto téme venovali tu.

3 popredné altcoiny čoskoro čakajú významné aktualizácie

Kryptomene Libra od Facebook sa postavilo aj Nemecko

Kým včera sme vás informovali o tom, že proti pripravovanej kryptomene Libra od Facebooku je minister financií Francúzska Bruno Le Maire, dnes v podobnom znení môžeme skonštatovať, že rovnaný názor zastávajú aj nemeckí zákonodárci. Thomas Heilmann, ktorý je zodpovedný za blockchainovu politiku v Bavorsku uviedol, že Nemecko nepovolí žiadne stablecoiny, ktoré budú kontrolované súkromnou spoločnosťou. Takýto stablecoin by podľa neho mohol znamenať pre obyvateľov Európskej únie veľké riziko a mohol by ohrozovať finančnú stabilitu, či dokonca suverenitu európskych štátov. (cointelegraph.com)

Cash App testuje obchodovanie s akciami

Aplikácia Cash App, za ktorou stojí spoločnosť Square, ktorej šéf Jack Dorsey ako veľký bitcoinový fanúšik financuje aj vývoj krypotmenovej aplikácie Square Crypto, testuje novú funkciu, ktorá umožňuje používateľom tejto aplikácie kupovať a predávať akcie za nulové poplatky. Cash App je obľúbenou aplikáciou aj z dôvodu možnosti nákupu a predaja bitcoinu. Má však určité obmedzenia ako napríklad maximálny limit 10 tisíc dolárov týždenne pri nákupe BTC či dlhšie doby transakcií. (cointelegraph.com)

Novinky z Venezuely potvrdzujú záujem o kryptomeny

Obrovskou hyperinfláciou a politickou krízou zmietaná Venezuela jasne demonštruje, že v čase krízy je Bitcoin atraktívnym atriklom pre mnohých investorov aj v radoch bežných ľudí. Potvrdzujú to čerstvé správy z tejto krajiny, podľa ktorých venezuelská banka naznačila, že by mohla začať ponúkať kryptomenovú peňaženku nielen pre národnú kontroverznú kryptomenu Petro, ktorá je produktom prezidenta Madura, ale aj pre iné tokeny. Medzitým obchodovanie s bitcoinom dosahuje vo Venezuele neustále nové rekordné objemy a po niekoľkých neúspešných pokusoch sa vo Venezuele podarilo 10. septembra spustiť aj prvý bitcoinový bankomat. (cointelegraph.com)

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

EOS

3 popredné altcoiny čoskoro čakajú významné aktualizácie

Avatar

Článok

zo dňa

od

eos-tron-neo

Trojicu popredných kryptomien EOS, Tron a NEO čakájú v najbližších týždňoch dôležité míľniky, na ktoré upozornil portál Cointelegraph.  

EOS

EOS sa 23. septembra dočká svojho prvého hardforku. Siedma najväčšia kryptomena realizuje upgrade svojho konsenzu a aktivuje EOSIO, čo bude viesť k zlepšeniam v bezpečnosti a škálovateľnosti a zjednodušeniu realizácie budúcich hardforkov. S prvým hardforkom siete, ktorý bude viesť k tomu, že zdrojový kód blockchainu sa rozdelí do dvoch samostatných sieti, súhlasilo 29 z 30 najväčších producentov blokov EOS.

Tron

Tron (TRX) čoskoro vydá aktualizáciu Sun Network, ktorá bola oficiálne spustená 11. augusta. Sun Network je sidechainove riešenie pre neobmedzenú kapacitu škálovania siete Tron.  Decentralizovaným aplikáciám (Dapps) umožňuje spotrebovávať menej energie a pracovať v bezpečnejšom a efektívnejšom prostredí. Spotreba na vedľajšej sieti, teda Sun Network, by mala zabezpečiť stonásobne nižšiu spotrebu energie, čo podľa Tronu bude viesť k výraznému nárastu počtu decentralizovaných aplikácii na Tron blockchaine.

NEO

Podľa trhovej kapitalizácie v súčasnosti dvadsiatu najväčšiu kryptomenu na trhu NEO čaká významný upgrade na NEO 3.0. Konkrétny dátum, kedy by sa tak malo stať nebol uvedený, no oznámene bolo, že sa tak udeje v druhom štvrťroku 2020. Nová vylepšená verzia NEO by mala byť spustená ako úplne nová blockchainova sieť, v ktorej budú musieť užívatelia vymeniť svoje existujúce tokeny za nové. Táto aktualizácia je podľa vývojára NEO Erika Zhanga nevyhnutná, pretože množstvo vylepšení nebude kompatibilných so súčasným blockchainom. Medzi ne patria lacnejšie transakcie, implementácia smart kontraktov a rýchlejší blockchain pomocou jednotného transakčného modelu.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

-