Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú turbulentné obdobie, no vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ.
Prvý Bitcoin ETF už tento rok. Spúšťa ho NASDAX s brazílskym správcom fondu
Vyzerá to tak, že sme sa dočkáme spustenia prvého bitcoinoveho ETF. Nie však na území USA. Na jeho spustení na Bermudskej burze (BSX) sa dohodol Nasdaq s regulovaným brazílskym správcom fondu Hashdex. Bermudská burza oznámila, že 18. septembra schválila tzv. “Hashdex Nasdaq Crypto Index” a uviedla, že na obchodovanie na tejto platforme budú vydané 3 milióny akcii triedy E. Podrobnosti sme zhrnuli v tomto článku.
Bitcoin podľa tabuľky Winklevossa poráža zlato v 6 zo 7 kategórii
Šéf americkej burzy Gemini Tyler Winklevoss si myslí, že Bitcoin poráža zlato v jeho vlastnej hre. ,,Bitcoin sa stáva lepší a bude lepší než zlato – a nie len postupne, ale rádovo a desaťnásobne lepší,” uviedol v pondelok na Twitteri. Zároveň priložil tabuľku, v ktorej zvýraznil 6 zo 7 kategórii, v ktorých bitcoin svojho “rivala“ prekonáva. Viac sa dozviete v tomto článku.
Bitcoin podľa tabuľky Winklevossa poráža zlato v 6 zo 7 kategórii
Federálne banky môžu držať stablecoiny, rozhodol regulátor!
Adopcia krypotmien opäť urobila výrazný krok vpred. Americký úrad pre kontrolu meny (OCC) rozhodol, že americké federálne banky môžu držať ako formu svojich rezerv stablecoiny, čiže kryptomeny, ktoré sú viazané na fiatovú menu. Úradujúci kontrolór tejto inštitúcie Brian Brooks poznamenal, že do služieb, ktoré sú napojené na stablecoiny, už banky aj tak zapojené sú, pretože sa angažujú v činnostiach, ktoré s nimi súvisia. Viac sme sa tejto téme venovali tu.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Bitcoin zaznamenal výrazný skok v Mining difficulty
Medzi najsledovanejšie metriky, ktoré sa týkajú zdravia bitcoinu, patrí hashrate, teda celková výpočtová sila vynaložená na ťažbu bitcoinu a mining difficulty, teda obťažnosť ťažby. Zakladateľ Bitcoinu Satoshi Nakamoto to vymyslel tak, že kombinácia týchto dvoch faktorov musí viesť k tomu, aby sa jeden blok vyťažil priemerne raz za 10 minút. Zjednodušene povedané funguje to tak, že čím ťažiari pracujú usilovnejšie a teda stúpa hashrate, tým by malo byť aj mining difficulty vyššie, aby sa zachoval spomínaný čas pre vyťaženie bloku 10 minút. Mining difficulty sa však upravuje len raz za dva týždne a 20. septembra predviedla táto metrika jeden z najvýraznejších skokov v histórii smerom nahor. Zatiaľ to však vyzerá tak, že ani táto zmena nezmenila nič na správaní ťažiarov, ktorí pokračujú napriek zvýšenej obťažnosti vo svojej intenzívnej práci, čo sa javí byť pre zdravie Bitcoinu ako veľmi pozitívny fundament. (cointelegraph.com)
CBDC nevyžadujú blockchain, tvrdia predstavitelia Európskej centrálnej banky
Blockchain sa stal akýmsi sexi slovíčkom, ktoré sa stalo symbolom inovácie, ktorej však mnohí ľudia nerozumejú. Inak povedané, keď sa do projektu zakomponuje výraz “blockchain”, ľahšie sa presadí jeho realizácia, hoci v mnohých prípadoch bol blockchain v danom projekte nadbytočný. Na niečo takéto sa pokúsil poukázať Thomas Moser, ktorý je alternátorom vo funkcii správnej rady Švajčiarskej národnej banky, ktorý upozornil, že CBDC, teda možná budúca kryptomena Európskej centrálnej banky, blockchain vôbec nepotrebuje. Moser poukázal totiž na to, že blockchain je potrebný u projektov, ktoré chcú fungovať decentralizovane a teda potrebujú zabezpečiť dôveru bez centralizovaného bodu. To u kryptomeny, ktorá bude pod kontrolou Centrálnej banky Európslkej únie jednoducho nie je vôbec potrebné, pretože dôveru zabezpečí ona sama. (cointelegraph.com)