Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Krypto správy dňa (22.10.): Objemy transakcií rapídne rastú, Zhao o hrozbe pre BTC

Článok

bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú turbulentné obdobie, no vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ.   

PayPal vstupuje do kryptomien. Čo to vlastne znamená?

Ak sledujete trh s kryptomenami pozornejšie, zrejme vám už neunikla správa o tom, že PayPal oficiálne potvrdil vstup do trhu s kryptomenami. Už v roku 2021 zaháji masovú podporu platieb digitálnymi menami skrz jeho platformu. V tomto článku si zhrnieme základné informácie týkajúce sa tejto novinky, no uvedieme aj niekoľko ďalších poznámok s tým súvisiacich. Ak uprednostňujete súhrn formou videa, tejto téme sa venoval aj YouTube kanál Zaujalo ma:

Bitcoin v kapitalizácii s šľape na päty PayPal. Predbehne niekedy aj Apple?

Z údajov portálu AssetDash, ktorý sleduje trhovú kapitalizáciu najhodnotnejších akcii, ETF fondov a kryptomien, správa o vstupe PayPalu do sektora kryptomien viedla k tomu, že Bitcoin sa priblížil v kapitalizácii práve tejto spoločnosti. Podľa AssetDash.com je aktuálne nehodnotnejšou spoločnosťou podľa trhovej kapitalizácie firma Apple s hodnotou vyše 2 biliónov amerických dolárov. Nasledujú Microsoft a Amazon, ktoré majú kapitalizáciu približne 1,6 bilióna USD. Podrobnosti sa dozviete tu.

Približne 10% bitcoinov sa nepohlo už viac ako 10 rokov

Podľa údajov analytickej platformy Glassnode sa významné množstvo bitcoinov nepresunulo už viac ako 10 rokov – ide o takmer 10% všetkých v súčasnosti vyťažených mincí – až 1 800 000 BTC. Súčasná hodnota bitcoinov, ktoré sa nepresunuli už viac ako 10 rokov, predstavuje 23 miliárd amerických dolárov. Je veľmi pravdepodobné, že značná časť z nich patrí zakladateľovi tejto kryptomeny, ktorý je známy len pod pojmom Satoshi Nakamoto. Viac sa dočítate tu.

Objemy transakcii Bitcoinu rapídne stúpajú. Dosiahnutý bol 14-mesačný rekord

V období, kedy cena Bitcoinu prerazila 12 tisíc dolárov, bolo v priebehu posledných 24 hodín realizovaných najviac on-chain transakcií za posledných 14 mesiacov. Vyplýva to z údajov, na ktoré upozornila analytická firma Glassnode. Podľa nej sa v danom čase presunulo 22% z celkovej existujúcej ponuky bitcoinov, ktorá predstavuje 18,5 milióna BTC. V rovnakom čase sa počet adries, na ktorých je aspoň 0.01 BTC taktiež zvýšil na nove rekordné hodnoty. (cointelegraph.com)

Dobrý vládny stablecoin vraj môže ohroziť aj Bitcoin

Šéf burzy Binance Changpeng Zhao v rozhovore s Jeffom Robertsom z magazínu Fortune skonštatoval, že dobrá kryptomena, hoc aj emitovaná centrálnou bankou (CBDC = central bank digital currency) by mohla byť hrozbou aj pre Bitcoin. Musela by mať však odlišné vlastnosti, než pripravovaný čínsky digitálny juan. ,,Ak by existovala vláda, ktorá by vydala kryptomenu, ktorá by bola ešte otvorenejšia, slobodnejšia a mala menej obmedzení než bitcoin a jej používanie by bolo rýchlejšie a lacnejšie ako v prípade Bitcoinu, tak by to bola pre  Bitcoin hrozba,” skonštatoval Zhao, ktorý následne doplnil, že v tom prípade by vlastne išlo o nahradenie technológie podobne ako to bolo pri výmene webového jazyka HTML4 za HTML5. Myšlienka, že by nejaká vláda respektíve jej centrálna banka vydala kryptomenu, akú popísal Zhao, je však zdá sa len veľkou utópiou. Zhao v rozhovore taktiež uviedol, že v dohľadnej dobe nepredpokladá, žeby sa  mohol stať čínsky digitálny juan podporovaným stablecoinom na burze Binance. (cointelegraph.com)

Ak sa vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne