Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

PayPal vstupuje do kryptomien. Čo to vlastne znamená?

Článok

paypal-bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Ak sledujete trh s kryptomenami pozornejšie, zrejme vám už neunikla správa o tom, že PayPal oficiálne potvrdil vstup do trhu s kryptomenami. Už v roku 2021 zaháji masovú podporu platieb digitálnymi menami skrz jeho platformu. V tomto článku si zhrnieme základné informácie týkajúce sa tejto novinky, no uvedieme aj niekoľko ďalších poznámok s tým súvisiacich.

Viac o tejto téme aj vo videu:

Spoločnosť PayPal uviedla, že jej zákazníci budú môcť už v budúcom roku využívať ich platformu na kúpu, predaj a platbu kryptomenami. PayPal sa teda vlastne stane konkurenciu pre BitPay, ktorý takéto služby ponúka už dlhšie, no nemá taký dosah na predajcov ako PayPal. Najdôležitejšie je teda azda poznamenať, že ak zaplatíte cez PayPal v nejakom obchode kryptomenami, k predajcovi sa nedostanú vaše kryptomeny, ale fiatové peniaze. O konverziu z kryptomien napríklad na euro sa postará práve táto služba.

Paypal bude na začiatku podporovať kryptomeny Bitcoin, Etheruem, Bitcoin Cash a Litecoin, no čo je horšie, tieto kryptomeny si na PayPal nepošlete a ani si ich z PayPal nevyberiete. Celý proces bude prebiehať v uzavretom systéme, z ktorého jediná forma výstupu bude vo fiatovej mene. Jednoducho povedané ak budete chcieť cez PayPal platiť kryptomenami, musíte si ich najprv na PayPal kúpiť. Taktiež ak budete chcieť financie z PayPal vybrať, budete musie5 svoje krypto predať napríklad za euro a vybrať euro (čiže krypto nevyberiete). Taktiež zabudnite na privátne kľúče (čo už vyplýva z predchádzajúceho spomenutého). Krypto bude za vás držať PayPal, podobne teda ako to robí napríklad Revolut či eToro. Toto sú skutočnosti, ktoré nadšenie z tejto novinky po hlbšej analýze dosť negujú.

Každopádne táto novinka má pochopiteľne aj svetlé stránky (odhliadnuc od toho, že podporila súčasný rast ceny BTC) najmä v tom, že zviditeľní kryptomeny. PayPal má viac ako 346 miliónov aktívnych účtov a v druhom kvartáli 2020 realizoval transakcie v objeme 222 miliárd dolárov. Taktiež treba podčiarknuť, že na svete existuje až 26 miliónov predajcov, ktorí prijímajú platby skrz PayPal. To znamená, že každý jeden z týchto predajcov od teraz môže ponúkať skrz tuto platformu aj možnosť zaplatiť kryptomenami (predajca však vždy dostane fiat).

Aby PayPal mohol začať podporovať kryptomeny, musel získať licenciu BitLicense od New York Department of Financial Services (NYDFS), ktorú regulátor vydal len minule leto a je relatívne ťažké sa k nej dostať. Bez tejto licencie v štáte New York nie je možné ponúkať služby súvisiace s digitálnymi aktívami. Držiteľ licencie zároveň podlieha zvýšenému dohľadu zo strany regulátora. Oplatí sa spomenúť aj to, že PayPal zatiaľ získal len podmienenú licenciu, o ktorú môže po dvoch rokoch prísť a preto zatiaľ musí úzko spolupracovať s držiteľom plnej licencie firmou PAXOS.

Ďalším skrytým negatívom, ktoré môže ovplyvniť tento kryptotrh, je skutočnosť, že Paypal bude od každého užívateľa, ktorý bude používať jeho kryptopeňaženku, požadovať kompletné údaje KYC, čiže „poznaj svojho klienta“. Inak povedané nevyhnete sa tomu, že poskytnete pri používaní kryptomien cez PayPal osobné údaje.

Hoci v súčasnosti si môžete na margo toho povedať, že PayPalu sa jednoducho z tohto dôvodu vyhnete, je nutné pripomenúť, že regulátori sa pohrávajú s myšlienkou, podľa ktorých by začali vznikať akési “biele listiny” overených peňaženiek, ku ktorým sú pridelené mená ich držiteľov. Dá sa očakávať, že v budúcnosti budú vznikať iniciatívy vedúce nielen k tomu, že burzy musia od vás pýtať osobné údaje, ale dokonca až smerom ku transakciám, u ktorých bude nutné okrem adresy peňaženky uviesť aj jej majiteľa. PayPal s jeho kryptopeňaženkou bez privátnych kľúčov úzko viazanou na profil užívateľa teda môže byť len začiatkom tohto procesu.

Problémom môžu byť aj dane. Napríklad v USA je Bitcoin z pohľadu Daňového úradu (IRS) vnímaný ako majetok a nie mena. To znamená, že každá jeho zámena za doláre podlieha zdaneniu, kde zohráva úlohu to, či bol predtým bitcoin kúpený výhodnejšie ako napríklad v čase, kedy s ním bol zaplatený tovar skrz túto platformu. Mnohí zákazníci Paypal v závislosti od daňových zákonov v daných jurisdikciách tak môžu mať zo zákona vyplývajúcu povinnosť priznať túto daňovú povinnosť, čo môže byť jednoducho vážny odrádzajúci faktor od toho, aby použili ako platobný prostriedok práve kryptomeny.

Chcete vedieť do akých akcii investuje Warren Buffett? Pozrite si video:

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne