Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Kritika stretnutia ťažiarov s Muskom: Ide o pokus centralizovať Bitcoin?

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Včera sme vás informovali, že šéf spoločnosti Microstretegy Michael Saylor zorganizoval stretnutie za zatvorenými dverami, ktorého sa zúčastnili Elon Musk a viacerí poprední predstavitelia severoamerických ťažiarov Bitcoinu. Primárnou témou rozhovoru mal byť ekologický dopad ťažby kryptomien, no niektorí kritici upozorňujú na riziko pokusu o centralizáciu Bitcoinu.

Obsah stretnutia

Konanie stretnutia „za zatvorenými dverami” ako prvý potvrdil na šéf firmy Tesla Elon Musk, ktorý poznamenal, že viacerí severoamerickí ťažiari sa počas neho zaviazali k zverejneniu údajov o spôsobe ich ťažby Bitcoinu a tiež k tomu, že predstavia svoje plány týkajúce sa využívania obnoviteľných zdrojov energie v rámci svojho budúceho podnikania. Ťažiari zároveň prisľúbili, že požiadajú svojich “kolegov” z ostatných kútov sveta, aby urobili to isté.

Stretnutia sa okrem Elona Muska a Michaela Saylora zúčastnili zástupcovia bitcoinových ťažobných firiem Argo, Hut8, BLOCKCAP, Core Scientific, Galaxy Digital, Hive, Marathon Digital Holdings a Riot Blockchain.

Debatu mal zorganizovať Michael Saylor, ktorý sa týmto krokom snažil prispieť k vyriešeniu azda najpálčivejšieho problému Bitcoinu súčasnej doby – kritiky, ktorá smeruje na jeho adresu z dôvodu negatívneho vplyvu na prírodu v súvislosti s jeho ťažbou.

Poznámka: Negatívny vplyv Bitcoinu na prírodu je vo všeobecnosti výrazne zveličený (pri porovnaní s inými segmentmi, ktoré znečisťujú prírodu omnoho výraznejšie). Základom kritiky je, že určitá časť ťažby BTC je realizovaná za využitia energie z uholných baní, ktoré spôsobujú emisie CO2. Cieľom (aj tohto stretnutia) naopak je dosiahnuť stav, pri ktorom budú ťažiari využívať pri svojej činnosti primárne zelené zdroje energie – čiže zdroje z vodných, veterných či solárnych elektrárni.

Čo vadí kritikom?

Výsledkom stretnutia významných severoamerických ťažiarov a dvoch popredných postáv kryptopriemyslu v USA (Michael Saylor a Elon Musk) bolo založenie tzv. “Rady pre ťažbu Bitcoinu”. Kritici však prakticky okamžite začali upozorňovať, že takáto rada “zaváňa“ pokusom o silnú centralizáciu Bitcoinu ako takého.

Zmieňovaná “Rada pre ťažbu BTC” totiž pripomína neslávne newyorské stretnutie bitcoinových elít z roku 2017, ktoré sa uskutočnilo taktiež za „zatvorenými dverami“ a týkalo sa témy, ako vyriešiť problém škálovania BTC. Vtedajší meeting napokon viedol k jednému z najťažších období tejto kryptomeny, ktoré vyvrcholilo hardforkom a rozdelením siete na Bitcoin (BTC) a Bitcoin Cash (BCH). Bitcoin to vtedy prežil bez ujmy, no bitcoinová komunita zažila stresujúce obdobie plné neistôt.

Snažia sa teda silní hráči zo Severu Ameriky vytvoriť akúsi elitársku skupinu, ktorá bude pôsobiť v úlohe centralizovaného “vedenia Bitcoinu”? Túto otázku si položil minimálne Marty Bent, spoluzakladateľ firmy Great American Mining, ktorá na stretnutie pozvaná nebola.

,,Je mimoriadne znepokojujúce, že táto skupina bitcoinerov išla na toto stretnutie bez akéhokoľvek pocitu sebauvedomenia,” upozornil. ,,Nepamätajú si ako dopadlo posledné stretnutie za zatvorenými dverami, na ktorom sa zúčastnili zainteresované strany z tohto odvetvia, ktoré sa pokúsili hovoriť o Bitcoine v mene všetkých? Ako si mysleli, že to dopadne? Ich arogancia je ohromujúca.”

Časti bitcoinovej komunity sa taktiež nepáči, že na stretnutí sa zúčastnili aj zástupcovia firmy Marathon Digital Holdings. Ide totiž o ťažiara Bitcoinu, ktorý priznáva, že spúšťa proces cenzúry bitcoinovych transakcií. Zjednodušene povedané odmieta potvrdzovať BTC transakcie, ktoré sú súčasťou tzv. blacklistu, ktorý sa aktualizuje za spolupráce s regulátormi a medzinárodnými orgánmi činnými v trestnom konaní.

Firma Marathon taktiež tvrdí, že chce predávať svojim inštitucionálnym klientom len “čisté” bitcoiny, teda tie, ktoré boli vyťažené za využitia zelených zdrojov energie. To taktiež nevzbudzuje nadšenie, nakoľko to nahráva teórii, že v budúcnosti sa môžu bitcoiny rozdeliť do dvoch kategórii (čo by mohlo viesť k ich odlišným cenám):

  • Čisté“ – teda tie, ktoré sú ťažené ekologicky a zároveň nie sú súčasťou zmieňovaného blacklistu
  • Špinavé“ – vyťažené za využitia špinavej energie, alebo tie, ktoré sú sú spojené s blacklistom

Poznámka: Na druhú stranu treba uznať, že z pohľadu ekológie je Marathon dôležitým hráčom vzhľadom na jeho podiel na bitcoinovej ťažbe. Účasť tejto firmy na stretnutí teda dáva z tohto pohľadu logiku.

Reakcie na kritiku

Ku kritike o možnom pokuse centralizovať Bitcoin, respektíve vytvoriť Bitcoinu akúsi “neoficiálnu správnu radu” sa vyjadrili už aj niektorí účastníci zmieňovaného stretnutia.

Peter Wall, CEO firmy Argo Blockchain, uviedol, že obavy bitcoinovej komunity sú neopodstatnené. ,,Toto nie je začiatok žiadneho OPEC,“ zavtipkoval (OPEC je organizácia krajín vyvážajúcich ropu). ,,Skupina vznikla, aby sme mali príležitosť spoločne diskutovať. Všetci sme nezávislí, decentralizovaní ťažiari, ktorí vytvorili dobrovoľnú skupinu, aby sme mohli ovplyvniť priemysel navzájom.”

Upozornil, že cieľom skupiny je riešiť problematiku ekologickosti ťažby Bitcoinu a nič iné. ,,Ide o medzinárodnú výzvu, ktorej čelí Bitcoin, ktorú je potrebné riešiť na medzinárodnej úrovni.”

Wall zároveň vylúčil, že by predmetom stretnutia bola otázka delenia Bitcoinu na dva typy – čisté a špinavé.

Fred Thiel, ktorý je šéfom zmieňovanej firmy Marathon Digital Holdings, uviedol, že sa stretnutia nezúčastnil, no má z jeho záverov dobrý pocit. ,,Je to len záujmová skupina, ktorá sa chcela stretnúť a diskutovať. Myslím si, že keď sa pozrieme na ambície tejto skupiny, zistíme, že rada chce byť otvorená každému, kto ťaží Bitcoin a je to celé len o zdieľaní najlepších postupov. Nikto sa nič nesnaží centralizovať ani ovládať,” uviedol v odpovedi pre portál Coindesk.

Reagoval aj Michael Saylor

Téme kritiky tvrdiacej, že stretnutie nebolo v súlade s decentralizovaným charakterom Bitcoinu, sa nevyhol ani jej organizátor Michael Saylor. V krátkosti o nej hovoril počas svojho včerajšieho vystúpenia na konferencií Consensus, ktorú organizuje Coindesk.

,,Všetci, vrátane Elona Muska, sme vášniví fanúšikovia decentralizácie Bitcoinu. Myslíme si, že bude prospešné, keď budeme schopní zverejniť údaje o spotrebe energie a jej zdroji. Rada pre ťažbu bude brániť Bitcoin pred neinformovanými a nepriateľskými energetickými kritikmi,” povedal a doplnil, že ak Bitcoin nebude mať zástancu, ktorý poskytne relevantné informácie o ekologickosti jeho ťažby, tak neinformovaní kritici Bitcoinu budú vo výhode.

Záver

Z doposiaľ dostupných informácii vyplýva, že iniciatíva účastníkov meetingu zatiaľ vedie len k väčšej transparentnosti, pokiaľ ide o ťažbu BTC s cieľom, aby bola čo najekologickejšia. Isté je však aj to, že zmieňovaná “Rada pre ťažbu Bitcoinu” bude ostro sledovaná v rámci celej bitcoinovej komunity a akýkoľvek náznak pokusu o jeho akési centralizované riadenie bude čeliť ostrej kritike.

Nuž a dôležitý údaj na koniec – zakladajúci členovia zmieňovanej rady majú podľa portálu Coindesk aktuálne pod kontrolou len zhruba 10% celkového hashrate bitcoinovej siete a väčšina hashrate stále prichádza z Číny. Skupina teda môže na nikoho pôsobiť ako elitárske združenie miliardárov, ktorí si chcú podmaniť Bitcoin, no v skutočnosti nad Bitcoinom nemajú prakticky žiadnu moc.

Zdroje: decrypt.co, coindesk.com, coindesk.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne