Elon Musk jedným tweetom spôsobil, že trh s kryptomenami sa otriasol v základoch. Na čele prepadu stál Bitcoin (BTC), ktorý pár hodín po tom ako Musk oznámil, že jeho automobilka Tesla prestane akceptovať BTC ako platidlo, pretože je neekologický, klesol o 15% až k cene približne 46 000 USD.
Ďalšie Muskové tweety prilievajú olej do ohňa
Dalo sa predpokladať, že Elon Musk neskončí v rámci tejto kauzy pri jednom príspevku, ale zverejní aj ďalšie statusy. Na Twitteri má 54 miliónov followerov a nachádzajú sa medzi nimi mnohí priaznivci kryptomien. Od seriózneho Bitcoinu, až po komický Dogecoin. A tak Musk začal reagovať.
Najprv sa vyjadril k energii, ktorá sa spotrebúva pri ťažbe Bitcoinu. Poukázal na to, že v poslednom období nastal podľa dát cbeci.org v tomto ukazovateli obrovský nárast. Na tento tweet reagoval Michael Saylor, šéf firmy Microstrategy, ktorý mal pravdepodobne aj nejaký podiel na tom, že Tesla do Bitcoinu vôbec investovala. Muskovi odkázal:
,,Odhadovaná spotreba elektriny podľa cbeci.org sa od úvodu roka zvýšila o 40%. V rovnakom období však aktivita na sieti stúpla o viac než 100%, čo znamená, že energetická účinnosť sa v tomto období dramaticky zlepšila. Bitcoin je čoraz menej energeticky náročný.”
Musk na Saylorov tweet reagoval zmienkou špinavej ťažby v Číne či zdieľaním odkazu na článok, ktorý upozorňuje na aktivitu firmy Atlas Holdings, ktorá kúpal elektráreň Greendige v štáte New York, aby ju použila výhradne na ťažbu Bitcoinu. Problémom je, že táto elektráreň je obzvlášť neekologická, nakoľko produkuje energiu z fosílnych palív. Musk tak použil príklad firmy, ktorá sa zjavne príliš nezaoberá otázkou enviro problematiky ťažby Bitcoinu a dokonca podniká priamo blízko metropoly USA.
Na to Saylor reagoval: ,,Bitcoin ponúka 8 miliardám ľudí vynikajúcu technológiu zaručujúcu ich ľudské práva na majetok, ako aj riešenie globálneho problému inflácie a devalvácie meny, ktoré ročné vytvára ekonomické škody vo výške 10 biliónov dolárov. Nie je mix fosílnych palív (z ťažby BTC) až na druhom mieste?,” spýtal sa Muska popri tom, ako zverejnil graf celosvetových emisii CO2, ktoré sa týkajú celého sveta v porovnaní s Bitcoinom.
#Bitcoin offers 8 billion people a superior technology to guarantee their human rights to property, as well as a solution to the global problem of inflation & currency devaluation which creates $10+ trillion in economic damage per year. Isn't the fossil fuel mix second order? pic.twitter.com/3hX20inV9Z
— Michael Saylor⚡️ (@saylor) May 13, 2021
Na obhajobu Proof of Work konsenzu Saylor zverejnil ešte jeden tweet: ,,Ťažba slúži ako základ peňažnej siete. Je rozhodujúca pre rast, stabilitu, životnosť, vitalitu a integritu. Architektúra Proof of Work je majstrovským inžinierskym dielom, ktoré ukotvuje systém v skutočnom svete a poskytuje sedem vrstiev zabezpečenia.”
#Bitcoin Mining serves as the foundation of the monetary network – critical to its growth, stability, longevity, vitality, & integrity. The Proof of Work architecture is a masterpiece of engineering that anchors the system to the real world, providing Seven Layers of Security.
— Michael Saylor⚡️ (@saylor) May 13, 2021
Elon Musk neskôr zverejnil krátky status, v ktorom naznačil, že nastal čas na zavedenie uhlíkovej dane a následne sa pokúsil upokojiť kryptokomunitu tweetom, v ktorom skonštatoval: ,,Aby som to povedal jasne, v kryptomeny naozaj verím, ale nemôžem podporovať to, že to bude viesť k výraznému zvýšeniu spotreby fosílnych palív, najmä uhlia.”
It is high time there was a carbon tax!
— Elon Musk (@elonmusk) May 13, 2021
To be clear, I strongly believe in crypto, but it can’t drive a massive increase in fossil fuel use, especially coal
— Elon Musk (@elonmusk) May 13, 2021
Hoci vyššie uvedené tweety mali hlavu a pätu, Musk svoje tweety zavŕšil niečím, čo pravdepodobne spôsobilo nejednému fanúšikovi Bitcoinu bolesti brucha. Zhruba o druhej v noci nášho času (SEC) totiž uviedol:
,,Pracujeme s Doge developermi, aby sme urobili transakcie efektívnejšie. Vyzerá to sľubne.“
Working with Doge devs to improve system transaction efficiency. Potentially promising.
— Elon Musk (@elonmusk) May 13, 2021
Naozaj ťažko povedať, čo tým chcel povedať. Išlo o vtip, alebo serióznu informáciu? Myslel to vážne? Podľa toho čo o Dogecoin totiž vieme, tak veľa developerov táto kryptomena nemá (ak vôbec nejakých). A je silné centralizovaná. A možno aj náchylná na 51% útok. A taktiež ide o Proof of Work kryptomenu (používa však algoritmus Scrypt nie SHA256 ako BTC), čo znamená, že aj oná má relatívne vysokú spotrebu.
Azda najvtipnejšie na tento tweet reagoval užívateľ FROZE, ktorý uverejnil kresbu Homera Simpsona, ktorý prichádza do svojej novej roboty. Opice stvárnili údajných developerov Dogecoin. Posledná zmena kódu Dogecoin sa podľa GitHub udiala totiž v roku 2017. Dávno pred absurdným šialenstvom okolo tejto meme kryptomeny.
« Working with Doge devs to improve system transaction efficiency. Potentially promising. » pic.twitter.com/hayn4LvHL3
— F R O Z E (@FrozeIzBak) May 13, 2021
Scaramucci a Pompliano naznačili, že všetko môže byť inak
Na Elona Muska a jeho poukazovanie na negatívne dopady ťažby Bitcoinu na prírodu reagovali aj Anthony Scaramucci zo SkyBridge Capital či známy propagátor Bitcoinu Anthony Pompliano. Obaja naznačili, že môže ísť len o strategické konanie muža, ktorý má niečo “v pláne”.
Scaramucci si myslí, že Musk podľa všetkého časom príde s vlastnou spoločnosťou resp. mining farmou, v rámci ktorej bude ťažiť Bitcoin za využitia 100% obnoviteľnej energie.
,,Elonov cieľ: Nastaviť BTC komunitu tak, aby sa zmerala na tvorcov politiky a na dosiahnutie toho, aby sa Bitcoin ťažil za pomoci čistej energie. Cesta k jednému miliónu dolárov za Bitcoin a hyper-bitcoinizácii si vyžaduje obnoviteľnú energiu. Elon k tomuto procesu výrazne prispeje. Je Hodler.”
V ´ďalšom tweete Scaramucci doplnil: ,,Elon nie je hocijaký chlapík. Verím, že sa stane konkurentom respektíve narušiteľom ťažobného priemyslu Bitcoinu. Stavím sa o 500 000 satoshis, že do roku Tesla resp. Solar City oznámia vstup do sektora super čistej ťažby bitcoinov.”
Elon is not a half measures guy. I predict he will become a competitor/disruptor in the Bitcoin mining industry. I wager 500k sats that, within a year, Tesla/Solar City will announces its entry into “super clean” bitcoin mining.
— Anthony Scaramucci (@Scaramucci) May 13, 2021
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
No a Anthony Pompliano? Ten dostal na CNBC včera priestor, aby vlial do tejto témy viac svetla z pohľadu fanúšika Bitcoinu. V prvom rade upozornil, že téma negatívneho dopadu Bitcoinu na prírodu je zveličená, pretože niektoré štúdie tvrdia, že až 75% ťažby už teraz prebieha za použitia obnoviteľných zdrojov energie. Zároveň však zdôraznil, že Tesla žiadne bitcoiny nepredala. Len pozastavila možnosť kúpy jej produktov za Bitcoin. ,,Elon Musk vlastní miliardy dolárov v Bitcoine. Nepredáva ich ani napriek tomto nepresnému energetickému príbehu (s ktorým prišiel). Nesleduje to, čo hovoria, ale sleduje to, čo robia so svojimi peniazmi.”
Pompliano zároveň uviedol, že podobne ako Scaramucci očakáva, že Tesla napokon sama vstúpi procesu ťažby Bitcoinu, pričom na to bude využívať obnoviteľné zdroje energie.
Elon Musk owns billions of dollars of bitcoin.
He isn’t selling because of this inaccurate energy narrative.
Don’t watch what they say, just watch what they do with their money. pic.twitter.com/pFk27O3nzr
— Pomp 🌪 (@APompliano) May 13, 2021
Don’t Panic?
Aby toho nebolo dosť, Musk svoje divadlo na Twitteri zakončil tweetom „As always“ (ako vždy) a fotografiou automobilu Tesla Roadseter, ktorá lieta vo vesmíre, kde ho vyniesla raketa jeho spoločnosti SpaceX. Na monitore autra je text „Don’t Panic“ (nepanikárte). Je to odkaz pre fanúšikov Bitcoinu, Dogecoinu alebo všeobecne kryptomien? Podľa sledovania komentárov Muskových fanúšikov na Twitteri si väčšina zrejme myslí, že ide o Dogecoin. Tá triezvejšia časť kryptokomunity dúfa, že skôr išlo o narážku na Bitcoin.
As always pic.twitter.com/gtFmtokzEZ
— Elon Musk (@elonmusk) May 13, 2021
Záver
Elon Musk je špecifický človek, ktorý má však za sebou úžasnú históriu úspechov či už na poli Tesla, alebo SpaceX či najnovších úspechov Neuralink. Preto sa treba pozerať na celú problematiku s nadhľadom a možno sa zamyslieť aj nad tým, čo sa deje za oponou. Muskové budy o Dogecoin rozhodne kryptomenám nepomáhajú, no to, čo odštartoval okolo otázky ťažby BTC a jej ekologickosti môže napokon viesť k ešte “čistejšiemu” Bitcoinu, čím sa môže Bitcoin zbaviť azda najväčšieho zdroja kritiky, ktorému aktuálne čelí. Tvrdiť, že je využívaný hlavne na nelegálnu činnosť totiž v roku 2021 už nie je “sexy” a všetci to ignorujú. Negatívny dopad na prírodu však rezonuje u ľudí oveľa viac a preto Bitcoin pre úspech potrebuje, aby sa zbavil aj tejto nálepky.
Zdroje: Kryptonovinky, Twitter, cointelegraph.com