Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Infrastructure Bill: Nádej na crypto-friendly úpravu zákona sa zmenšuje

Článok

Zákon Bitcoin
Pixabay.com

Návrh „amerického “Zákona o infraštruktúre“ (Infrastructure Bill), ktorý veľmi nešťastne definuje pojem “broker” (maklér) v súvislosti s odsekom týkajúcim sa kryptomien, je opäť bližšie k schváleniu v znení, ktoré nie je pre americky kryptosektor zďaleka ideálne.

Definíciu zákona, v ktorom sa pojem “maklér“ podľa právnikov týka nielen amerických búrz či zmenárni s kryptomenami, ale môže byť aplikovateľný aj na ťažiarov kryptomien, validátorovo PoS, prevádzkovateľov uzlov (nodov) či vývojárov hardvérových či softvérových peňaženiek, sa kryptomenoví lobisti snažili upraviť formou dodatku už v americkom Senáte, no cez ten napriek súhlasnému stanovisku väčšiny senátorov s podporou Ministerstva financií USA napokon prešiel bez zmien (kvôli jednému senátorovi, ktorý celú snahu zmaril).

Problém je v tom, že definícia “makléra” v pôvodnej forme by mohla byť pre americký kryptosektor vražedná – od zmieňovaných subjektov (s výnimkou búrz a zmenárni) by sa totiž vyžadovali pre Daňový úrad (IRS) informácie o užívateľoch a transakciách, ktoré im nedokážu poskytnúť. Lebo jednoducho nemajú ako.

Senát daj najavo, že úpravy zákona nepodporí

Po neúspechu v Senáte lobisti dúfali, že uspejú s pozmeňujúcim návrhom týkajúcim sa problémovej definície v Snemovni reprezentantov, kde však utrpeli ďalšiu ranu. Vo včerajšom hlasovaní členov Snemovne sa totiž rozhodlo, že zákon pôjde do ďalšieho hlasovania vo forme, v akej prišiel zo Senátu a to bez akýchkoľvek úprav. Za hlasovalo 220 členov snemovne reprezentantov, kým proti bolo len 212. Predsedníčka parlamentu Nancy Pelosi sa následne zaviazala, že návrh zákona sa schváli do 27. septembra a následne pôjde na podpis prezidentovi Joeovi Bidenovi. To znamená, že priestor pre presadenie pozmeňujúceho návrhu týkajúceho sa kryptomien sa limituje.

Veľkým problémom je, že v Snemovni reprezentantov už nechcú dopustiť návrat zákona do Senátu, kde sa dlho zdržal. Zákonodarcovia cítia silný tlak, aby zákon, ktorý má v nasledujúcich rokoch naliať do amerického rozpočtu skrz dane vyše bilióna dolárov, prešiel do platnosti čím skôr. Prípadné pozmeňujúce návrhy (a nielen tie týkajúce sa kryptomien), by mohli celý proces výrazne spomaliť.

Netreba robiť paniku?

Anonymný úradník z Ministerstva financií, ktorého tvrdenia citovali viaceré média vrátane CNBC, však mal mierne upokojiť situáciu tým, že Ministerstvo má podľa jeho slov v úmysle vykonať podrobnú analýzu, aby dokázalo posúdiť, ktoré subjekty kryptopriemyslu sú schopné dodržiavať požiadavky vyplývajúce z Infrastructure Bill a ktoré nie. Inak povedané americké Ministerstvo financií údajne nemá v pláne sankcionovať respektíve loviť po subjektoch, ktoré by mohli zákon porušovať z dôvodu, že ho nemajú ako dodržať (ťažiari BTC, validátori POS, vývojári, prevádzkovatelia nodov a podob.).

Jeden z popredných kryptolobistov, Jerry Brito z Coin Center, napriek tomu vyjadril obavy z toho, čo by tento zákon v neznemenej forme mohol znamenať pre americký kryptosektor. V dlhom vlákne, ktoré publikoval na Twitteri zdôraznil, že boj o lepšie regulácie kryptomien v USA sa len začal a pôjde o beh na dlhú trať.

,,Oceňujem, že Ministerstvo financií sa snaží uviesť veci na správnu mieru a tešíme sa, že sa chcú zapojiť do akéhokoľvek regulačného procesu v nasledujúcich rokoch. Ale prosím neverte rozprávkam o tom, že ľudia z kryptosektora reagujú na toto ustanovenie prehnane,” skonštatoval narážajúc na skutočnosť, že niektorí americkí zákonodarcovia spochybňujú, že súčasná definícia “makléra” by mohla mať negatívny dopad na americký priemysel s kryptomenami.

Zdroje: decrypt.co, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.