Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Infrastructure Bill: Pozmeňujúci návrh, ktorý mal širokú podporu, “zabil” končiaci senátor

Článok

Nie
Pixabay.com

Trojici crypto-friendly senátorov Patovi Toomeymu, Cynthii Lummisovej a Ronovi Wydenovi sa aj za pomoci mnohých lobistov podarilo v pondelok priam nemožné – presvedčiť svojich kolegov zo senátu, aby doplnili „Zákon o infraštruktúre“ (Infrastructure Bill) o dodatok, ktorým sa zmierni jeho dopad na kryptsektor. Žiaľ ani finálna dohoda medzi demokratmi a republikánmi nestačila na to, aby sa dodatok dostal do finálneho znenia Infrastructure Bill. Celú snahu totiž zmaril jeden jediný senátor.

Aby sa dvojstranný dodatok z dielne menovaných senátorov týkajúci sa zdaňovania kryptomien v rámci zákona o infraštruktúre  dostal do jeho finálnej verzie, bolo  nutné, aby si získal v senáte stopercentnú podporu. Lepšie povedané, aby voči doplneniu dodatku nikto nepodal námietku.

Sprvoti to vyzeralo nádejne, pretože definitívna verzia si získala širokú podporu. S jej znením súhlasila partia okolo Toomeyho, Lummisovej a Wydena, ale aj ministerstvo financií na čele s Janet Yellenovou či autori iných pozmeňujúcich návrhov Rob Portman, Mark Warner či Kyrsten Sinema. Dokonca jeho neblokovanie prisľúbil aj líder väčšiny v senáte senátor Charles Schumer, čím dal jasný signál aj svojim kolegom zo strany, aby proti nemu nehlasovali.

Svoje nie, čím celú snahu na tento okamih zmaril, však dal senátor Richard Schelby (Alabama). Ten proti nemu podal námietku, keď sa snažil k zákonu doplniť svoj vlastný dodatok týkajúci sa navýšenia vojenských výdavkov o ďalších 50 miliárd dolárov. S tým však nesúhlasil iný senátor Bernie Sanders, čím jeho pokus zablokoval. Schelby sa následne pomstil tým, že nepodporil dodatok týkajúci sa kryptomien. Právnik Jake Chervinsky pre zaujímavosť doplnil, že ide o senátora, pre ktorého je toto funkčné obdobie jeho posledné v senáte. Potom odchádza do dôchodku.

Nešlo o dokonalý dodatok, no bol lepší, než súčasný stav

Dodatok, o ktorého pretlačenie sa snažili viacerí senátori, mal za cieľ vhodnejším spôsobom definovať pojem “broker” v zmieňovanom “Zákone o infraštruktúre“. Jeho súčasné znenie je totiž mimoriadne široké, čo znamená, že teoreticky môže zahŕňať nielen kryptomenové zmenárne a burzy, ale aj ťažiarov kryptomien, validátorov, softvérových vývojárov, tvorcov kryptomenových peňaženiek či operátorov nodov (uzlov).

,,Nenavrhli sme žiadne zásadné ani radikálne zmeny. Náš kompromis len jasne ukazuje, že brokerom sú len osoby, ktoré prevádzajú transakcie, skrz ktoré spotrebitelia nakupujú, predávajú a obchodujú s digitálnymi aktívami,” opísal pointu dodatku počas pondelkovej tlačovej konferencie senátor Toomey. Vtedy ešte žila nádej, že prejde senátom.

So znením dodatku zdá sa nemala problem ani ministerka financií Janet Yellenová, ktorá po tlačovej konferencii zverejnila oficiálny list, v ktorom poďakovala všetkým zúčastneným senátorom, ktorý na ňom pracovali, za dobrú robotu. ,,Som taktiež veľmi vďačná predsedovi Wydenovi za jeho vedenie a angažovanosť v týchto dôležitých otázkach,” priamo pochválila senátora, ktorý svojimi krokmi dal jasne najavo, že je voči kryptomenám nastavený priateľsky.

Ešte nie je dobojované

Keďže dodatok sa do “Zákona o Infraštruktúre“ cez senát doplniť nepodarilo, stále existuje nádej, že bude doňho doplnený počas hlasovania v Snemovni reprezentantov Spojených štátov. Je to jedna z dvoch komôr Kongresu USA, ktorá je zložená zo zástupcov jednotlivých štátov. Podľa medializovaných informácií však toto úsilie môže zmariť najmä skutočnosť, že zákonodarcovia chcú zákon čím skôr posunúť na finálny podpis prezidentovi Joeovi Bidenovi.

Tom Emmer, kongresman štátu Minnesota, však už medzitým na Twitteri zverejnil otvorený list s podpismi viacerých zákonodarcov, ktorý bol osobitne adresovaný každému jednému členovi Snemovne reprezentantov. Jeho obsahom je vysvetlenie, prečo je súčasné znenie pre kryptopriemysel veľmi zle a musí byť doplnené o zmieňovaný dodatok.

,,Snemovňa reprezentantov musí zvážiť tieto ustanovenia, ktoré vynímajú subjekty (zo zákona o infraštruktúre), aby sme udržali vývojárov blockchainových softvérov, ťažiarov kryptomien a ďalších účastníkov (kryptopriemyslu) v USA,” napísal Emmer na Twitteri, čím upozornil, že ak zákon prejde v súčasnej forme, hrozí exodus mnohých firiem a šikovných ľudí za hranice Spojených štátov, čo môže z dlhodobého hľadiska poškodiť americkú ekonomiku.

Kristin Smithova z Blockchain Association zas upozornila, že nádej v prospech dodatku existuje aj skrz zmenu názoru Richarda Shelbyho, ktorý doplnenie dodatku zablokoval. Ak kedykoľvek medzi terajškom a hlasovaním o finálnom schvaľovaní Infrastructure Bill zmení svoj názor, dodatok bude môcť byť do zákona doplnený.

Na neúspešne zahrnutie dodatku reagoval aj Jerry Brito z Coin Center, ktorý patril v posledných dňoch medzi najaktívnejších lobistov v prospech kryptomien v USA. ,,Zlou správou je, že novela neodstala jednomyseľný súhlas, takže do návrhu sa nedostane. Dobrou správou je, že sa nevzdávame. Ďalšou zástavkou je snemovňa, kde sa môžeme pokúsiť urobiť dodatok úplne od nuly, ktorý by vyriešil všetky naše obavy.”

Boj nevzdáva ani senátorka Cynthiha Lummisova, ktorá v noci na Twitteri doplnila: ,,Naďalej budeme hľadať cesty ako opraviť znenie týkajúce sa digitálnych aktív v tomto zákone. Možno to nebude dnes, ale nevzdáme to.“

Pozitívne zistenie o vplyve ľudí?

Senátorka Cynthia Lummisová upozornila na ešte jednu zaujímavú skutočnosť. Ich snaha o presadenie vhodnejšieho dodatku do Infrastructure Bill, skrz ktorý chcú zákonodarcovia napumpovať cez dane do amerického rozpočtu v nasledujúcich rokoch až 1 bilión dolárov, ukázal, že výrazne silnie “politický” vplyv kryptokomunity.

,,Konečne sme mali príležitosť ilustrovať členom senátu, že existuje veľa ľudí, ktorí sa zaujímajú o svoje digitálne aktíva, pracujú v niektorých oblastiach digitálnych aktív a majú kontakt na svojich senátorov v USA,” upozornila.

Tejto zaujímavej téme sa venoval v rozsiahlom článku aj Washington Post, ktorý upozornil na to, že lobistická scéna vo Washington DC výrazne rozkvitá. Kým pred pár rokmi mal kryptopriemysel jedného lobistu, dnes sú ich už desiatky. A ich vplyv je zrejmý. Nikdy predtým sa nestalo, že by senátori museli riešiť početné požiadavky svojich voličov týkajúce sa kryptomien.

Infrastructure Bill je komplikovaný zákon, ktorý má mnoho úskalí. Pred pár týždňami by však zrejme nikto nepredpokladal, že práve krátke znenie týkajúce sa kryptomien spôsobí toľko problémov. Je to zaujímavá demonštrácia, že Američanom na kryptomenách záleží a že sú ochotní sa za ne byť. Kým v Číne bežní občania nemajú žiadnu možnosť namietať proti plánom Komunistickej strany, v USA zjavne na názore ľudí stále do určitej miery záleží. A ľudia dali senátorom jasne najavo, že sú ochotní za kryptomeny bojovať. To je signál pre súčasných, ale aj budúcich politikov, že nesmú tento sektor prehliadať a že musia konať aj v jeho prospech (keďže sú nimi priamo volení).

Zdroje: Twitter, coindesk.com, Kryptonovinky

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.