Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Infrastructure Bill: Trojica senátorov zabojovala v prospech Bitcoinu

Článok

Zákon
Pixabay.com

Americký “Zákon o infraštruktúre“ (Infrastructure Bill), skrz ktorý sa snažia prostredníctvom daní získať zákonodarcovia do štátneho rozpočtu stovky miliárd dolárov na financovanie budovania novej infraštruktúry naprieč celými USA, sa dotýka aj kryptomien. Jeho doterajšie znenie bolo dokonca také nešťastné, že by teoreticky mohlo ohroziť aj možnosť ťažby kryptomien na území USA, či vyhnať z krajiny kryptomenových vývojárov.

Hoci Infrastructure Bill sa týka zdanenia širokého spektra podnikateľských sektorov, konkrétne z kryptotrhu má pomôcť vláde vyzbierať na daniach navyše 28 miliárd dolárov. To samé o sebe nie je taký problém. Problémom je však to, že znenie zákona podľa právnikov a kryptolobistov, medzi ktorých patria napríklad Jake Chervinsky, Jerry Brito či zástupcovia Blockchain Association by mohlo viesť k ohrozeniu celého kryptopriemyslu v USA.

Problémová definícia makléra

Problémovým je najmä definícia zákona o tom, kto vystupuje v prípade podnikania s kryptomenami v pozícii makléra (brokera). Pôvodné znenie totiž mohlo ľahko zahŕňať do tejto definície nielen kryptomenové burzy a zmenárne, ale aj ťažiarov Bitcoinu, validátorov Proof of Stake kryptomien, či dokonca prevádzkovateľov nodov či vývojárov peňaženiek. Všetci vymenovaní by podľa tejto definície tak mali podľa zákona povinnosť zhromažďovať osobné údaje ako sú mená či adresy o užívateľoch, s ktorými sa dostávajú v rámci ich činnosti do styku a nahlasovať ich daňovému úradu (IRS) v rámci formuláru s označením 1099. Už na prvý pohľad je však zrejmé, že napríklad ťažiari Bitcoinu či tvorcovia anonymných peňaženiek pre úschovu kryptomien sa k takýmto dátam dostať ani nemôžu.

,,Tí, ktorí kryptomenám rozumejú, vedia, že používatelia sú pseudonanonymní a prístup je bez povolení. Je nemožné, aby neväzobní aktéri, ako sú ťažiari, získali informácie, ktoré by potrebovali na vyplnenie formuláru 1099,” upozornil právnik Jake Chervinsky.

Krypto-friendly Senátori sa snažia pomôcť

Za úpravy v znení navrhovaného zákona však teraz zabojovali traja americkí senátori, ktorí sú známi svojim priateľským prístupom ku kryptomenám. Ide o Rona Wydena, Cynthiu LummisovuPata Toomeyho, ktorí spoločne navrhli dodatok zákona, ktorý by oslobodil ťažiarov, validátorov transakcií a iné zmieňované subjekty od povinnosti z neho vyplývajúcich.

K dodatku doplnili, že pôvodný návrh zákona “kladie neuskutočniteľné požiadavky na kryptomenovú technológiu“ a doplnili, že “objasnenie ustanovenia, ktoré by vyriešilo naše obavy, by nemalo žiadny vplyv na požiadavky týkajúce sa kryptoburzách, ktoré operujú v mene zákazníkov.”

Inak povedané cieľom trojice senátorov nie je zásah do hlavného úmyslu zákona tlačiť na kryptoburzy, aby vyžadovali od zákazníkov KYC  (osobné údaje). Chcú sa však ubezpečiť, že zákon nebude obsahovať formulácie, ktoré by mohli podkopať kryptopriemysel ako taký, tým, že by subjekty v ňom vystupujúce (ťažiari, validátori, prevádzkovatelia uzlov, vývojári) nútili k veciam, ktoré nevedia splniť.

Úpravy senátorov podporujú aj kryptofirmy a lobisti

Dodatok oficiálnym spoločným vyhlásením podporili aj viaceré firmy z krpytosektora vrátane Coinbase, Coin Center, Ribbit Capital, Square či Blockchain Association, pričom doplnili, že pôvodne znenie bez navrhovaných úprav by “kládlo neuskutočniteľné požiadavky na rodiaci sa priemysel.”

,,Objasnenie ustanovenia, ktoré by vyriešilo naše obavy, by nemalo vplyv na kryptoburzy, ktoré pôsobia v mene zákazníkov. Podporujeme rozumné požiadavky na vykazovanie, ktoré sú v súlade s požiadavkami, ktoré sa vzťahujú na tradičné finančné služby,” napísali v spoločnom vyhlásení.

Senátor Wyden je známy dlhoročným bojom za ochranu osobných údajov na internete. Lummisová je zas známa ako veľká fanúšička Bitcoinu, ktorý považuje za typ ochrany voči expanzívnej menovej politike americkej centrálnej banky FED. Nuž a Pat Toomey sa zviditeľnil listom, v ktorom požiadal americkú ministerku financií Janet Yellenovú o prehodnotenie požiadaviek FinCEN na zber údajov o súkromných peňaženkách pre kryptomeny.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.