Prvé tri mesiace roku 2025 sa v oblasti kryptomien niesli v znamení masívnych bezpečnostných incidentov.
Z dát od spoločnosti PeckShield, špecializovanej na blockchainovú bezpečnosť, vyplýva, že hackeri počas tohto obdobia odcudzili digitálne aktíva v hodnote viac ako 1,63 miliardy USD.
Ohromujúcich 92% týchto strát pritom pochádza len z jedného jediného útoku – hacku burzy Bybit.
Najväčšia krádež v histórii kryptomien: Hackeri ukradli z burzy ByBit 1,5 miliardy dolárov
Útok na Bybit zatieňuje všetko ostatné
Január 2025 ešte pôsobil relatívne pokojne – škody sa pohybovali na úrovni približne 87 miliónov USD.
Situácia sa však dramaticky zmenila vo februári, keď len za tento jeden mesiac zmizlo viac než 1,53 miliardy USD. Za tento extrémny nárast mohla predovšetkým krádež na platforme Bybit, ktorá sa tak okamžite zaradila medzi najväčšie hackerské útoky v histórii kryptomien.
No nešlo len o Bybit. V rovnakom mesiaci sa odohralo niekoľko ďalších zásadných útokov.
- Projekt Infini prišiel o 50 miliónov USD
- zkLend hlásil stratu 9,5 milióna USD
- Ionic bol ochudobnený o 8,5 milióna USD
Celkovo teda útoky mimo Bybit spôsobili vo februári škody za ďalších 126 miliónov USD.
Marec priniesol „ochladenie“
Po búrlivom februári prišiel marec s citeľným poklesom úspešných hackerských útokov.
Straty sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížili o 97%, pričom bolo nahlásených „iba“ 33 miliónov USD v podobe ukradnutých kryptomien. Časť týchto aktív sa dokonca podarilo získať späť, čo pomohlo zmierniť dopady na používateľov i samotné protokoly.
Najväčšiu pozornosť vzbudil incident s decentralizovaným finančným protokolom Abracadabra.Money, z ktorého útočník 25. marca odčerpal 6 260 ETH v hodnote približne 13 miliónov USD.
Druhým najvýraznejším prípadom bol útok na platformu Zoth, ktorá sa špecializuje na real-world asset (RWA) re-staking. Hackeri z nej 21. marca stiahli 8,4 milióna USD, ktoré boli následne prekonvertované na stablecoiny a presunuté na neznámu adresu.
Hacker vrátil 90% ukradnutých prostriedkov
7. marca 2025 došlo dokonca k čiastočnému odškodneniu. Hacker, ktorý z decentralizovanej burzy 1inch ukradol 5 miliónov USD, sa rozhodol vrátiť až 90% ukradnutej sumy.
Podmienkou bola ponuka od burzy vo forme odmeny vo výške 500 000 USD – čo predstavovalo 10% z ulúpenej čiastky. Hacker súhlasil a späť poslal 4,5 milióna USD.
Medziročný nárast hackerských útokov
Porovnanie s predchádzajúcim rokom ukazuje znepokojujúci trend. V prvom štvrťroku 2024 činili škody spôsobené hackermi približne 706 miliónov USD.
V roku 2025 však táto suma narástla o 131% na súčasných 1,63 miliardy USD. Spolu sa len za prvé tri mesiace roku odohralo viac ako 60 úspešných hackerských útokov.
Ak aj bude nasledujúci kvartál miernejší, súčasné štatistiky ukazujú, že zabezpečenie v kryptomenovom priestore stále čelí vážnym výzvam.
Top burzy










