Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Hackeri opäť využívajú Bitcoin pri ransomware útokoch

Článok

Útok hacker
Pixabay.com

Hackerská skupina REvil, ktorá je spájaná s Ruskom, úspešne realizovala ďalší ransomware útok, v rámci ktorého vyžaduje ako výkupné platbou v bitcoinoch – tentokrát v hodnote 70 miliónov dolárov.

Ransomware útok je typ útoku, pri ktorom útočník zablokuje prístup k softvéru jeho majiteľovi až do momentu, kedy sa nezaplatí požadované výkupné. Pre spoločnosti, ktoré sa stanú obeťou takéhoto útoku, to môže predstavovať obrovské finančné škody.

V predošlých mesiacoch zaplatili z tohto dôvodu výkupné v hodnotách miliónov dolárov firmy JBS Holdings (11 miliónov dolárov) a Colonial Pipeline (5 miliónov dolárov). Americký prezident Joe Biden označil tieto útoky za problém národnej bezpečnosti a boju proti tomuto druhu kybernetickej šikany stanovil prioritu.

Útok ešte väčších rozmerov?

Čerstvý útok sa mal podľa medializovaných informácii dotknúť viac než 200 amerických firiem a vyše 1 milióna počítačov. Údajne má dosah až v 12 rôznych krajinách sveta. Obmedziť svoju prevádzku musel napríklad potravinový reťazec Coop vo Švédsku či aj školy v Novom Zélande, ktoré sa však údajne stali obeťou útokov len „omylom“.

Z nových informácii CNBC zároveň vyplýva, že útočníci sú údajne ochotní vyjednávať o požadovanej čiastke. Kým sprvoti žiadali  70 miliónov dolárov, CNBC píše, že požiadavka výkupného sa znížila na 50 miliónov dolárov. Podľa odborníkov na kybernetickú bezpečnosť to môže naznačovať, že skupina si možno odkrojila až príliš veľký kus koláča. Problém môžu mať napríklad s tým, ako sa k peniazom, ktoré im budú zaplatené, naozaj dostanú bez toho, aby boli odhalení.

Zlá reklama pre Bitcoin?

Výkupné má by podobne ako v prípade predošlých zmieňovanýnch útokov zaplatené v Bitcoinoch, čo nepomáha povesti najznámejšej kryptomeny. Bitcoin je však len pseudo-anonymný (transakcie sa dajú sledovať) a je preto veľmi pravdepodobné, že tajné služby v spolupráci s onchain platformami budú platby výkupného (ak bude zaplatene) sledovať s cieľom odhaliť v budúcnosti totožnosť útočníkov.

Bývalý šéf CIA Michael Morell v apríli naznačil, že používať Bitcoin na nelegálnu činnosť nie je až taký dobrý nápad, pretože transakcie je možné naozaj sledovať. Dokonca vyhlásil, že ak by kriminálnici využívali Bitcoin na nelegálnu činnosť častejšie než hotovosť, bolo by to pre úspešnosť odhaľovania zločinov pozitívne.

Otázne je, ako sa k tejto problematike postavia média a politici a či budú súčasné ransomware útoky pripisovať za vinu Bitcoinu ako takému, alebo budú mať správy skôr geopolitický rozmer v súvislosti s Ruskom, ktoré za nimi údajne stojí. Prvá možnosť môže pošramotiť povesť Bitcoinu, ktorý však sám o sebe na vine nie je.

Zdroj: cnbc.com, coindesk.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.