Hackerská skupina REvil, ktorá je spájaná s Ruskom, úspešne realizovala ďalší ransomware útok, v rámci ktorého vyžaduje ako výkupné platbou v bitcoinoch – tentokrát v hodnote 70 miliónov dolárov.
Ransomware útok je typ útoku, pri ktorom útočník zablokuje prístup k softvéru jeho majiteľovi až do momentu, kedy sa nezaplatí požadované výkupné. Pre spoločnosti, ktoré sa stanú obeťou takéhoto útoku, to môže predstavovať obrovské finančné škody.
V predošlých mesiacoch zaplatili z tohto dôvodu výkupné v hodnotách miliónov dolárov firmy JBS Holdings (11 miliónov dolárov) a Colonial Pipeline (5 miliónov dolárov). Americký prezident Joe Biden označil tieto útoky za problém národnej bezpečnosti a boju proti tomuto druhu kybernetickej šikany stanovil prioritu.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Útok ešte väčších rozmerov?
Čerstvý útok sa mal podľa medializovaných informácii dotknúť viac než 200 amerických firiem a vyše 1 milióna počítačov. Údajne má dosah až v 12 rôznych krajinách sveta. Obmedziť svoju prevádzku musel napríklad potravinový reťazec Coop vo Švédsku či aj školy v Novom Zélande, ktoré sa však údajne stali obeťou útokov len „omylom“.
Z nových informácii CNBC zároveň vyplýva, že útočníci sú údajne ochotní vyjednávať o požadovanej čiastke. Kým sprvoti žiadali 70 miliónov dolárov, CNBC píše, že požiadavka výkupného sa znížila na 50 miliónov dolárov. Podľa odborníkov na kybernetickú bezpečnosť to môže naznačovať, že skupina si možno odkrojila až príliš veľký kus koláča. Problém môžu mať napríklad s tým, ako sa k peniazom, ktoré im budú zaplatené, naozaj dostanú bez toho, aby boli odhalení.
Zlá reklama pre Bitcoin?
Výkupné má by podobne ako v prípade predošlých zmieňovanýnch útokov zaplatené v Bitcoinoch, čo nepomáha povesti najznámejšej kryptomeny. Bitcoin je však len pseudo-anonymný (transakcie sa dajú sledovať) a je preto veľmi pravdepodobné, že tajné služby v spolupráci s onchain platformami budú platby výkupného (ak bude zaplatene) sledovať s cieľom odhaliť v budúcnosti totožnosť útočníkov.
Bývalý šéf CIA Michael Morell v apríli naznačil, že používať Bitcoin na nelegálnu činnosť nie je až taký dobrý nápad, pretože transakcie je možné naozaj sledovať. Dokonca vyhlásil, že ak by kriminálnici využívali Bitcoin na nelegálnu činnosť častejšie než hotovosť, bolo by to pre úspešnosť odhaľovania zločinov pozitívne.
Otázne je, ako sa k tejto problematike postavia média a politici a či budú súčasné ransomware útoky pripisovať za vinu Bitcoinu ako takému, alebo budú mať správy skôr geopolitický rozmer v súvislosti s Ruskom, ktoré za nimi údajne stojí. Prvá možnosť môže pošramotiť povesť Bitcoinu, ktorý však sám o sebe na vine nie je.
Zdroj: cnbc.com, coindesk.com