Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bidenovu vládu trápia ransomware útoky. Čaká Bitcoin ďalšia zlá reklama?

Článok

Ransomware
Pixabay.com

Kabinet amerického prezidenta Joea Bidena označil boj proti ransomware útokom za jednu z najväčších priorít. Kryptosektor sa obáva, že by sa v rámci toho mohla rozbehnúť ďalšia negatívna kampaň voči Bitcoinu či iným kryptomenám, hoci tie samé o sebe za tieto útoky nemôžu.

Ransomware útok spočíva v nasadení škodlivého softvéru (vírusu) do napadnutého počítača, alebo siete. Tento softvér následne zariadenie uzamkne a za jeho odomknutie žiada zaplatenie nemalého výpalného. Keďže kryptomeny sú omnoho anonymnejšie, než bankové prevody, hackeri si pri týchto útokoch obľúbili platby výkupného práve skrz ne – a žiaľ na čele s Bitcoinom. On-chain analytická platforma Chainanalyisis potvrdila, že tieto typy útokov sú v posledných mesiacoch čoraz výnosnejšie.

Najnovšie incidenty

Najnovší vážny ransomware útok potvrdil najväčší svetový producent mäsových výrobkov JBS, ktorý nezostal bez povšimnutia Bieleho domu. ,,Prezident Joe Biden už zahájil rýchle strategické preskúmanie zamerané na zvýšenú hrozbu ransomware útokov vrátane rozšírenia možnosti analýz kryptomien s cieľom nájsť a zabrániť kriminálnym transakciám,” uviedla hovorkyňa Karine Jean-Pierre.

(Poznámka: V súvislosti s firmou JBS sa dokonca špekuluje, že ransomware útok mohol pochádzať z Ruska. Tieto typy útokov nemusia byť len dielom šikovných hackerov, ale aj predmetom geopolitickej vojny.)

Prezident Joe Biden chce v tomto smere podľa medializovaných informácii zahájiť rýchlu medzinárodnú spoluprácu, nakoľko útoky vníma ako mimoriadne nebezpečné nielen pre napadnuté domácnosti či firmy, ale aj pre celé obyvateľstvo.

Ak sa napríklad napadnú systémy významného dodávateľa tovarov alebo služieb, môže sa to dotknúť až miliónov ľudí. Príkladom je ďalší májový ransomware útok na spoločnosť Colonial Pipeline, po ktorom hrozilo, že dôjde k odstaveniu koloniálneho potrubia, či by spôsobilo nedostatok paliva na východnom pobreží USA. Iný útok v Írsku zas mohol viesť až k čiastočnému zrúteniu zdravotného systému a zrušeniu mnohých dohodnutých lekárskych vyšetrení.

Dôsledky pre kryptomeny?

Portál Coindesk načrtol obavy, aby sa z boja proti ransomware útokom nestal ďalší nástroj pre šírenie FUD (poplašných správ) o kryptomenách, podobne ako je v súčasnosti hlavou témou zveličený negatívny ekologický dopad ťažby Bitcoinu na prírodu. Popri tom však samozrejme nemožno odmietať skutočnosť, že ransomware útoky sú vážny problém, s ktorým je nutné bojovať.

Zdroj: coindesk.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne