Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bývalý šéf CIA vyvracia mýty Yellenovej a Lagardeovej o nelegálnom využívaní Bitcoinu

Článok

fake news
Pixabay.com

Nie je to tak dávno, čo americká ministerka financií Janet Yellenová a tiež prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová v otázke na tému kryptomien a Bitcoinu uviedli, že sú do značnej miery využívané na nelegálnu činnosť. Najnovšia správa, v ktorej je citovaný bývalý vysoko postavený zamestnanec CIA (Ústredná spravodajská služba USA) však tieto tvrdia do značnej miery vyvracia.

Tvrdú proti argumentačnú ranu Yellenovej, Lagardeovej, ale aj ďalším politikom, ktorí sa snažia ťažiť proti kryptomenám argumentom, že sú využívané najmä na terorizmus, predaj drog či pranie špinavých peňazí zasadil nik iný než bývalý úradujúci riaditeľ CIA Michael Morell, ktorý pracoval pre CIA 33 rokov.

Morell bol citovaný v rámci správy, ktorú vypracovali Josh KirshnerThomas Schoemnberger pre potreby novovznikajúcej krypto lobistickej skupiny “Crypto Council for Innovation” (Rada pre kryptomeny a inovácie), na čele ktorej stoja viaceré popredné spoločnosti  vrátane Coinbase či Square.

Bývalý šéf CIA Michael Morell v tejto správe poukazuje na to, že blockchain je pseudo-anonymná sieť, čo umožňuje využívanie forenzných nástrojov pre odhaľovanie kriminálnych aktivít. Dokonca skonštatoval, že ak by všetci kriminálnici používali namiesto bežných spôsobov Bitcoin, tak by bolo odhaľovanie zločinov oveľa jednoduchšie.

,,Technológia blockchain je silný, ale nedostatočne využívaný forenzný nástroj vlád na identifikáciu nezákonnej činnosti a na stíhanie zločincov. Zjednodušene povedané, blockchainová  analýza je vysoko efektívny nástroj na boj proti kriminalite a na zhromažďovanie spravodajských informácii,” poukázal na skutočnosť, že transakcie sa zaznamenávajú do verejnej, decentralizovanej a nemennej knihy.

Sledovanie nelegálnych transakcií za použitia Bitcoinu je preto jednoduchšie ako sledovanie nelegálnych tokov peňazí použitím tradičných finančných prostriedkov – či už skrz banky alebo použitím hotovosti.

,,Ak by všetci zločinci používali blockchain, mohli by sme vymazať nezákonnú finančnú činnosť,” píše sa v štúdii, ktorá však priznáva, že používanie kryptomien typu Monero, alebo decentralizovaných búrz (DEX) prináša vyššiu mieru anonymity, čo môže komplikovať možnosti forenzných štúdii a teda snahy o sledovanie nelegálnych aktivít. To sa však netýka Bitcoinu.

Bývalý šéf CIA pre magazín Forbes taktiež skonštatoval, že americká vláda by sa mala skôr sústrediť na kroky Číny, ktorá sa snaží pristupovať k Bitcoinu a blockchain technológii progresívnejšie, než neustále riešiť mylnú tézu o kriminálnom využívaní kryptomien. ,,Musíme sa uistiť, že nesprávne tvrdenia o nezákonnom používaní Bitcoinu nás nedržia späť od podpory technologických zmien, ktoré nám umožnia držať krok s Čínou.”

Morell náslende dodal, že ľudia ako Yellenová a Lagardeová by mali byť podľa jeho predpokladov najlepšie informovanými ľuďmi na planéte, no vyzerá to tak, že tomu tak v prípade kryptomien úplne nie je.

Viaceré štúdie, vrátane štúdie od Chainanalysis, čo je agentúra úzko spolupracujúca s vládami po celom svete, naznačujú, že miera používania kryptomien na nelegálnu činnosť má podiel na menej než jednom percente všetkých transakcií. Nuž a pre lepší kontext je potrebné uviesť, že u tradičných sprostredkovateľov transakcií, kde môžeme zaradiť aj banky, sa tento odhad pohybuje medzi dvomi až štyrmi percentami HDP.

,,Vyzerá to tak, že v skutočnosti nelegálna aktivita v ekosystéme Bitcoinu je na nižšej miere, než nelegálna aktivita v tradičnom bankovom systéme,” doplnil Morell.

Graf: Percento využívania Bitocinu na nelegálnu činnosť v priebehu rokov podľa analýzy Chainanalysis:

Zdroje: decrypt.co

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne