Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Firma Meitu priznala stratu pre investíciu do Bitcoinu, Tesla urobí zrejme to isté

Článok

Report
Pixabay.com

Hongkonská softvérová spoločnosť Meitu, ktorá v prvej polovici roka 2021 kúpila 941 bitcoinov a 31 000 mincí Ethereum (ETH) v celkovej nákupnej cene 100 miliónov dolárov, musela v reporte týkajúcom sa výsledkov hospodárenia za druhý kvartál 2021 priznať stratu z tejto investície.

Verejne obchodované spoločnosti musia na základe pravidiel upravujúcich ich nehmotné aktíva – kde sa radí aj Bitcoin a Ethereum – priznať stratu vo svojich finančných výkazoch v prípade, že sa hodnota týchto aktív zníži v porovnaní s cenou, za akú ich zaobstarali.

Firma Meitu preto informovala, že hodnota jej nadobudnutých bitcoinov k 30. júnu 2021 klesla o 17,3 milióna dolárov, čo je zároveň suma, ktorá bude vykázaná ako strata zo zníženia hodnoty.

Meitu na druhú stranu môže tešiť, že napriek turbulenciám na kryptomenovom trhu, ktoré sme videli v predošlých mesiacoch, bola k 30. júnu naďalej v pluse jej stávka na Ethereum – konkrétne o 14,7 milióna dolárov.

Zisk z investície do Ethereum si však zapísať nemôže. Pravidlá držania nehmotného majetku sú totiž pre spoločnosti pomerne tvrdé. Ak ich hodnota klesne, musia to účtovať ako stratu, no zisk môžu zaúčtovať len v prípade, ak by pristúpili k predaju takéhoto druhu majetku.

Meitu zároveň potvrdila, že žiadne bitcoiny ani Ethery nepredávala. ,,Od akvizície kryptomien skupina nezískala ani nepredala žiadne kryptomeny a v súčasnosti neexistujú žiadne plány na ich predaj ani v blízkej budúcnosti.”

Firma Meitu týmto krokom deklarovala svoju dlhodobú dôveru v dve najznámejšie digitálne aktíva, ktorou neotriasol ani výrazný prepad ich cien v druhom kvartáli.

Teslu môže taktiež oznámiť účtovnú stratu

Kým Meitu už zverejnila výsledky hospodárenia za druhý kvartál, americká spoločnosť Tesla, ktorá investovala do Bitcoinu vo februári 1,5 miliardy amerických dolárov, tak spraví až 28. júla. Analytička CNBC Kate Rooney upozornila, že cena Bitcoinu bola k 30. júnu výrazne nižšie, než predpokladaná cena, za ktorú Tesla bitcoiny v úvode roka kupovala (odhaduje sa, že išlo o nákupnú cenu okolo úrovne 38 000 USD podľa dátumu, kedy Tesla oznámila tuto investíciu poznr.).

,,Analytici, s ktorými som hovorila, tipujú, že Tesla bude reportovať (z investície do BTC) stratu 25 až 100 miliónov dolárov,” uviedla naznačujúc, že presnú sumu sa dozvieme až z oficiálnych dokumentov spoločnosti po zverejnení výsledkov hospodárenia.

Firma Elona Muska ešte v prvom kvartáli 2021 predala 10% svojich BTC z pôvodnej investície, aby tým podľa jej vyjadrení potvrdila akcionárom likviditu Bitcoinu. V priebehu druhého kvartálu, ktorý bol pre Bitcoin extrémne volatilný a jeho cena prudko spadla, však Elon Musk na Twitteri viackrát potvrdil, že k žiadnym ďalším predajom BTC zo strany Tesla nedošlo. Zverejnenie výsledkov hospodárenia za Q2 2021 budú preto ostro sledované – ukáže sa totiž, či Musk naozaj hovoril pravdu, alebo či sa Tesla zbavila ďalších BTC (veľkým pozitívnym prekvapením by bola naopak informácia o ďalšej investícii, čo sa však nepredpokladá).

Podobné účtovné straty okrem Tesla či Meitu hrozia aj iným spoločnostiam držiacim BTC na svojich súvahách – patria medzi ne napríklad firmy Michaela Saylora Microstrategy či Jacka Dorseyho Square.

Zdroje: decrypt.co, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.