Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

FED zdá sa upokojil trhy. Bitcoin a akcie reagovali posilnením

Článok

Trading
Zdroj: Pexels.com

Federálna rezervná banka (FED), ktorá pôsobí v USA v úlohe centrálnej banky, včera večer podržala trhy pred výraznejším kolapsom, keď oznámila, že úrokové sadzby v dohľadnej dobe zvyšovať nebude a v najbližšom období nezmení ani svoju stratégiu kvantitatívneho uvoľňovania (QE).

Včerajšie oznámenie FED na čele s jeho predsedom Jeromem Powellom bolo obzvlášť očakávanou udalosťou, pretože nasledovalo len pár dní po turbulenciách na trhu v súvislosti s vážnymi finančnými problémami čínskeho megadevelopera Evergrande. Trhy boli zvedavé, s akými prognózami pre nasledujúce mesiace FED príde a či sa rozhodol pokračovať vo svojej nastolenej stratégii boja proti ekonomickým dopadom pandémie koronavírusu.

Ako to aj mnohí analytici vopred očakávali, FED sa napokon rozhodol minimálne nateraz nič nemeniť, pretože zrejme nechcel mať na svedomí ešte väčšie turbulencie na trhu. Z jeho záverov možno skonštatovať najmä tieto dôležité informácie:

  • Zatiaľ pokračuje v nákupe štátnych dlhopisov a cenných papierov zaistených hypotékami v hodnote 120 miliárd dolárov mesačne – naznačil však, že uťahovanie kohútikov je blízko a môže byť oznámené už v tomto roku (november-december)
  • FED neplánuje v dohľadnej dobe zvyšovať úrokové sadzby, ktoré od začiatku roka 2020 drží blízko nule. Vyzerá to však tak, že sadzby by sa mohli začať postupne zvyšovať už v priebehu roku 2022, k čomu sa údajne začína prikláňať viac zástupcov FED. Doposiaľ sa skôr očakávalo, že by k tomu mohlo dôjsť v rokoch 2023 alebo dokonca až v roku 2024. Ak by FED zvýšil úrokové sadzby pravdepodobne by to nehralo do karát rizikovejším akciovým titulom (napríklad technologické akcie) alebo kryptomenám.

Reakcia trhu

Bitcoin na závery FEDu zdá sa reagoval pozitívne, keďže v čase písania tohto článku je v pluse takmer 5% za posledných 24 hodín. Aktuálne sa obchoduje za približne 44 tisíc dolárov, hoci pred necelými dvoma dňami klesol aj pod úroveň 40 000 USD. Zelený deň mal za sebou aj index S&P500, ktorý posilnil o jedno percento, pričom za posledný mesiac je v strate necelé 2 percentá.

Pozitívnou správou je aj posilnenie akcii zmieňanového čínskeho developera Evergrande. Tie poskočili včera až o 12% a zmazali tak značnú časť strát z úvodu týždňa, kedy sa prepadli o približne 20%. Posilnenie Evergrande podľa všetkého zrejme z časti súvisí s tým, že Čínska centrálna banka plánuje natlačiť do bankového systému 18,6 miliardy dolárov, aby posilnila tento sektor v prípade silnejších turbulencií na trhoch.

Prognózy pre nasledujúce obdobie

FED zverejnil aj svoje aktualizované prognózy, v ktorých došlo k viacerým zmenám oproti predošlým správam. HDP USA vzrastie tento rok len o 5,9% v porovnaní so 7% prognózou z júna.

Pokiaľ ide o infláciu, tá sa tento rok zvýši o 3,7%, čo je o 0,7% viac, než bola predošlá prognóza z júna. V roku 2022 FED očakáva infláciu na úrovni 2,3%, pričom predtým predpovedal 2,1%. Powell v prípade inflácie stále verí, že je len dočasným vedľajším efektom. Bujnie však presvedčenie, že môže ísť o dlhodobejší problém.

Pokiaľ ide o infláciu v oblasti energii a potravín, FED očakáva, že v tomto roku stúpnu ceny až o 4,2%, hoc v júni tvrdil, že to bude “len” 3,4%. V nasledujúcich rokoch centrálna banka verí v spomalenie tohto tempa na približne 2,2%. Dlhodobým cieľom FED je pritom držať infláciu pod 2%.

Súvislosť s Bitcoinom

Plány FED pre najbližšie obdobie nepriamo súvisia aj s Bitcoinom, pretože ten je z pohľadu mnohých investorov stále klasifikovaný ako rizikové investičné aktívum. To znamená, že minimálne z krátkodobého pohľadu je veľmi náchylný negatívne cenovo reagovať v prípade, že sa prepadá aj akciový trh (stačí si pripomenúť marec 2020). Ak by FED včera pristúpil k razantnejším krokom, mohlo to teda mať aj negatívny vplyv na akciové trhy a následne aj na Bitcoin. To sa však nestalo, čo môže hrať Bitcoinu v nasledujúcich týždňoch do karát.

Na druhú stranu avizované spomaľovanie tempa “tlačenia peňazí” a možnosť skoršieho zvyšovania úrokových sadzieb (možno už v roku 2022) než sa pôvodne očakávalo sú faktory, ktoré budú investori v nasledujúcich mesiacoch taktiež zohľadňovať.

Zdroj: cnbc.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.