Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin reagoval na zlé správy. Kauza Evergrande môže mať veľký dopad na trhy

Článok

Problém
Zdroj: Pexels.com

Cenu Bitcoinu neovplyvňujú len udalosti, ktoré s ním priamo súvisia. Ako sme sa presvedčili najmä počas prudkého prepadu cien v marci 2020 po vypuknutí pandémie koronavírusu v západnom svete, Bitcoin je obzvlášť náchylný na to, čo sa deje na ostatných trhoch. Niečo podobné sme si pripomenuli aj včera, kedy BTC reagoval na zlé správy z Číny.

Kauza Evergrande a obavy jej dopadu

Kým pred niekoľkými dňami bolo horúcou témou to, či sa Bitcoinu podarí opäť vrátiť nad cenu 50 000 USD, pri pohľade na jeho súčasnú cenu sa skôr núka otázka, či sa udrží nad 40 000 USD. Okrem BTC na negatívne správy reagovali aj altcoiny, ktoré ako to už býva vo zvyku v prípade pádu BTC reagujú zväčša ešte výraznejšími cenovými korekciami. Čo sa teda vlastne stalo?

Trhy a nielen tie kryptomenové zasiahli negatívne správy týkajúce sa čínskeho giganta v oblasti nehnuteľnosti Evergrande. Táto spoločnosť je podľa medializovaných správ na pokraji kolapsu, pričom trhoví analytici varujú, že dosah jej problémov by mohol ovplyvniť nielen trhy v Číne, ale aj tie globálne.

Portál financnytrh.com, ktorý sa tejto téme venoval podrobne, citoval hlavného ekonóma spoločnosti Capital Economics Marka Williamsa, ktorý uviedol, že “kolaps spoločnosti Evergrande by bol najväčšou skúškou, ktorej by čelil čínsky finančný systém za posledné roky.”

Evergrande má vážne problémy so splátkami pre svojich dodávateľov a v poslednej dobe viackrát varovala investorov, že môže prísť k momentu, kedy svoje dlhy nebude schopný splácať. Zároveň informovala, že predaje jej nehnuteľnosti naďalej nejdú podľa plánov a v zlé vyhliadky majú aj pre september, čo naznačuje ďalšie vážne problémy s likviditou.

Evergrande, ktorej akcie medziročne klesli už o 80%, je druhou najväčšiu developerskou spoločnosťou v Číne s viac ako 1300 realitnými projektmi v 280 rôznych mestách Číny. Popri tom zamestnáva viac ako 200 000 ľudí a nepriamo vytvára viac než 3,8 milióna pracovných miest. Jej záväzky predstavujú 305 miliárd dolárov.

Ovplyvní aj ostatných?

Analytici sa obávajú, že možný kolaps Evegrande môže mať dopad aj na “všetkych naokolo”. Ak totiž firma nebude mať peniaze na splácanie svojich dlhov, môže tým ovplyvniť aj mnohé ďalšie subjekty, ktoré sa taktiež môžu dostať do vážnej finančnej situácie. Pritom už tento týždeň má zaplatiť úroky z dlhopisov za 83,5 milióna dolárov a budúci týždeň v stredu ďalších 37,5 milióna dolárov. Politici preto už vyzvali veriteľov, aby poskytli firme viac času na splatenie záväzkov a upokojili tak vážnu situáciu.

Ak však problémy budú pretrvávať, môže sa to dotknúť:

  • Čínskych bánk, ktorým hrozia veľké problémy – tie by mohli vyústiť napríklad do sprísnenia podmienok pre poskytovanie úverov
  • Investorov do nehnuteľnosti a kupujúcich bytov a domov, ktorí zaplatili za nové bývanie vopred
  • Širokej siete dodávateľov Evergrande, ktoré sú od tejto firmy finančne závislí

O problémoch sa vedelo dlhšie

Trhy reagovali na správy o Evergrande negatívne najmä včera, kedy sa akcie firmy prepadli na burze  v Hongkongu až o 19 percent na najnižšiu úroveň od mája 2010. Analytici sa však čiastočne čudujú, že došlo k takej prudkej nárazovej reakcii trhu po väčšej medializácii problémov firmy masmédiami, keďže o problémoch tejto firmy sa vie už niekoľko mesiacov.

,,Situácia Evergrande je masmediálnym pornom finančnej krízy. Doslova doteraz to mali všetci úplne „na háku“, kým masmédia nezačali písať alarmujúce správy. Čo sa však dialo posledné mesiace?,” nahnevane sa pýtala na Twitteri Metlem Demirors z krypto spoločnosti CoinShares.

Príliš veľká na krach?

Analytici sa medzitým domnievajú, že čínsky developer  je príliš veľký na to, aby ho nechala čínska centrálna banka alebo čínska vláda skrachovať. Jeho činnosť má totiž ďalekosiahle dopady a to nielen na projekty, ktoré sám stavia, ale aj projekty, pri ktorých asistuje iným developerom. Tí by sa v prípade krachu Evergrande dostali taktiež do existenčných problémov.

Analytik Hang Seng Bank Dan Wang si myslí, že firme napokon pomôže čínska vláda, alebo dokonca centrálna banka. ,,Je to veľmi dôležitý realitný developer a bol by silný signál, keby sa  mu niečo stalo. Dôjde k určitým podporným opatreniam, ktoré sa budú snažiť firmu zachrániť,” skonštatoval.

Najpravdepodobnejším scenárom je zrejme reštrukturalizácia firmy, pri ktorej ostatní developeri prevezmú nedokončene projekty tejto firmy. Takýto scenár by bol dozaista pre mnohých bolestiví, no zrejme by zachránil ekonomiku ešte pred väčšími problémami.

S čím príde tento týždeň FED?

Na správy z Číny reagujú pochopiteľne aj zahraničné trhy. Objavujú sa poplašné správy, že kríza čínskeho developera môže byť spúšťačom novej finančnej krízy. Situácia sa prirovnáva k pádu Lehman Brothers, po ktorom nasledovala kríza v roku 2008. V čase kolapsu bol Lehman štvrtou najväčšou investičnou bankou v USA s 25 000 zamestnancami na celom svete. Banka mala aktíva 639 miliárd dolárov a záväzky 613 miliárd dolárov.

Veľa k nálade na trhoch napovie už tohto týždňové stredajšie stretnutie FED, teda zástupcov americkej centrálnej banky. Trhy budú netrpezlivo očakávať nové správy týkajúce sa možnosti uťahovania kohútikov kvantitatívneho uvoľňovania (QE), respektíve náznaky toho, kedy by mohlo dôjsť k zvýšeniu úrokových sadzieb.

Úrokové sadzby sú blízko nuly od začiatku pandémie koronavírusu, pričom FED viackrát zdôraznil, že ich nebude zvyšovať, kým nebude mať silné dôkazy o tom, že ekonomika sa stabilizuje a proces tvorby pracovných miest je zdravý. Cieľom FED je dosiahnutie maximálnej zamestnanosti a popri tom udržať priemernú infláciu na dvoch percentách.

Inflácia je však veľkým problémom. Ceny prudko rastú naprieč rôznymi segmentmi a ľudia si to začínajú uvedomovať. Preto sa špekuluje, či FED nenaznačí zvyšovanie úrokových sadzieb skôr – z pôvodne očakávaného roku 2023 už v roku 2022.

Od stretnutia, ktoré sa bude konať medzi 21 a 22. septembrom, sa však najviac očakávajú informácie o tom, či FED zníži svoje masívne tempo kupovania dlhopisov, s ktorým začal v roku 2020, aby podporil zdecimovanú ekonomiku po COVID-e. Mesačne na štátne dlhopisy a cenné papiere zaistené hypotékami vynakladá 120 miliárd dolárov už od roku 2020.

Predbežné odhady hovoria o tom, že k znižovaniu tempa týchto nákupov zo strany centrálnej banky by mohlo dôjsť už v polovici roka 2022, čo by otvorilo následne cestu k postupnému zvyšovaniu úrokových sadzieb. Ako informovala agentúra Reuters, medzi väčšinou ekonómov panuje zhoda, že sadzby zostanú blízko nule až do roku 2023.

Tether FUD v spojení s Evegrande

Aby toho nebolo málo, v súvislosti s Evergrande sa objavili aj poplašné správy (FUD) spojené so stablecoinom Tether. Medializovali sa totiž informácie, podľa ktorých by mala mať spoločnosť Tether časť aktív, ktorými kryje stablecoin USDT, práve v cenných papieroch developera Evergrande. Firma stojaca za najväčším stablecoinom v kryptotrhu však rýchlo reagovala vyvrátením týchto informácii a agentúre Reuters uviedla: ,,Tether nevlastní žiadne komerčné papiere a a ani iný dlh alebo cenné papiere vydané firmou Evergrande a ani ich nikdy nevlastnil.”

Zdroje: reuters.comfinancnytrh.com , reuters.com, bbc.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.