Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

FED zatiaľ nechystá žiadne zmeny. Pre bitcoinových investorov to môže byť dôležitý signál

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Americká centrálna banka FED má za sebou dvojdňové rokovania, po ktorých jej predseda Jerome Powell potvrdil, že zatiaľ neplánujú zmeniť svoju monetárnu politiku, hoci pripúšťajú, že jej súčasné nastavenie môže vplývať na rastúcu infláciu.

FED sa po vypuknutí pandémie koronavírusu rozhodol podporovať americkú ekonomiku držaním úrokových sadzieb blízko nule a tiež nákupom štátnych dlhopisov a cenných papierov zaistených hypotékami v hodnote 120 miliárd dolárov mesačne. Z najnovších správ je zrejmé, že od týchto krokov zatiaľ ustúpiť neplánuje a to napriek tomu, že zmenil odhadovaný rast inflácie pre tento rok z 2,4% na 3,4%. Ide o navýšenie odhadu o jedno celé percento od poslednej marcovej aktualizácie!

Pokiaľ ide o úrokové sadzby, ktorých zvýšením by sa mohla spomaliť inflácia, čerstvé správy hovoria, že k ich zvýšeniu by mohlo dôjsť až v druhej polovici alebo závere roka 2023. V súvislosti s nákupmi štátnych dlhopisov nebol uvedený ani orientačný dátum prípadných zmien.

Inflácia môže (pokojne) ďalej rásť

Nastavenie politiky FED podľa jej kritikov vedie vplyvom inflácie k znehodnocovaniu kúpyschopnosti amerického dolára (ľudia chudobnejú, lebo ich plat a úspory majú nižšiu hodnotu). Jej zástancovia naopak obhajujú tieto kroky tým, že prispievajú k tvorbe nových pracovných miest a práve udržanie zamestnanosti je v období koronavírusovej éry kľúčové.

K inflácii sa vyjadril aj samotný šéf FED Jerome Powell, ktorý otvorene priznal, že ich kroky na ňu naozaj môžu vplývať. ,,Ťažkosti pri prijímaní do zamestnania a ďalšie obmedzenia môžu ovplyvňovať tok, ako rýchlo sa dokáže prispôsobiť ponuka, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že inflácia sa stane vyššou a trvalejšou, než očakávame.”

Reálna inflácia v USA pritom rastie už niekoľko mesiacov. Americký index spotrebiteľských cien uvádza, že v máji 2021 boli ceny o 5% vyššie, než v máji 2020. Ide o najväčší medziročný nárast spotrebiteľských cien za posledných 13 rokov.

Dlhodobým cieľom FED je pritom “regulovať” infláciu na úrovni dvoch percent. Aj v tomto však FED už dávnejšie zmenil svoju stratégiu. Pred pandémiou totiž platilo, že pod dvoma percentami chce infláciu udržať každý rok. Súčasná politika je však nastavená tak, že dve percentá sú dlhodobým cieľom – inak povedané ak bude v najbližších rokoch vyššia, mali by ju následne korigovať v rokoch budúcich. A to je podmienka, s ktorou sa dá ľahko manipulovať.

Signál pre bitcoinových investorov?

Obhajcovia bitcoinu tvrdia, že práve riziká týkajúce sa inflácie a s tým súvisiaceho znehodnotenia amerického dolára (za 1 dolár si kúpite čím ďalej tým menej) sú hlavnými argumentmi prečo sa treba sústrediť viac na Bitcoin, ktorý má obmedzenú ponuku.

Rešpektovaný americký investor miliardár Paul Tudor Jonespondelok na CNBC povedal, že ak FED potvrdí, že na svojej stratégii nič nezmení (čo sa teraz potvrdilo), začne sa ešte viac sústrediť na investície do komodít, ktoré by mohli ochrániť jeho majetok pred infláciou.

,,Pravdepodobne by som kupoval komodity, kryptomeny, zlato,” skonštatoval investor, ktorého dlhodobým cieľom je mať v Bitcoine aspoň 5% jeho majetku.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne