Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ethereum môže konkurovať Bitcoinu aj ako držiteľ hodnoty, naznačil Buterin

Článok

Ethereum Bitcoin
Pixabay.com

Hlavná tvár kryptomeny Ethereum Vitalik Buterin sa v rozhovore pre podcast The Stakeborg Talks vyjadril k viacerým zaujímavým témam vrátane NFT, DAO – čiže decentralizovaných autonómnych organizácii, ale aj samotnej kryptomeny Ethereum (ETH).

V rámci podcastu bola Buterinovi okrem iného položená otázka, či je reálne, aby Ethereum predbehlo Bitcoin nielen v cene (trhovej kapitalizácii), ale aj v rámci “tézy”, že je ideálnym digitálnym držiteľom hodnoty a teda akýmsi hedžom voči inflácii. Buterin na to odpovedal, že “môže” a následne doplnil:

,,Myslím si, že veľký rozdiel medzi Ethereum a Bitcoinom je v tom, že Bitcoin je platforma, ktorej hodnota pochádza z hodnoty jej meny, kým Ethereum je platforma, u ktorej je jej hodnota určená hodnotou jej ekosystému.”

Ethereum ako ultra-sound money?

K myšlienke, že Ethereum by sa mohlo stáť akýmsi ultra-sound money, prispela aktualizácia protokolu s názvom EIP 1559 v rámci langustového hardforku s názvom London. Táto aktualizácia totiž priniesla pálenie mincí ETH, ktoré je financované z transakčných poplatkov. Vďaka tomu sa inflácia Ethereum výrazne znížila a dokonca je možné, že Ethereum bude v budúcnosti deflačné (bude sa páliť viac mincí ETH, než ich bude vznikať). Vďaka tomu sa viac približuje Bitcoinu, hoci ten má jasne definovanú infláciu (a jej klesanie), kým u Ethereum sa môže inflácia vplyvom viacerých faktorov stále meniť.

S tým, že vďaka EIP 1559 sa Ethereum viac približuje k označeniu “držiteľ hodnoty” súhlasí aj jej zakladateľ. ,,Zvlášť po EIP 1559, keď pálite poplatky, sa to naozaj stáva skutočnosťou v priamejšom ekonomickom zmysle,” doplnil.

V DAO tkvie veľký potenciál

Vitalik Buterin sa vyjadril aj k DAO, teda decentralizovaným autonómnym organizáciám, ktoré sa podľa niektorých kryptomenových analytikov môžu stáť po DeFi  a NFT ďalším sektorom kryptomien, ktorý si získa obrovskú popularitu.

Líder Ethereum uviedol, že takéto organizácie, ktoré môžu fungovať vďaka kvadratickému hlasovaniu a financovaniu, predstavujú naozaj veľký potenciál. ,,Myslím si, že DAO budú časom určite čoraz dôležitejšie. Pokiaľ ide o to, čo v priestore DAO stále chyba, nemyslím si, že aktuálne (u DAO) existuje jedna veľká vec, ale zatiaľ skôr veľa malých veci… Kedy sa DAO prvýkrát rozhodne urobiť strategický pohyb, alebo kedy sa dve DAO organizácie rozhodnú zlúčiť? DAO umožňuje robiť veľké rozhodnutia… myslím si, že to je niečo, čoho sa čoskoro dočkáme…”

NFT priviedlo k Ethereum iný typ ľudí

Témou rozhovoru boli aj čoraz populárnejšie NFT tokeny, ktoré oslovili inú kategóriu ľudí. K ním poznamenal: ,,Myslím sí, že NFT sú zaujímavé z kultúrneho hľadiska, pretože prinášajú do Ethereum ľudí, ktorí majú úplne iné zamýšľanie, ako napríklad ľudia, ktorí sa zaujímajú o DeFi, alebo tradičné regulárne kryptomeny.”

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne