Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

EIP 3368 – Kompromis pre ťažiarov a vývojárov Ethereum?

Článok

Ethereum ťažba
Ethereum ťažba

Medzi ťažiarmi a vývojármi Ethereum (ETH) to v poslednom období vrie. Aj my sme vás minulý týždeň informovali, že kontroverzný návrh EIP 1559, ktorý má byť súčasťou hadrforku London naplánovaného na júl 2021, by mohol vyústiť až k veľkej a neželanej demonštrácii sily zo strany ťažiarov.

Ak sa EIP 1559 v súčasnej podobe zavedie, ťažiari už nebudú inkasovať príjmy z transakčných poplatkov, čím by mohli prísť o 15% až 50% príjmov. Použité poplatky zaplatené za transakcie by sa mali totiž podľa EIP 1559 ničiť, čím by získalo Ethereum akýsi deflačný prvok.

Táto skutočnosť sa ťažiarom pochopiteľne nepáči a preto sa rozhodli pre iniciatívu, v rámci ktorej chceli 1. apríla delegovať svoj hashrate na najväčší ťažobný Ethereum pool BitFly, ktorý je proti implementácii tohto návrhu. Takáto potenciálna demonštrácia sily však pôsobí pre decentralizáciu Ethereum hrozivo či už z pohľadu bezpečnosti ale aj samotnej povesti tejto kryptomeny.

V reakcii na plány ťažiarov hlavný predstaviteľ Ethereum Vitalik Buterin naznačil, že Ethereum by mohlo urýchliť proces prechodu na novú generáciu Ethereum 2.0 a Proof of Stake, pri ktorom už ťažiari nebudú vôbec potrební.

Aj keby sa však tento proces urýchlil, nebude sa realizovať skôr, než v slede niekoľkých mesiacov. Vývojári a ťažiari tak musia nájsť spoločnú reč, aby dokázal tento ekosystém ďalej fungovať.

Čo je to Ethereum (ETH)? Kde sa dá Ethereum kúpiť?

EIP 3368 je možným kompromisom

Nádejou pre vyriešenie sporov, minimálne tých súčasných, je návrh implementácie EIP 3368 z dielne ťažiarov. Informoval o ňom aj popredný vývojár Ethereum Tim Beiko, ktorý zdôraznil, že tento návrh zatiaľ nebol prijatý alebo naplavovaný na žiadny ďalší hardfork, avšak je to “najhmatateľnejšia vec, ktorá vychádza z rozhovorov s ťažiarmi v súvislosti s témou EIP 1559 za posledných niekoľko týždňov.”

V podstate ide o riešenie, ktoré dočasne kompenzuje ťažiarom straty, ktoré utrpia implementáciou EIP 1559 v dôsledku toho, že k ním už ponovom nebudú mieriť príjmy z transakčných poplatkov.

EIP 3368 by totiž zvýšilo odmenu za vyťaženie bloku na 3 ETH, s tým, že by sa postupne znižovala každý štvrťrok o 0.25 ETH až na 1 ETH v priebehu 2 rokov.

Red Panda mining, Twitter účet, ktorý ako prvý avizoval “vzburu” ťažiarov v podobe demonštrácie sily na 1. apríla, v reakcii na tento návrh uviedol, že ak by sa s vývojármi na zavedení EIP 3368 dohodnú, plánovaná akcia už nebude potrebná.

V skratke by sa teda stalo to, že by prešli oba návrhy – aj EIP 1559, ktorý by zrušil transakčné poplatky pre ťažiarov (ponvom sa budú ničiť) a aj EIP 3368, ktorý by dočasne zvýšil ich odmenu za vyťaženie bloku, čím by sa im táto strata dočasne kompenzovala.

Negatívnym dôsledkom takejto dohody by v konečnom dôsledku bolo to, že by pre upokojenie situácie dočasne stúpla inflácia Ethereum.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.