Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Dôjde k urýchleniu prechodu na Ethereum 2.0?

Článok

ethereum20
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

V priebehu tohto týždňa sme písali o troch dôležitých novinkách v súvislosti s kryptomenou Ethereum (ETH). Jedna z nich súvisela s plánovanou akciou ťažiarov ETH, ktorí chcú 1. apríla delegovať svoj hashrhate na najväčší mining pool BitFly, aby tým vývojárom demonštrovali svoju silu a dôležitosť pre súčasný ekosystém tejto kryptomeny (podrobnejšie sme o tom písali tu).  

Motiváciou k tomuto kroku je skutočnosť, že významní ťažiari ETH (v podobe najväčších mining poolov) sa cítia byť vynechaní z procesu rozhodovania o tom, čo všetko so sebou obkáša implementácia návrhu EIP 1559, ktorá má byť súčasťou hardforku London naplánovaného na júl 2021.

3 dôležité správy Ethereum: Hardfork, demonštrácia ťažiarov a riešenie škálovania

Ťažiarom vadí predovšetkým to, že EIP 1559 ich okrúti o značnú časť príjmov, pretože po jej implementácii sa budú transakčné poplatky páliť a teda nebudú už mieriť k ťažiarom. Odhady hovoria, že v dôsledku toho môžu prísť o 15% až 50% svojich súčasných príjmov.

Zmieňovaná demonštrácia sily a potenciálne delegovanie viac než 51% celkového hashrate ETH na avizovaných 51 hodín smerom k BitFly, by mohlo byť pre Ethereum veľmi zlou reklamou a zároveň signálom, že aj Proof of Work nemusí byť za určitých okolností najbezpečnejším riešením.

Čo je to Ethereum (ETH)? Kde sa dá Ethereum kúpiť?

Prepočítali sa?

Zdá sa, že vývojári Ethereum sú pred ťažiarmi o krok vpred a ich plánovaná aktivita len urýchli proces, v rámci ktorého sa definitívne zbavia závislosti od ich práce.

Čo-to naznačil už rozhovor Vitalika Buterina pre čínske média, ktorý bol realizovaný ešte vo februári. Buterin sa mal podľa známeho čínskeho krypto bloggera Wu Blockchain vyjadriť v tom zmysle, že ak sa budú ťažiari vyhrážať 51% útokom, len tým urýchlia proces, v rámci ktorého sa definitívne presunú na Proof of Stake, kde už nebudú mať žiadny význam.

Biterin okrem toho v úvode tohoto týždňa naznačil, že vývojári Ethereum 2.0 sa čoraz viac pohrávajú s myšlienkou, že v rámci procesu prechodu na Ethereum 2.0 uprednostnia zlúčenie chainov (Ethereum prvej generácie s Ethereum 2.0), pred implementáciou shardingu, teda riešenia, ktoré má na Ethereum 2.0 zabezpečiť extrémne rýchlu škálovateľnosť celého blockchainu.

O tejto možnosti sa rozprávali vývojári Ethereum aj počas ich posledného pravidelného callu. Vedúci výskumného oddelenia Danny Ryan poznamenal, že Mikhail Kalinin, ktorý pracuje na softvérovom kliente pre Ethereum 2.0 s názvom Teku, práve intenzívne hľadá riešenie, ktoré by umožnilo presun niektorých časti Ethereum na Ethereum 2.0 skôr, než to bolo plánované, s tým, že niektoré veci by sa dokončili neskôr.

V zjednodušenej laickej forme bol tento proces popísaný ako výber medzi tým, či sa Ethereum nasťahuje do nového domu (Ethereum 2.0) predtým, ako budú vymaľované všetky izby, alebo sa rozhodne nasťahovať ešte do rozostavaného domu, v ktorom treba niektoré veci, ako je napríklad vymaľovanie izieb, ešte dokončiť.

Ak by vývojári pristúpili k tomuto kroku, síce by tým Ethereum 2.0 v danom okamihu nebolo čo sa týka škálovania stopercentne pripravené, no už by bolo výrazne menej závislé od samotných ťažiarov.

Vitalik Buterin tento týždeň naznačil aj to, že čoskoro sa výrazne uľaví používateľom siete pokiaľ ide o transakčné poplatky a problémy škálovania. Verí, že rollopy od Optimism budú dočasným, no skvelým riešením na druhej vrstve, vďaka ktorému bude sieť schopná 100-násobného zrýchlenia pred tým, ako bude implementované riešenie shardingu.

Zdroje: decrypt.co, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.