Vo včerajšom článku sme vás informovali o dôvodoch, ktoré poháňajú Dogecoin (DOGE) k rekordným cenám, o ktorých by sa držiteľom tejto kryptomeny pred niekoľkými rokmi mohlo azda len snívať. Dnes si však zhrnieme aj viaceré rizikové faktory, ktoré sú s investíciou do tejto “meme-kryptomeny“ spojené.
Už v stredu sme naznačili, že z fundamentálneho hľadiska na tom Dogecoin nie je dobré. Nie je totiž blízky ani Bitcoinu, ani smart-chainom, je vysoko inflačný, zjavne centralizovaný otázna je aj jeho bezpečnosť.
Portál Cointelegraph popri tom poukázal na šokujúce čísla naznačujúce, akú veľkú úlohu v ekosystéme Dogecoin zohráva len pár veľkých hráčov. Na blockchaine Dogecoin sa totiž v utorok realizovali transakcie v hodnote až 58 miliárd dolárov, čo je o 70% viac, než hodnota transakcií na Bitcoine (34 miliárd USD) a o 260% viac, než hodnota transakcií na Ethereum (16 miliárd dolárov).
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Hoci na prvý pohľad to pôsobí ako dobrá správa pre Dogecoin, v skutočnosti tomu tak však byť zďaleka nemusí. Pri detailnejšom pohľade na transakcie sa dá totiž vyčítať, že hoci išlo o transakcie vo veľkých sumách, na rozdiel od Bitcoinu a Ethereum boli realizované omnoho menším počtom užívateľov.
Podľa dát Bitinfocharts sa za rovnaký časový úsek realizovalo na Ethereum 1,4 milióna transakcii a na Bitcoine 300 000 transakcií. No na Dogecoin však len 76 tisíc transakcií, hoci hodnota DOGE transakcii Bitcoin aj Ethereum jednoznačne prevýšila.
Keď to spriemerujeme, priemerná hodnota transakcie DOGE bola 800 000 dolárov, čo bolo o 8000% viac než priemerná hodnota transakcie na Ethereum blockchaine, hoci na Dogecoine sa realizovalo zhruba len 5% počtu transakcii než na Ethereum.
Silná centralizácia
Ako sme to zmieňovali aj v našom profilovom článku Dogecoin, mince DOGE zďaleka nie sú férovo prerozdelené medzi všetkých účastníkov siete, čo naznačuje silnú centralizáciu. Cointelegraph upozornil, že podľa súčasných dát drží najväčšia adresa až 28% všetkých DOGE v obehu a 12 najväčších adries má pod kontrolou 67% všetkých mincí tejto kryptomeny.
Otázna bezpečnosť
Na Dogecoin upozorňuje aj nedávna stúdia Galaxy Digital, ktorá ho nazvala “najúprimnejším sh*tcoinom” na trhu. Upozornila v nej, že podľa dát na GitHube, kde je možné sledovať aktualizácie blockchainov ich vývojármi, sa v prípade tejto kryptomeny udiala posledná aktualizácia ešte v roku 2017. Odvtedy naň nikto nesiahol. Prirátať k tomu treba skutočnosť, že počet plne synchronizovaných nodov Dogecoin predstavuje len 26% z ich celkového známeho počtu, čo naznačuje, že je len málo ľudí, ktorí sú ochotní vyvíjať úsilie, aby udržiavali celú sieť v bezpečí.
Tak či onak, Dogecoin je najvýkonnejšou kryptomenou tohto roka s neuveriteľným zhodnotením vyše 14 000% od 1. januára 2021. Podpísali sa pod to najmä Elon Musk a niekoľko ďalších celebrít ako Mark Cuban (majiteľ Dallas Mavericks), rapper Snoop Dogg či aj bývalá pornoherečka Mia Khalifa, ale aj traderi aktívni na Reddite a sociálnych sieťach typu TikTok, ktorí si už dávnejšie stanovili cieľ, že cenu tejto kryptomeny vypumpujú až k jednému doláru.
My našich čitateľov dôkladne upozorňujeme, že kým investícia do kryptomien je sama o sebe riziková, tak v prípade Dogecoin to platí minimálne dvojnásobne.
Zdroj: cointelegraph.com