Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Dogecoin je štvrtou najväčšou kryptomenou. Čo ho poháňa v šialenej jazde?

Článok

Dogecoin, Shiba Inu
Pixabay.com

Kontroverzná “meme kryptomena“ Dogecoin (DOGE), ktorú si zamilovalo aj niekoľko celebrít na čele s Elonom Muskom či miliardárom Markom Cubanom, ale napríklad aj rapperom Snoop Doggom, prekonáva všetky očakávania. V priebehu predošlých 24 hodín sa dokonca dostala na štvrté miesto podľa trhovej kapitalizácie kryptomien, keď predbehla stablecoin Tether (USDT) aj XRP. Čo ale stojí za jej šialeným rastom?

Ako sme to naznačili už aj v našom profilovom článku, Dogecoin (DOGE) nie je kryptomenou, ktorá by mala fundamentálne základy pre to, aby mohla zmeniť súčasný finančný svet. Nie je podobná ani Bitcoinu (vlastnosti zlata a držiteľa hodnoty) a ani blízka smart chainom typu Ethereum, Polkadot, Cardano či Solana. Napriek tomu jej hodnota výrazne rastie a to z viacerých dôvodov. Tie najaktuálnejšie sme zhrnuli v tomto článku.

1. Elon Musk v Saturday Night Live

Medzi hlavných propagátorov Dogecoinu, či už z recesie, alebo naozaj “od srdca”, patrí úspešný podnikateľ a vizionár Elon Musk, ktorý má dozaista veľký podiel aj na najnovšom prudkom raste hodnoty tejto kryptomeny. Elon Musk bude totiž už 8. mája hosťom v populárnej šou „Satuday Night Live”, v ktorej sa objaví okrem iného aj po boku Miley Cyrus. Dogecoin komunita však dúfa, že počas tejto šou povie aj niečo zaujímavé o Dogecoine, čo naznačil aj on sám, keď 28. Apríla tweetol: ,,The Dogefather. SNL May 8”, čo vo voľnom preklade znamená “Otec Dogecoin na Saturday Night Live 8. Mája“.

,,Dogecoin rastie, pretože mnoho traderov si nechce nechať ujsť príležitosť vyťažiť z toho, čo povie Elon Musk o tejto kryptomene počas Saturday Night Live,” uviedol hlavný dôvod súčasného hype okolo Dogecoin Edward Moya z trhovej analytickej spoločnosti Oanda.

2. Zalistovanie DOGE na eToro a Gemini

Ošiaľ okolo DOGE si nenechali ujsť ani popredné zmenárne či brokeri. Americká burza Gemini a jedna z najpopulárnejších trading obchodných platforiem na svete eToro tento týždeň oznámili, že Dogecoin zaradili do svojej ponuky, čo ešte viac podporilo dôveru Dogecoin komunity v túto kryptomenu. Spoluzakladateľ Gemini Tyler Winklevoss popri tom nazval Dogecoin ako “kryptomenu ľudí” a tiež ju opísal ako zábavnú, irelevantnú a organickú.”

eToro zas uviedlo, že zo strany ich zákazníkov, ktorých má viac než 20 miliónov, cítili obrovský tlak, aby Dogecoin zaradili do ponuky a tak jednoducho “nemali na výber”.

3. Môže sa z Dogecoinu stáť niečo cennejšie?

Ako bolo zmienené už v úvode tohto článku, Dogecoin je hlavne meme coin, ktorý nemá predpoklady, aby bol dlhodobo udržateľnou a používanou menou. Má extrémne vysokú infláciu a taktiež otáznu odolnosť voči potenciálnym 51% útokom. Nehovoriac o tom, že takmer 80% všetkych DOGE sa nachádza len na pár peňaženkách, čo naznačuje extrému centralizáciu celej kryptomeny. Mike Bucella, partner vo firme BlockTower Capital, však dodáva, že v budúcnosti sa môžu niektoré veci zmeniť, čo by mohlo zmeniť aj vnímanie Dogecoinu:

,,Súčasná hodnota Dogecoinu je aktuálne postavená na meme kultúre. Ak by sa však v nejakom bode DOGE komunita rozhodla implementovať skrz hardfork nový mechanizmus a zmeniť maximálnu ponuku mincí, alebo prípadne zaviesť ich pálenie (coin burn), potom by mohla byť hodnota väčšia a dlhodobo udržateľnejšia.”

Ak chcete vedieť o Dogecoin viac, prečítajte si náš profilový článok.

Zdroj: cointelegraph.com, cnbc.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne