Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Dátum smart kontraktov na Cardano je známy. Novogratz Cardano stále spochybňuje

Článok

Cardano
Canva.com

Vyzerá to tak, že dlho očakávaný príchod smart kontraktov na blockchain kryptomeny Cardano (ADA), ktorá sa vďaka prudkému posilňovaniu ceny stala trojkou na trhu za gigantmi BitcoinomEthereum, sa definitívne blíži.

Hlavná tvár kryptomeny Cardano (ADA) Charles Hoksinson a jeho spoločnosť Input Output (IOHK), ktorá má na starosti vývoj jej ekosystému, cez víkend potvrdili, že príchod smart kontraktov na mainnet Cardano sa uskutoční už 12. Septembra 2021 v rámci eventu s názvom Cardano Hard fork Combinator (HFC).

V súčasnosti v súvislosti so smart kontraktmi finišujú na Cardano práce na testnete  s názvoom Alonzo, ktorý ako informoval Ríša Havlík z Cardano [ADA] CZ/SK má začať v najbližších dňoch testovať ďalších  300 „pionierov“, teda overených developerov. S ich príchodom sa celkový počet pionierov na testnete navýši na 500. Medzitým prebiehajú aj prípravy na integráciu s burzami – na novú éru so smart kontraktmi sa má vopred pripraviť okolo 140 búrz.

Dôležitým dátumom následne bude 1. september, kedy sa stane testnet verejný pre všetkých užívateľov (public testnet). Inak povedané smart kontrakty na Cardano ekosystéme si na testnete Alonzo bude môcť vyskúšať ktokoľvek bude mať záujem. Možnosť nazrieť do ekosystému Cardano v rámci smart kontraktov tak získajú aj kritici tejto kryptomeny, ktorých je stále nemálo.

Miliardár Novogratz projekt spochybňuje

Medzi kritikov Cardano možno nepochybne zaradiť aj miliardára Michalea Novogratza, známeho bitcoinového býka, ktorý je však aj fanúšikom smartchainu Ethereum a stojí za firmou Galaxy Digital.

Novogratz v nedeľu na Twitteri reagoval na otázku Andrewa Steinwolda, ktorý sa pýtal, ako je možné, že Cardano je treťou najväčšou kryptomenou na trhu. ,,Buduje sa na Cardano niečo, čo ľudia využívajú? Je to úprimná otázka, veľa toho o Cardano neviem,” spýtal sa.

Nogratz najprv reagoval, že je to preňho “záhadou” a následne, keď ho Emmanuel Slice of NY vyzval, aby si o Cardano urobil najprv vlastný prieskum, alebo jednoducho navštívil Charlesa Hoskinsona na jeho farme a porozprával sa s ním (Novogratz a Hoskinson sa poznajú zo školy), Novogratz reagoval:

,,To nie je pravda. Hovoril som s 12 ľuďmi, ktorých považujem za najchytrejších v tejto oblasti a ani jeden z nich mi nepotvrdil, že by videl nejakú trakciu developerov s Cardano.”

Na tweet, ktorým Novogratz spochybnil zapojenie kvalitných špičkových developerov do budovania ekosystému Cardano, reagoval následne aj samotný Charles Hoskinson:

,,Nechaj ma opraviť toto vyhlásenie Mike: ,,Hovoril som s 12 najchytrejšími bankármi, ktorých poznám a nikto z nich mi nepotvrdil, že by videl nejakú trakciu s kryptomenami,” – toto sme v minulosti už počuli. Vráťme sa k tomuto tweetu každý rok. Zavoláme si 15. augusta (2022). Mike poznač si ten dátum.”

Ide do tuhého

Cardano je kryptomena, ktorá má mimoriadne silnú komunitu vernú ambíciám a plánom jej mierne kontroverzného lídra Chalresa Hoskinsona. Podčiarkuje to skutočnosť, že  v kategórii Proof of Stake kryptomien jasne dominuje pokiaľ ide o percento a hodnotu uzamknutých mincí v rámci stakingu.

Kritici však majú pravdu, že Cardano zatiaľ neprináša žiadne funkcionality a že smart kontrakty jej tvorcovia sľubovali už dávno. Najbližšie dva mesiace budú preto pre túto kryptomenu absolútne kľúčovými.

Buď Cardano úspešne dokončí smart kontrakty a prejde s nimi bez problémov na mainnet, alebo nastanú problémy, ktoré by mohli výrazne otriasť aj dôverou jej skalných investorov.

Obzvlášť v momente, kedy Hoskinson opakuje, že všetko ide podlá plánov a Input Output oznámil konkrétny dátum príchodu smart kontraktov, bude dôležité, aby sa neobjavili nečakané problémy. Dôležité bude zmieňované spustenie verejného testnetu, ktoré poskytne príležitosť vyskúšať si funkcionality naostro aj tým, ktorí doposiaľ takú možnosť nemali. V onom okamihu zrejme nemožno vylúčiť ani to, že sa príde na nedostatky, ktoré doposiaľ neboli objavené.

Cardano stojí pred bodom, ktorý rozhodne o tom, či sa stane plnohodnotnou konkurenciou Ethereum, alebo naopak projektom, ktorý je postavený na “vzdušných zámkoch”. Už najbližšie mesiace zrejme definitívne ukážu, ktorá z týchto možnosti je správna.

Zdroj: Cardano SK/CZ facebook stránka, Twitter

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.