Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Čínski ťažiari Bitcoinu poškuľujú po Európe a Severe Ameriky

Článok

ťažba Bitcoin
Pixabay.com

Uplynulé dni nám priniesli niekoľko ďalších dôležitých správ v súvislosti s Čínou a budúcnosťou ťažby Bitcoinu a iných Proof-of-Work kryptomien v najľudnatejšej krajine sveta. Popri tom sa výrazne znížila úroveň “mining difficulty“, teda celkovej obťažnosti ťažby Bitcoinu.

Prepad mining difficulty

Mining difficulty, teda obťažnosť ťažby, je parameter, ktorý sa upravuje každých 2016 vyťažených blokov Bitcoinu tak, aby sa zachoval priemer 10 minút pre vyťaženie jedného bloku. Vďaka tomu je možné predvídať ročnú infláciu BTC a teda aj to, že zhruba raz za štyri roky dochádza k halvingu – teda k zníženiu odmeny za vyťažený blok o polovicu (v súčasnosti vyťažia ťažiari v každom bloku 6.25 BTC, v roku 2024 sa upraví odmena na 3.125 BTC).

Priemer je však naozaj len priemerom, pretože doba vyťaženia bloku sa mení praktický každým blokom. Ak výrazne stúpne úsilie ťažiarov – teda začnú generovať viac hashrate (výpočtovej sily na ťažbu) tak sa bloky ťažia rýchlejšie. Naopak ak hashrate klesne, trvá vyťaženie blokov dlhšie. Všetko “vyrovnáva” smerom k zachovaniu dlhodobého 10-minútového priemeru zmieňovaná úprava mining difficulty.

Tá sa 13. mája 2021 upravila na historické maximá, no včera 30. mája zas výrazne klesla – až o 16%. To všetko v dôsledku prepadu hashrate, s ktorým veľmi pravdepodobne súvisia správy z Číny o tom, že mierni ťažiari budú musieť ukončiť svoju činnosť na pevninskej Číne. Ako sme informovali aj minulý týždeň, viaceré čínske mining pooly (napr. BTC.TOP) už naznačili, že opustia tento región a prepad hashrate ukazuje, že k určitým krokom z ich strany už dochádza.

Presunú sa z Číny do Európy a na Sever Ameriky?

Zaujímavé poznámky smerom k budúcnosti čínskych ťažiarov, ktorých môže z pevninskej Číny vytlačiť novými reguláciami ich vlastná vláda, uviedol majiteľ firmy Braiins a vedúci rozvoja podnikania významného mining poolu s českými koreňmi Slush Pool Edward Evenson. Na Twitteri totiž prezradil, že niektorí čínski ťažiari seriózne zvažujú presun do Európy a viacerí už začali s presunom strojov do Kazachstanu.

,,Ťažiari s výkonom 300-400 MV ma kontaktovali, aby som im pomohol distribuovať ich stroje v rámci Severnej Ameriky a v niektorých častiach Európy. Niektorí už začali dodávať svoje stroje do Kazachstanu,” prekvapil pomerne konkrétnymi informáciami.

Pokiaľ ide o zmieňovaný výkon, pre lepšie prirovnanie použil portal Cointeleraph údaj od hovorcu Hydro-Quebec Jonathana Cotého, ktorý tvrdí, že výkon okolo 400 megawattov prislúcha súčasným ťažiarom Bitcoinu v kanadskej provincii Quebec.

Správy o zákaze ťažby Bitcoinu v Číne podľa Ewansona len urýchľujú proces, ktorý bol v dlhodobom záujme – teda diverzifikáciu od čínskej ťažby a čínskych dodávateľov ťažobného hardvéru ako sú MicroBT či Bitmain.

K téme sa opäť vyjadril aj Michael Saylor, šéf firmy Microstrategy, ktorý na CNN poznamenal, že v nasledujúcom období sa do Spojených štátov a iných častí sveta presunie významná časť hashrate z ostatných častí sveta.

Podobne ako Jonathan Côté z Hydro-Quebéc aj Saylor naznačil, že v konečnom dôsledku to bude pre Bitcoin dobre, lebo sa diverzifikuje jeho ťažba a bude zároveň “zelenšia“.

Jonathan Côté dokonca uviedol, že ťažiť Bitcoin v ešte väčšej miere v provincii Quebec práve na úkor Číny by bola pre Bitcoin a aj našu planétu veľká výhra, pretože Quebec je jedným z najväčších producentov zelenej energie na svete.

,,Ak budú tieto firmy ťažiť Bitcoin pomocou zelenej energie namiesto ťažby v Číne, kde sa využíva hlavne uhlie, môžeme tento priemysel dekarbonizovať,” dodal.

Ekologická otázka robí v súčasnosti Bitcoinu najhoršiu reklamu a je hlavným predmetom kritiky, ktorá sa objavuje v masmédiách. Odhliadnuc od toho, do akej miery je férová (vzhľadom na negatívny dopad na prírodu z iných segmentov v porovnaní s BTC), vyriešenie toho, akým spôsobom sa Bitcoin ťaží, je minimálne z marketingového pohľadu pre Bitcoin nesmierne dôležité.

Zdroj: decrypt.co , cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne