Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Čína neuspela v snahe „zabiť“ Bitcoin, konštatuje redaktor Cointelegraph

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Redaktor portálu Cointelegraph Marcel Pechman, ktorý má bohaté 17-ročné skúsenosti s trhmi a v minulosti pracoval pre Deustche Bank, UBS či Pactual & Banco Safra, vo svojom stĺpčeku skonštatoval, že Čína neuspela vo svojej snahe “zabiť Bitcoin”. Doplnil k tomu aj niekoľko argumentov, o ktoré sa opiera.

Pechman na úvod článku zhrnul kroky Číny, ktorá sa podľa neho premysleným spôsobom pokúsila podkopať popularitu Bitcoinu a dôveru investorov v toto decentralizované aktívum (peniaze). Poukázal na to, že okrem krokov, ktoré viedli k zákazu ťažby Bitcoinu na pevninskej Číne miestna vláda zamedzila aj vyhľadávaniu kryptomenových búrz skrz internetové prehliadače či nariadila blokovanie účtov populárnych čínskych kryptoinfluencerov na najznámejších čínskych sociálnych sieťach. Čína taktiež nariadila bankám, aby zatvorili účty spoločnosťami, ktoré poskytujú služby OTC tradingu kryptomien. Keď sa k tomu priráta aj platný zákon ešte z roku 2017, ktorý oficiálne zakazuje prevádzkovanie kryptobúrz v tejto krajine, je toho pomerne dosť na to, aby to dokázalo ovplyvniť aj samotný Bitcoin. Obzvlášť v období, kedy sa v Číne sústredili ťažiari, ktorí generovali viac než 50% bitcoinového hashrate, čiže celkovej výpočtovej sily vynaloženej na jeho ťažbu.

Čína však podľa Pechmana v snahe “zabiť” Bitcoin aj tak neuspela. Podarilo sa jej síce výrazne zraziť jeho cenu a aj jeho hashrate, no všetko nasvedčuje tomu, že v konečnom dôsledku išlo len o silnú búrku, ktorá sa prehnala, no počasie sa opäť zlepšuje.

Pokiaľ ide o cenu, je ťažké špekulovať, či Bitcoin po prepade ceny od historických maxím už našiel svoje dno, no aj vďaka posilňovaniu jeho ceny v predošlých dvoch týždňoch je zrejmé, že do trhu sa vracia mierny optimizmus. Tomuto predpokladu nahrávajú aj onchain dáta, ktoré reflektujú veľké odlivy BTC z búrz, rast počtu nelikvidných BTC či rastúci počet aktívnych adries.

Hashrate sa vyhrabal z najhoršieho

Dôležitým ukazovateľom je hashrate, ktorý sa začal po ukončení ťažby v Číne zotavovať a už sa nachádza nad úrovňami 100 až 110 EH/s. Ide o výrazne zotavenie sa od najnižších hodnôt nameraných po vypnutí ťažby v Číne, ktoré padli až k úrovniam okolo 60 EH/s, hoci je to stále ďaleko od historických maxím tesne pod úrovňou 200 EH/s.

Pechman upozornil, že mnohí čínski ťažiari už stihli presunúť svoje podnikanie inam, obzvlášť do Kazachstanu (ale zmienil aj USA či Kanadu) a proces ich sťahovania do regiónov mimo Číny bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Veľkým pozitívom na celej veci je, že Čína sa zákazom ťažby Bitcoinu vo svojej krajine vlastne zbavila potenciálnej “čiastočnej kontroly“ nad ním samotným. Hashrate je totiž odteraz oveľa decentralizovanejší (lepšie prerozdelený naprieč celým svetom), čo je pozitívne vnímane azda celou bitcoinovou komunitou.

Číňania stále obchodujú

Pechman taktiež poukázal na to, že hoci spoločnosti, ktoré sprostredkovávali kryptomeny v rámci Číny z nej boli vyhnané, individuálni hráči sa stále zapájajú do ich obchodovania. Podľa dát Huobi Global bolo skrz peer-to-peer trhy spracovaných viac než 10 000 obchodov, ktoré podľa všetkého pochádzajú z Číny. Skrz takéto peer-to-peer trhoviská si môžu Číňania zameniť fiat za stablecoin typu USDT a ten následne použiť na obchodovanie na derivátových alebo spotových burzách v zahraničí.

Binance, Houbi a OKEx neprišli o dominantné postavenie

Autor článku taktiež poukázal na to, že napriek nariadeniam čínskej vlády na trhu stále dominujú burzy, ktoré majú čínsku minulosť. Ide o burzy Binance, Okex či Huobi, ktorých objemy obchodovania napriek turbulenciám, o ktoré sa Čína postarala, výraznejšie nespadli a sú stále dominantné v porovnaní s objemami amerických platforiem ako sú Coinbase, Kraken, Bitfinex či FTX.

Poznámka redakcie: V prípade objemov kryptobúrz je nutné poznamenať, že sa ťažko vyhodnocuje ich dôveryhodnosť. Najmä v minulosti boli viaceré ázijské burzy obvinené z tzv. wash tradingu, čiže umelého nafukovania objemov.

,,Čínsky zákaz ťažby a transakcií môže viesť k dočasným negatívnym dopadom na cenu Bitcoinu, ale sieť a cena sa zotavia spôsobom, ktorý je ešte lepší, než sme predpokladali,” dodal Marcel Pechman, ktorý zrejme naznačuje, že z dlhodobého hľadiska môže byť strata čínskeho vplyvu na kryptotrh nie negatívnym, ale naopak veľmi pozitívnym momentom jeho histórie.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.